2018-10-18 | Głos z rynku

Polska na prąd

Stoimy przed prawdziwym wyzwaniem. Plan rozwoju e-mobilności przyjęty przez Radę Ministrów RP w 2017 r. przewiduje do 2025 r. milion pojazdów elektrycznych na drogach. Nie jest tajemnicą, że plan ten będzie trudny do wdrożenia za sześć lat, ale przynajmniej wprowadzono ramy odniesienia i opracowano wytyczne dla przyszłego rozwoju.

Co dobrego dają przepisy?

Nowe przepisy mają następujące zalety: regulacje rynku paliw alternatywnych i rozwiązanie problemu braku infrastruktury, czyli określenie minimalnej liczby punktów ładowania, które mają zostać zainstalowane w gminach do 31 grudnia 2020 roku (6 tys. standardowych, 400 o dużej mocy, 70 stacji tankowania CNG).

Wachlarz zachęt, które mają spowodować większą sprzedaż aut elektrycznych tj.: zniesienie akcyzy na samochody elektryczne, większe odpisy amortyzacyjne dla firm oraz to, co liczy się w aglomeracjach, zwolnienie właścicieli aut elektrycznych z opłat za parkowania i możliwość poruszania się po buspasami.

Zmierzamy ku przyszłości

Oczywiście sama regulacja nie wystarczy. Sektor prywatny, od przemysłu po usługi musi przyjąć założenia polskiego rządu wprowadzając innowacje w swoich procesach, aby sprostać nowym wymaganiom stawianym samochodom przyszłości.

To głównie konsumenci będą decydować o tym, czy przyszłość samochodów elektrycznych w Polsce będzie świetlana. Z pewnością temat e-mobilności jest już znany osobom mającym dostęp do informacji poufnych, podmiotom bezpośrednio zaangażowanym w łańcuch wartości w sektorze motoryzacyjnym, dostawcom systemów pobierania opłat, firmom zajmującym się tankowaniem paliwa lub dużym firmom, które zamierzają zastąpić swoje floty firmowe.

Ale co z przysłowiowym „Panem Kowalskim”? Można powiedzieć, że stopniowo zapoznaje się z tematem, przynajmniej w większych miastach. Jest coraz więcej samochodów elektrycznych lub hybrydowych, niektóre firmy taksówkarskie posiadają floty składające się wyłącznie z tych aut. Pojawia się coraz więcej stacji ładowania, a deweloperzy nowych budynków zaczynają oferować miejsca parkingowe z układami ładowania. Oczywiście sytuacja nie jest taka sama w całej Polsce, ale można powiedzieć, że samochody elektryczne nie są już postrzegane jako idea dalekiej przyszłości, porównywalna z latającymi pojazdami w filmach science fiction z początku lat 80…

E-mobilność uratuje polskie powietrze

Innym argumentem przemawiającym za e-mobilnością w Polsce może być kwestia zanieczyszczenia powietrza. 22 lutego 2018 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że Polska naruszyła prawo UE, nie przestrzegając swoich zobowiązań w zakresie emisji CO2 i czystego powietrza. Być może to właśnie pragnienie czystszego powietrza będzie napędzać rozwój mobilności elektrycznej nie tylko przez państwo, ale także przez jego obywateli. Czy to troska o dobro wspólne Polski i zdrowie Polaków będzie miała pozytywny wpływ na wybory konsumentów dokonujących zakupów? Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie. Konieczne będzie sprawdzenie, w jaki sposób Polska zdecyduje się zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną dla elektromobilności.

Wszystkie te tematy zostaną omówione szczegółowo w gronie polskich i międzynarodowych ekspertów, 27 i 28 listopada w Sosnowcu, podczas International Automotive Business Meeting.

Rejestracja: www.iabmevent.com

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Dla wielu Polaków pożyczka to ostateczność
Operator logistyczny zbuduje dom i nastroi gitarę
Agility Logistics wprowadza serwis on-board courier
Zawirowania polityczne na świecie nie hamują inwestorów
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Francja ma ambitne plany ograniczające emisję spalin
Ochrona firmowego portfela i środowiska jest możliwa dzięki telematyce
IVECO pomaga wprowadzić do floty pojazdy niskoemisyjne
Zrównoważony rozwój cieszy się niesłabnącą popularnością
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA