Przejdź do artykułu

Top Logistyk

Top Logistyk 4/2017
<< Cofnij

Lajkowe zlecenie

Giełdy ładunków i pojazdów mogą przynieść wiele korzyści. Poza dostępem do tysięcy ładunków i przestrzeni ładunkowych, wymienić trzeba oszczędność czasu przez komunikację z wieloma kontrahentami, wygodne zarządzanie zleceniami, zróżnicowanie źródeł uzyskiwania zleceń, możliwość negocjacji czy po prostu kontaktu z partnerami z wielu krajów.
Elementami podnoszącymi wartość danej giełdy są takie udogodnienia, jak: powiadomienia (SMS lub e-mail), systemy zarządzania dokumentacją, filtrowanie ofert, komunikatory, czy też możliwość monitorowania na mapie pozycji pojazdów oraz informacje o natężeniu ruchu drogowego. Od pewnego czasu kluczowe znaczenie ma dla użytkowników możliwość korzystania z urządzeń mobilnych i przeznaczonych dla nich aplikacji.
 
Mobilny dostęp ułatwia codzienną pracę zarówno dysponentom, jak i przedsiębiorcom, będącym równocześnie kierowcami. Dzięki temu użytkownicy giełd mogą wprowadzać nowe zlecenia szybciej i wydajniej. Użytkownicy podkreślają, że korzystając ze swoich kont mogą pracować nie tylko w trasie, ale również po pracy, w sytuacjach awaryjnych, gdy np. zajdzie nagła potrzeba znalezienia nowego ładunku powrotnego. Operatorzy zapewniają, że w wersjach mobilnych wszystko wygląda tak samo, działa równie szybko i bezpiecznie, jak w wersjach stacjonarnych.
 
Co proponują?

Paweł Tronina, Western Europe Sales Department Director, Trans.eu, zaznacza, że wszystkie narzędzia tworzone w ramach systemu Trans.eu mają służyć społeczności branży transportowej i tworzyć środowisko nowoczesnych usług dla sektora TSL. „Wspólną cechą aplikacji mobilnych oferowanych przez Trans.eu jest prostota użytkowania. Celem stało się stworzenie takich rozwiązań, które będą szybkie, łatwe w obsłudze, intuicyjne i wyróżniające się przyjaznym interfejsem” – podkreśla nasz rozmówca. Użytkownicy Trans.eu mogą korzystać z mobilnego dostępu do platformy TransExpress. Aplikacja pozwala na zawieranie transakcji w systemie, wyszukiwanie i filtrowanie ofert dopasowanych do lokalizacji i rodzaju pojazdu – z trasy, gdy dostęp do komputera jest ograniczony. Szybkie wyświetlanie wolnych ładunków oznacza sprawne planowanie pracy. Ważne funkcjonalności narzędzia to m.in. monitorowanie ofert konkretnych firm, dopasowanie ładunków do typu nadwozia i możliwość zmiany promienia wyszukiwania od wskazanej lokalizacji. TransMessenger to z kolei komunikator dostępny na tablet i smartfon, zintegrowany ze wszystkimi narzędziami Trans.eu. Użytkownicy logują się do niego za pomocą TransID, a cała historia rozmów widoczna jest również w systemie Trans.eu. Darmowa aplikacja pozwala na błyskawiczny kontakt z oferentem i dopięcie szczegółów każdej transakcji. Przycisk umożliwia łatwe wyszukiwanie kontaktów, a dzięki powiadomieniom kontrahenci mogą szybko wymieniać się informacjami dotyczącymi zlecenia.

Do dyspozycji jest też TransTask, służący do przekazywania szczegółów ofert transportowych i planowania pracy kierowców. Dyspozytor ma możliwość szybkiego komunikowania konkretnych informacji dotyczących zadania dla przewoźnika, monitoringu realizacji zlecenia i lokalizowania swoich pojazdów. Istnieje możliwość integracji z urządzeniami telematycznymi i udostępniania kontrahentom informacji o tym, na jakim etapie jest zlecenie. Kierowcy mogą obserwować na mapie trasy i kolejność wykonywanych zleceń (również w trybie off-line), określać status kolejnych etapów dostawy i informować o dodatkowym miejscu na naczepach. Na końcu zlecenia jest Proof of Delivery, dzięki tej opcji kierowca skanuje dokumenty i przedstawia dyspozytorowi realizację celu transportowego. Ten ostatni krok dzięki szyfrowaniu spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa.

„TransParking łączy społeczność kierowców w całej Europie i pozwala na lepsze zaplanowanie długiej trasy. Narzędzie rozwijają użytkownicy, którzy informują się wzajemnie, gdzie warto zaplanować przerwę i jak wygląda aktualne obłożenie konkretnych parkingów. Aktualnie w bazie jest już ponad 20 tys. miejsc postojowych dla samochodów ciężarowych i 14 sieci stacji benzynowych. Celem aplikacji jest stworzenie bazy bezpiecznych miejsc postojowych spełniających oczekiwania kierowców i wymogi zleceniodawców. Za zgłoszenie, wskazanie udogodnień, ocenę i komentowanie parkingów użytkownicy otrzymują punkty. Jedną z ważnych funkcjonalności jest błyskawiczne sprawdzenie odległości do najbliższego postoju: pokazuje ją ikonka na pulpicie telefonu lub tabletu. Narzędzie działa także bez dostępu do internetu” –wylicza P. Tronina.

Dariusz Korbut, Director – Representative Office Poland, TimoCom, przypomina, że platforma transportowa TimoCom to wielofunkcyjne narzędzie o międzynarodowym charakterze pozwalające łączyć frachty z wolnymi przestrzeniami ładunkowymi w pojazdach. Składa się z modułów zapewniających dostęp do rynku SPOT, rynku kontraktowego, giełdy magazynowej, pozwala kalkulować trasy, monitorować i udostępniać monitorowanie pojazdów, umieszczać i udostępniać dokumenty oraz cyfrowo poszukiwać transportu, jak również centralnie zarządzać zleceniami transportowymi. TimoCom umożliwia swoim użytkownikom w całej Europie korzystanie z oferty platformy transportowej stacjonarnie, jak również mobilnie. „Nieustannie rozwijana, dopasowuje się do potrzeb klienta dzięki cyfryzacji, automatyzacji i optymalizacji procesów przeprowadzanych w ramach platformy. Wpływa to znacząco na sposób funkcjonowania sektora TSL – przedsiębiorstwa mogą działać szybciej i bardziej elastycznie przy mniejszym nakładzie pracy i środków finansowych” – podkreśla D. Korbut.
 
Fotolia 129557310 Subscription Monthly XXL
                                    fot. Fotolia
 
„Jesteśmy zwolennikami teorii, że wykonywanie pracy przewoźnika, spedytora i kierowcy byłoby znacznie prostsze, gdyby istniały odpowiednie, intuicyjne narzędzia, np. aplikacje mobilne umożliwiające wyszukiwanie ofert ładunków i transportu w przerwie na kawę, na spacerze… Dlatego też stworzono aplikację mobilną Cargo.PL – na system Android i iOS” – mówią w Cargo.PL. Dzięki temu, że aplikacje na iOS i Android są praktycznie identyczne, użytkownik korzystający z obu systemów wie, jak i gdzie znaleźć interesujące go funkcjonalności. Operator podkreśla, że instalowanie aplikacji nie jest trudne. „Przechodzimy do App Store’a lub sklepu Google Play i wpisujemy jej nazwę. W razie problemów z wyszukiwaniem wystarczy, że wkleimy do wyszukiwarki link – pobieranie zacznie się automatycznie zaraz po zatwierdzeniu. Po zainstalowaniu aplikacji należy kliknąć na jej ikonkę, która zapisała się na pulpicie naszego urządzenia. W kilka sekund wchodzimy do systemu. Zanim rozpoczniemy wyszukiwanie ofert, musimy dokonać autoryzacji. Potrzebujemy loginu i hasła, identycznego jak podczas logowania na stronie giełdy” – wyjaśniają w Cargo.PL.

Wtransnet Cargo to z kolei aplikacja mobilna, która pozwala na zgłaszanie pojazdów i wyszukiwanie ładunków w całej Europie, w oparciu o geolokalizację i ze wszystkimi opcjami dostępnymi na platformie web. Wtransnet Cargo pozwala w kilku prostych krokach na wprowadzenie ofert wolnych pojazdów, jak i wyświetla natychmiast informację o dostępnych, zbieżnych z wprowadzoną ofertą ładunkach (wystarczy wprowadzić początek i koniec trasy). Poprzez opcję „Powrót do domu”, system lokalizuje pojazd i wyświetla ładunki w tym rejonie w czasie rzeczywistym. Wtransnet Cargo umożliwia też natychmiastowe ubezpieczanie faktur za wykonany transport, dostępne również przez klasyczną stronę internetową Wtransnet. Aplikacja mobilna to także dostęp do WFinder 2.0, wyszukiwarki firm zrzeszonych w Wtransnet. W istocie zatem aplikacja skupia w smartfonie lub tablecie wszystkie funkcje Giełdy Ładunków Wtransnet.

Kto korzysta, co zyskuje?

P. Tronina informuje, że użytkownicy Trans.eu, którzy wykorzystują w swojej pracy tablety i smartfony, mają do dyspozycji kilka rozwiązań, zintegrowanych z całym systemem. Aplikacja TransExpress została zainstalowana prawie 40 tys. razy, a Polska jest krajem wyróżniającym się najwyższym wskaźnikiem instalacji aplikacji oferowanych w ramach platformy, przy czym dane jasno podkreślają ich międzynarodowy charakter. „Tysiące pobrań odnotowujemy w całej Europie. Błyskawicznie rośnie też zainteresowanie aplikacją TransParking. Właśnie to narzędzie zajmuje pierwsze miejsce w rankingu rozwiązań mobilnych Trans.eu. Aplikacje mobilne w branży ułatwiają zawieranie i domykanie transakcji z każdego miejsca i bez ograniczeń. Stały dostęp do platformy, możliwość planowania trasy z pełnym załadunkiem, dopasowanie zleceń do lokalizacji, przekazywanie zadań kierowcom na bieżąco i elektroniczna wymiana dokumentów transportowych – to najważniejsze funkcje narzędzi, z których korzystają kierowcy, właściciele firm przewozowych oraz dyspozytorzy. Możliwość kontaktu w ramach społeczności i relacji biznesowych to absolutna podstawa, dlatego TransMessenger, kompatybilny ze wszystkimi aplikacjami Trans.eu, jest naturalnym wyborem użytkowników systemu” – mówi P. Tronina, podkreślając, że komunikator dopasowany do urządzeń mobilnych pozwala na zawieranie transakcji w aplikacji bez logowania do systemu. To daje możliwość np. pozyskania ładunków w trasie tym, którzy są w trasie lub z dala od komputera. Liczą się też ułatwienia, które wprowadzają aplikacje TransParking i TransTask. Kierowcy dzięki nim mogą wymieniać się wiedzą i zaplanować podróż – łącznie z obowiązkowymi postojami. Użytkownicy informują o wolnych miejscach parkingowych dla aut ciężarowych, wskazują, gdzie warto stanąć na pauzę, gdzie są prysznice i restauracje, a nawet siłownie dedykowane kierowcom. W ramach TransTask dyspozytorzy nie tylko mogą zlecać zadania przewoźnikom, ale również monitorować ich realizację.

Już od kilku lat mobilny dostęp do platformy transportowej oferuje TimoCom. Daje to liczne korzyści ponad 120 tys. użytkowników w całej Europie. Przede wszystkim platforma transportowa daje możliwość pełnego korzystania ze swoich usług niezależnie od miejsca, w którym znajduje się użytkownik. „Rozwiązanie jest uniwersalne – dostęp jest możliwy przy użyciu spektrum urządzeń mobilnych i obsługujących je systemów operacyjnych. Klient ma zawsze dostęp do wszystkich funkcjonalności oferowanych przez TimoCom: do rynku SPOT, przetargów, giełdy magazynowej, bazy sprawdzonych przedsiębiorstw, dokumentów, komunikatora, może także sprawdzić i udostępnić lokalizację pojazdu itd. Mobilność to dostęp do aktualnych informacji, szybkość reakcji, elastyczność i możliwość bycia zawsze w odpowiednim miejscu i czasie. Przy tym warto podkreślić, że TimoCom już od 20 lat przykładając szczególna wagę do bezpieczeństwa transakcji swoich klientów, dołożył starań także w przypadku mobilnego dostępu do platformy, uzależniając dostęp od zgodności aż trzech elementów: TC Loginu, kodu PIN oraz konkretnego urządzenia” – wylicza D. Korbut (TimoCom)
 
Michał Jurczak
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów