2020-03-30 | Głos z rynku

Co powinien posiadać alkomat? Jak kupić?

Alkomat to urządzenie, które powinien posiadać każdy kierowca. Nie jest kosztowny, a znacznie zwiększa bezpieczeństwo na drodze. Jak wybrać sprzęt, który będzie dawał miarodajne wyniki i posłuży nam przez wiele lat?

Czym jest i jak działa alkomat?

Alkomat to nieskomplikowane urządzenie, za pomocą którego można w szybki sposób sprawdzić stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Jego użycie jest dziecinnie proste: wystarczy dmuchnąć w ustnik alkomatu. Najprostsze alkomaty wyposażone są w sensor półprzewodnikowy. Są one najtańsze, jednak często dają fałszywie dodatni wynik, powstający np. na skutek połknięcia określonego lekarstwa lub wypicia soku owocowego. Lepsze modele, z sensorem elektrochemicznym, są wykorzystywane przez służby mundurowe, m.in. policję. Kwas octowy, który powstaje po spożyciu alkoholu, powoduje wytworzenie w urządzeniu prądu elektrycznego. Najdokładniejsze są alkomaty z sensorem spektrometrycznym, działającym na podczerwień.

Jakie parametry powinien mieć alkomat dobrej jakości?

Przed zakupem alkomatu warto upewnić się, że jego parametry pozwolą na wykonywanie rzetelnych pomiarów. W związku z tym zakres błędu urządzenia nie powinien być większy niż 10%, co przekłada się na wartość 0,1 promila. Większość modeli alkomatów działa w dwóch trybach: pasywnym i aktywnym. Tryb pasywny pozwala na ocenę obecności alkoholu w wydychanym powietrzu, a aktywny pokazuje, jakie jest jego stężenie. Dobrze zwrócić uwagę na zakres pomiaru sprzętu. Optymalnie jest, gdy wynosi on od 0 do 2,0‰. Bardziej profesjonalne modele mają szerszy zakres, nawet do 6 ‰. Producenci są zobowiązani również do podania informacji o ilości pomiarów alkomatu. Każdy model ma określoną liczbę testów, po której przekroczeniu dochodzi do rozregulowania lub zużycia sprzętu. Warto pamiętać o konieczności zakupienia zapasowych ustników, szczególnie jeśli urządzenie ma być używane przez więcej niż jedną osobę. Użytkowanie ułatwia duży i czytelny wyświetlacz. W tańszych modelach diody pokazują jedynie określony zakres, a nie wartość liczbową. Część alkomatów wyposażona jest w alarm dźwiękowy, który włączy się po przekroczeniu określonej wartości stężenia alkoholu. Droższe modele posiadają opcję zapamiętywania pomiarów, możliwość podłączenia do drukarki oraz funkcję autowyłączania.

Przed pierwszym uruchomieniem alkomatu należy go skalibrować. Dotyczy to najtańszych urządzeń. Poleca się to wykonać w profesjonalnym sklepie – niestety taka usługa jest płatna.


Zobacz także

Nowa opcja bezpiecznego odbioru paczek kurierskich
Firma Langowski Logistics otworzyła nowy magazyn w Łodzi
SSI SCHAEFER uruchomił wirtualne stanowisko dla Targów LogiMAT 2020
Bułgaria wprowadziła system opłat drogowych oparty na łączności satelitarnej
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA