Przejdź do artykułu

Top Logistyk

Top Logistyk 2/2011
<< Cofnij

Podnoszenie zadowolenia

Wdrożony przez AG Consult system magazynowy Accellos One Warehouse wraz z terminalami Casio zwiększył efektywność pracy magazynu w firmie Partner XXI Kleks z Torunia.
podnoszenie zadowolenia
 
Profil i potrzeby klienta
 
Firma Partner XXI Kleks Sp.j. jest jednym z największych sprzedawców artykułów biurowych i szkolnych, działającym na rynku lokalnym od 1991 r. Dzięki dynamicznemu rozwojowi, w 1997 r. firma przystąpiła do polskiej sieci handlowej Partner XXI, która obecnie liczy około dwudziestu udziałowców, wywodzących się z tradycyjnych lokalnych hurtowni artykułów biurowych i szkolnych, liderów swoich rynków. Połączenie sił i wspólnych doświadczeń zaowocowało utworzeniem bazującej wyłącznie na polskim kapitale nowoczesnej, silnej i stabilnej organizacji handlowej. Oferta obejmuje ponad 6000 pozycji, będących obecnie w ciągłej sprzedaży i z każdym rokiem liczba ta zwiększa się o coraz szerszą gamę nowości. Firma jest dystrybutorem artykułów renomowanych firm krajowych i zagranicznych, takich jak: Pentel, Pilot, BiC, Esselte, Argo, Fellowes, Bantex, Biurfol, Majewski, International Paper Kwidzyn, 3M, Hewlett Packard i wielu innych.
 
Od wielu lat firma inwestuje w nowoczesne rozwiązania umożliwiające zwiększenie efektywności pracy oraz podniesienie poziomu zadowolenia klientów. W swoich dwóch magazynach (sprzedaży detalicznej i spedycyjnym) o łącznej powierzchni 3 tys. mkw. realizuje średnio 240 zleceń dziennie, obsługując łącznie ponad 3000 klientów. Dla usprawnienia swojej działalności firma Partner XXI Kleks zdecydowała się na wdrożenie systemu magazynowego klasy WMS (Warehouse Management System).
Najważniejsze założenia wdrożenia systemu magazynowego:
 
 • zautomatyzowanie procesów logistyczno-magazynowych przy wykorzystaniu automatycznej identyfikacji i kodów kreskowych;
 • łatwiejsze i bardziej przejrzyste zarządzanie stanami oraz procesami magazynowymi;zwiększenie wydajności pracy; bardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni magazynowej.

Wyzwania
 
podnoszenie zadowolenia 2
 
Salon sprzedaży: Około 15 proc. sprzedaży firma Partner XXI Kleks uzyskuje z bezpośrednio ze swojego salonu, będącego jednocześnie  magazynem, z którego kompletowane i realizowane są zamówienia. W związku z założeniem, że „Klient bezpośredni” jest obsługiwany w pierwszej kolejności, podczas wdrożenia należało przewidzieć scenariusz umożliwiający zakończenie kompletowania innych zamówień w sytuacji, kiedy towar został pobrany „z półki”  i zakupiony przez inną osobę, pomimo wcześniejszego zarezerwowania towaru pod inne, określone zlecenie.
 
Lokalizacja towaru: Firma Partner XXI Kleks od 2008 r. wykorzystywała w magazynie kody kreskowe i kompletacja zamówień odbywała się przy użyciu terminali mobilnych Casio i PSC. Aplikacja, która umożliwiała realizację zleceń w formie elektronicznej, zintegrowana z systemem CDN XL nie dawała jednak możliwości dokładnego zlokalizowania towaru w magazynie, co z kolei przekładało się na stratę czasu na jego poszukiwanie przez osoby kompletujące. W pierwszej kolejności pracownik kierowany był do przypisanego do danego produktu miejsca składowania, a jeśli towaru fizycznie w nim nie było,  oznaczało to, że znajduje się on w strefie przyjęć. Takie założenia procesu kompletacji powodowały, że pracownicy do tej pory tracili dużo czasu na poszukiwanie towaru w magazynie.
 
Realizacja wielu zleceń jednocześnie: Ze względu na charakterystykę asortymentu, jego rozmiary i sposób obsługi klientów około 60 proc. zleceń stanowią zamówienia małe. Ze względu na funkcjonalność aplikacji mobilnej, do tej pory każde zamówienie kompletowane było oddzielnie, co w znacznym stopniu wydłużało czas potrzebny na realizację wszystkich zamówień w danym dniu.
 
Wdrożenie systemu Accellos One Warehouse wraz z terminalami mobilnymi Casio
 
podnoszenie zadowolenia 3
 
Ze względu na potrzeby związane z obsługą procesów magazynowych firma Partner XXI Kleks w 2010 r. rozpoczęła poszukiwania rozwiązania informatycznego, które pozwoliłoby w pełni zarządzać towarami i zleceniami w obu magazynach, w pełni umożliwiłoby śledzenie towaru w magazynie oraz pozwoliło na wyeliminowanie błędów i pomyłek. Ostateczny wybór padł na amerykański system Accellos One Warehouse, wdrażany i supportowany w Polsce przez firmę AG Consult, która specjalizuje się w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań do zarządzania łańcuchem dostaw z wykorzystaniem automatycznej identyfikacji.
 
System Zarządzania Magazynem – AccellosOne Warehouse to zaawansowany i modułowy system magazynowy integrujący się z dowolnym systemem ERP. Obsługuje wszystkie procesymagazynowe (naurządzeniach stacjonarnych imobilnych – wyposażonych w Wi-Fi): od przyjęć, poprzez przesunięcia, wydania, śledzenie partii, numerów seryjnych, dat produkcji i ważności oraz innych atrybutów przypisanych do towaru. Pozwala w pełni zarządzać pracą poszczególnychpracowników oraz umożliwia dokładne raportowanie pod różnymi względami efektywności ich pracy. System jest w pełni konfigurowalny z wieloma wbudowanymi funkcjami, które mogą być modyfikowane w dowolnym momencie bez konieczności przerywania pracy w magazynie.
 
– Wdrożenie systemu Accellos One Warehouse pozwoliło nam podnieść poziom obsługi naszych klientów. Zarządzamy towarami wraz z ich charakterystykami w obu magazynach i w pełni osiągnęliśmy wszystkie pierwotne założenia, jakie stawialiśmy systemowi magazynowemu. Dodatkową korzyścią jest skrócenie wdrożenia nowego pracownika z 3 miesięcy do kilku dni, dzięki systemowi, który nadzoruje jego pracę oraz wskazuje na terminalu mobilnym kolejne zadania do realizacji– mówi Paweł Wójcik, współwłaściciel firmy.
 
 W ramach realizowanego w 2011 r. projektu został zainstalowany i odpowiednio skonfigurowany system magazynowy, a także dostarczono i uruchomiono drukarki etykiet Zebra, sieć bezprzewodową oraz terminale mobilne Casio, podnoszące efektywność wykonywanej pracy.
 
 
Korzyści
 
Wdrożenie systemu WMS wraz z terminalami mobilnymi w firmie Partner XXI Kleks zwiększa możliwości koordynacji działań poszczególnych pracowników, minimalizując czas niezbędny na wykonanie konkretnej czynności. Rozwiązanie automatyzuje oraz zwiększa efektywność działań poszczególnych pracowników, jak i wydajność operacji magazynowych w całej firmie.
 
 Accellos One Warehouse:
 • pełna kontrola w czasie rzeczywistym nad zleceniami i statusami ich realizacji w obu magazynach;
 • zarządzanie datami ważności i numerami serii podczas przyjęć i wydań towaru;
 • obsługa sali sprzedaży w połączeniu z realizacją pozostałych zleceń na towar kupowany przez klienta bezpośredniego zgodnie z przyjętymi założeniami;
 • zarządzanie personelem, raportowanie efektywności pracy, kontrola realizowanych zleceń;
 • identyfikacja towaru oraz jego lokalizacja w magazynie w każdym momencie;
 • optymalizacja pracy, ścieżki kompletacji, szereg scenariuszy kompletowania zleceń w zależności od towaru, klienta lub zamówienia;
 • możliwość realizacji wielu zamówień jednocześnie przez jedną osobę, kontrola poziomu kompletacji, realizacja jednego zamówienia przez kilka osób;
 • redukcja pomyłek poprzez identyfikację towaru przy użyciu kodu kreskowego, miejsca jego lokalizacji oraz statusu;
 • alerty i alarmy dla zadań szczególnych pozwalające na szybką reakcję operatora w przypadku realizacji zamówień dla kluczowych klientów.
 
Terminale Casio:
 • szybka komunikacja z serwerem i bezpośrednie przesyłanie danych umożliwia sprawną realizację zleceń;
 • ergonomiczna obudowa, duży kolorowy ekran i niewielka waga urządzenia ułatwia pracę;
 • zaawansowany system zarządzania energią sprawia, że urządzenie może pracować wiele godzin na jednej baterii i jest niezawodne podczas pracy w szerokim zakresie temperatur;
 • wytrzymałość na trudne warunki pracy oraz odporność na upadki sprawia, że terminale Casio idealnie nadają się dla pracowników mobilnych.
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów