Przejdź do artykułu

Top Logistyk

Top Logistyk 2/2019
<< Cofnij

W 30 godzin

Od 30 kwietnia 2019 r. firma Schavemaker Logistics & Transport rozpoczęła bezpośrednie połączenie intermodalne (wahadłowe) między miejscowością Kąty Wrocławskie w Polsce a portem Moerdijk w Holandii. Całkowity czas tranzytu pomiędzy dwoma terminalami wyniesie 30 godzin. W Moerdijk ładunek można przeładować na statek i dostarczyć do portów Immingham lub Thamesport w Wielkiej Brytanii.

Terminal, który jest własnością firmy Schavemaker, znajduje się w Kątach Wrocławskich (około 15 km od Wrocławia) i stanowi ważne połączenie na trasach między Europą Środkową i Zachodnią, a także do i z Chin.

W październiku 2018 r. dwa tory terminalu w Kątach Wrocławskich zostały przedłużone do 605 m. Umożliwia to terminalowi obsługę 2 pociągów jednocześnie i łącznie do 6 pociągów dziennie. Wydajność terminala rośnie mocno z każdym rokiem obecnie obsługuje się tutaj około 1200 kontenerów tygodniowo. Zatrudnionych jest ok. 30 osób, które pracują na dwóch zmianach od 7.00 do 21.00.

Holenderski port w Moerdijk także buduje drugi terminal kolejowy i rozbudowuje istniejące tory kolejowe, aby obsłużyć pociągi o długości 740 m. Dzięki tym środkom zdolność przeładunkowa kontenerów w terminalu powinna zostać znacznie zwiększona.

Połączenie między krajami jest bezpośrednie, poprzez sieć kolejową, przez co umożliwia krótkie terminy realizacji i wysoką niezawodność. Pociąg odjeżdża z polskiego terminala w poniedziałek po południu, docierając do portu Moerdijk w środę rano. W przeciwnym kierunku pociąg odjeżdża we wtorek wieczorem, przybywając w czwartek rano.

Przejazd kolejowy realizowany jest jako „usługa od drzwi do drzwi”. Schavemaker realizuje odbiory towarów kontenerem, który w Kątach Wrocławskich jest ładowany na platformę kolejową. Następnie, kiedy pociąg jest już w Holandii, firma wykonuje przewóz na ostatnim odcinku. Jest to zatem transport prawdziwie intermodalny. Największą zaletą jest zdecydowanie ekologiczny charakter przewozu w porównaniu z transportem drogowym, lokomotywa jest bowiem elektryczna. Tempo przewozu „od drzwi do drzwi” jest porównywalne z drogowym, a cena konkurencyjna. Jeśli pierwszy i ostatni odcinek w łańcuchu jest w bliskiej odległości od terminala, cena jest nawet korzystniejsza. Ciężarówki jeżdżą najczęściej w promieniu maksymalnie 150 kilometrów od terminala. W bliskiej okolicy terminali w Polsce i w Holandii Schavemaker dysponuje własną powierzchnią magazynową umożliwiającą składowanie oraz przeładunek towarów na inne środki transportu.

Firma Schavemaker, która sama dysponuje flotą około 275 samochodów ciężarowych, w nadchodzących latach spodziewa się wzrastającej roli transportu intermodalnego. W Europie podejmuje się coraz więcej działań, które w dłuższej perspektywie nie obniżą kosztów transportu drogowego. Opłaty drogowe stale rosną i w kolejnych latach na pewno nie spadną. Niedobór kierowców jest widoczny także w Polsce. A jeśli klienci przywiązują wagę do emisji CO2, jest to bardzo dobra koncepcja, ponieważ tylko pierwszy i ostatni odcinek realizowany jest samochodem ciężarowym. W całości można zredukować emisję o 70%.

Dzięki połączeniom krótkodystansowym z firmy A2B Online terminal w Moerdijk jest ważnym węzłem do Wielkiej Brytanii. Każdego dnia odbywa się kilka rejsów na południe, północ, do środkowych regionów Wielkiej Brytanii. Również biorąc pod uwagę nadchodzący Brexit, przewozów intermodalnych może przybywać. Duża część ładunków będzie przewożona dalej do Zjednoczonego Królestwa. W Moerdijk firma Schavemaker korzysta z terminala CCT, gdzie siedzibę ma też A2B-online, krótkodystansowy przewoźnik morski realizujący transporty do Anglii. Koncepcja tego połączenia przewiduje zatem dla znacznej części ładunków dalszą drogę do Anglii. Oznacza to, że kontener jedzie pociągiem z Polski do Moerdijk, tam ładowany jest na statek i płynie nim do Immingham lub London Thamesport. Tam kontener jest dostarczany na miejsce rozładunku według potrzeb klienta. Na pewno z uwagi na Brexit może to być bezpieczne rozwiązanie, pozwalające uniknąć dodatkowych kosztów. Mniejszym złem jest bowiem jednodniowy postój kontenera na zamkniętym i chronionym terminalu kontenerowym, niż ciężarówki z kierowcą czekającej w kolejce przed granicą.

Schavemaker ma nadzieję w przyszłości podwoić liczbę transportów do czterech składów tygodniowo, tak aby odbiór towarów możliwy był niemal codziennie. Dla większości klientów będzie to znacznie bardziej interesujące rozwiązanie z uwagi na elastyczność dni odjazdów i przyjazdów. Już w chwili obecnej projekt ten budzi wielkie zainteresowanie wśród firm producenckich oraz handlowych przesyłających swoje towary pomiędzy Polską a krajami Beneluxu oraz Wielką Brytanią. Co jest również bardzo ważne, koncepcja ta zakłada wykorzystanie do transportu kontenerów 45-stopowych pallet wide high cube, które swoimi wymiarami wewnętrznymi odpowiadają standardowej naczepie 13,6m. Co za tym idzie, chcąc korzystać z transportu intermodalnego, najczęściej nie trzeba nic zmieniać w procesie produkcji oraz pakowania towarów.

Wspólnota Europejska będzie w nadchodzących latach coraz mocniej stymulować transport intermodalny ze stratą dla transportu drogowego. Firma Schavemaker widzi wiele szans na rozwój w regionie, który jest jednym z czołowych ośrodków produkcyjnych w Polsce, reprezentowanym przez światowych liderów z branż: motoryzacyjnej, AGD, budowlanej oraz chemicznej. Są też zakłady z bocznicami kolejowymi, do których można wjechać pociągiem prosto do fabryki, bez dodatkowego transportu. Firma Schavemaker jest także punktem kontaktowym dla innych operatorów intermodalnych chcących korzystać z tego połączenia.

Intermodalne połączenie kolejowe między Moerdijk a Wrocławiem stanowi element programu Linked by Rail, którego celem jest usprawnienie przepływu towarów między Holandią a Polską poprzez dynamiczny rozwój dwukierunkowego transportu intermodalnego.

https://schavemaker.pl/

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ

REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów