2020-02-19 | Głos z rynku

Elektryki od Scanii

Dwa pojazdy dystrybucyjne Scania z napędem elektrycznym będą wykorzystywane przez norweską hurtownię ASKO. Pilotażowy projekt to kolejny element współpracy firm Scania i ASKO w zakresie zelektryfikowanych rozwiązań dla ciężkiego transportu.

Zastosowanie pojazdów hybrydowych Scania wykorzystujących napęd elektryczny w centrach miast przynosi pozytywne efekty. Dostępna obecnie technologia akumulatorowa pozwala na pokonywanie przez pojazdy z napędem elektrycznym krótszych dystansów, tak aby miały one możliwość naładowania akumulatorów.
W dystrybucji miejskiej można to zrobić podczas załadunku lub rozładunku towarów. Dwa pojazdy ciężarowe, które wejdą do eksploatacji w ASKO, mają akumulatory o pojemności 165 kWh, co zapewnia im zasięg 120 km. Moc ładowania to 150 kW.

„W dłuższej perspektywie elektryfikacja będzie miała kluczowe znaczenie dla urzeczywistnienia zrównoważonego systemu transportu, co dotyczy również pojazdów ciężarowych. W związku z tym niezmiennie ważne jest, aby w ramach badań i rozwoju współpracować z klientami i poznać wpływ danego rozwiązania na ich działalność. Nie należy poprzestawać na upewnieniu się, że rozwiązania techniczne działają, a energia elektryczna, która ładuje akumulatory, pochodzi z odnawialnych źródeł. Dlatego cieszymy się z kolejnego ważnego projektu realizowanego z firmą ASKO” – komentuje Karin Rådström, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Scania.

Projekt otrzymał wsparcie finansowe od Enovy, państwowego przedsiębiorstwa będącego własnością norweskiego Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

„W Scania nieustannie przeznaczamy środki na rozwój rozwiązań w zakresie elektryfikacji i niebawem zostanie osiągnięty punkt zwrotny, w którym elektryfikacja transportu ciężkiego stanie się dla klientów atrakcyjną inwestycją. Wzięliśmy aktywny udział w rozwoju akumulatorów i ogniw, zarówno prowadząc własne badania, jak i poprzez współpracę partnerską z klientami. Jest to obszar, w którym spodziewamy się znacznego postępu w ciągu najbliższych kilku lat, w tym udoskonaleń, które umożliwią realizację różnych zadań transportowych, nie zapominając jednocześnie o całkowitym koszcie użytkowania pojazdów przez naszych klientów” – dodaje Karin Rådström.

Scania opiera się na podejściu modułowym. W pojazdach ciężarowych z napędem elektrycznym, wykorzystywanych w ASKO, silnik spalinowy został zastąpiony silnikiem elektrycznym, czerpiącym energię z akumulatorów.

Podejście firmy Scania do elektryfikacji polega na badaniu i rozwoju szerokiej gamy rozwiązań. Obejmuje ona różne rodzaje technologii, w tym hybrydy zasilane biopaliwami, a także w pełni elektryczne pojazdy ciężarowe i autobusy. Scania pracuje również nad pojazdami elektrycznymi, które mogą być ładowane na różne sposoby – stacjonarnie, za pomocą pantografu w trakcie postoju lub w ruchu po zelektryfikowanych drogach, aż po wodorowe ogniwa paliwowe.

Dane na temat pojazdu:

  • maksymalna masa całkowita: 27 ton,
  • konfiguracja osi: 6×2*4,
  • układ napędowy: silnik elektryczny o mocy szczytowej 290 kW i stałej 245kW,
    2-biegowa przekładnia, maksymalny moment obrotowy 2200 Nm,
  • pojemność i typ baterii: akumulatory litowo-jonowe o pojemności 165 kWh,
  • ładowanie: moc maksymalna 150 kW DC (CCS),
  • zasięg: 120 km,
  • PTO elektryczna przystawka odbioru mocy: 15 kW.

Zobacz także

Przejazdy A4 Katowice-Kraków mogą być znacznie tańsze
AsstrA pomaga psom i kotom w znalezieniu nowego domu
Technologia i sieci handlowe wspierają niemarnowanie żywności
Dachser coraz mocniej rozwija się w Ameryce Południowej
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Drutex kupił 10 samochodów marki Scania
Scania przedstawia autobusy nowej generacji
Nowy koncepcyjny bezzałogowy pojazd ciężarowy
Samojezdny pojazd będzie testowany m.in na autostradzie A4
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA