Przejdź do artykułu
2020-02-26 | Głos z rynku

Robot oszczędzający powierzchnię

Na wystawie STOM w Kielcach, Valk Welding zaprezentuje zrobotyzowany system spawalniczy, bazujący na konstrukcji ramy typu E. Takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie cennej powierzchni na hali produkcyjnej.

E 3100 TM 1800 2020 02 14 6222

Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zaoszczędzić wiele powierzchni użytkowej na hali produkcyjnej. Koncepcja tego stanowiska oparta jest na samonośnej, sztywnej ramie, na której zamocowane jest torowisko razem z robotem, obrotniki i przeciwłożyska. Kompletne stanowisko może być bardzo łatwo przenoszone z miejsca na miejsce – bez konieczności korekty wcześniej wykonanych programów spawania. Po przeniesieniu całego systemu w nowe miejsce, możemy ruszyć z produkcją od zaraz.

30% mniej zajętego miejsca na hali produkcyjnej

Koncepcja oparta na konfiguracji E-ramy jest bardzo udana i jej produkcja cały czas rośnie. Z uwagi na fakt, że w tym układzie stacje robocze są ustawione obok siebie, po jednej stronie torowiska, są one dostępne tylko z jednej strony, co znacznie ułatwia pracę operatorowi – eliminując ilość wykonywanych przez niego ruchów przy przejściu z jednej stacji roboczej do drugiej. Co więcej, koncepcja ta pozwala zaoszczędzić miejsce na hali produkcyjnej. W porównaniu z systemem bazującym na koncepcji stołu obrotowego, lub tradycyjną H-ramą, E-rama wymaga o 30% mniej miejsca powierzchni użytkowej hali produkcyjnej.

Robot spawalniczy porusza się po torowisku

Robot spawalniczy porusza się po torowisku, wzdłuż stacji roboczych. Dzięki takiej możliwości, dostępność robota do spawanego elementu jest idealna, przez co mamy znacznie ułatwiony proces programowania, oraz możemy też skrócić cykl produkcyjny.

Równie ważnym czynnikiem jest to, że dzięki ruchowi wzdłużnemu robota po torowisku, może on być zawsze tak zaprogramowany, aby znajdował się w najdogodniejszej pozycji do spawania produkowanego elementu, co pozwala na uzyskanie najwyższej jakości spawania.

Zalety systemu bazującego na ramie typu E.

- Oszczędność miejsca / wymagana mniejsza powierzchnia użytkowa hali produkcyjnej

- Kilka miejsc załadunku/rozładunku stacji roboczych - robot spawalniczy może kontynuować spawanie, podczas gdy produkt jest wymieniany na drugiej (lub trzeciej) stacji roboczej.

- Podczas wyłączenia z produkcji jednej stacji roboczej (w przypadku zmiany oprzyrządowania lub wykonywanego serwisu), możemy cały czas kontynuować produkcję na drugiej stacji roboczej (co jest niemożliwe w przypadku systemu ze stołem obrotowym)

- Optymalna dostępność robota do spawanego elementu

- Możliwość relokacji kompletnego systemu bez konieczności korygowania istniejących programów

Valk Welding PL
www.valkwelding.pl
STOM Kielce 2020

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Elektroniczna wymiana danych w logistyce zastępuje papier
Elektryczne pojazdy ciężarowe Scania w Oslo
Przejazdy A4 Katowice-Kraków mogą być znacznie tańsze
AsstrA pomaga psom i kotom w znalezieniu nowego domu
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Zrobotyzowana i kompaktowa cela do paletyzacji od Wikpol
Jak zapewnić bezpieczne warunki pracy i ograniczyć ryzyko przenoszenia się koronawirusa?
Branża motoryzacyjna coraz mocniej stawia na automatyzację
Sterowania różnymi typami robotów za pomocą jednego systemu
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA