Przejdź do artykułu

Magazynowanie i Dystrybucja

Magazynowanie i Dystrybucja 1/2015
<< Cofnij

Do kompletu z operatorem

To, w jaki sposób prowadzimy kompletację towarów czekających na wysyłkę, decyduje w dużym stopniu o efektywności całego procesu. Szybkość i dokładność to tylko niektóre z jej walorów. Rola wózków kompletacyjnych jest tu nie do przecenienia. One same zaś w ostatnich latach przeszły sporą metamorfozę.
Rola wózków jest szczególnie doceniana w centrach dystrybucyjnych, w których jednocześnie pracuje nawet kilkadziesiąt lub kilkaset maszyn. To, czy mogą być w pełni efektywnie wykorzystane, zależy od umiejętności dopasowywania danych rozwiązań do wymogów konkretnego użytkownika. Sami użytkownicy podkreślają, iż najbardziej pożądanymi cechami wózków kompletacyjnych są: intuicyjna obsługa, szybkość pracy, zwrotność.
 
Kluczowe parametry
 
Tomasz Łukaszek, Menedżer Produktu firmy Emtor (wózki Yale), przypomina, że kompletacja towaru to proces, w którym główną rolę odgrywa operator wózka i największe obciążenia spoczywają właśnie na nim. Wózek kompletacyjny jako narzędzie ma za zadanie wspomagać proces kompletacji i zapewnić jak największą wydajność, dlatego klienci korzystający z tego typu wózków w głównej mierze zwracają uwagę na ergonomię pracy operatora i funkcje maszyny.
 
Należy zwrócić uwagę na fakt, że wózek kompletacyjny musi być intuicyjny w obsłudze i wspomagać operatorów o różnym poziomie wyszkolenia – zarówno tych posiadających duże doświadczenie, jak i poczatkujących pracowników strefy kompletacyjnej w magazynie – podkreśla T. Łukaszek.
 
To, że wózki magazynowe do kompletacji zamówień stają się coraz bardziej popularne w aplikacjach dzisiejszej logistyki i sieci dystrybucji, podkreśla m.in. Marek Stypka, Kierownik Działu Zarządzania Produktami, Toyota Material Handling Polska. Tłumaczy też, że wyróżniamy trzy rodzaje procesów kompletacyjnych (ze względu na wysokość poziomu z jakiego przebiega kompletacja): z niskich poziomów, średnich poziomów i do zastosowań w przypadku kompletacji z wysokich poziomów.
 

Najważniejszym czynnikiem z punktu widzenia operacyjnego jest bezpieczeństwo i niezawodność. Jednym z istotnych czynników, na który zwracają uwagę użytkownicy, jest wydajność pracy, ściśle powiązana z ergonomią, aby zapewnić intensywną kompletację w różnych, często wymagających środowiskach. Z ergonomią powiązany jest również system sterujący wózkiem, parametry, takie jak łatwość obsługi zapewniająca komfort i efektywność pracy. Nie bez znaczenia jest także możliwość zainstalowania i podłączenia w odpowiednich miejscach łatwego mocowania komputera PC, ekranu oraz skanera we wszystkich modelach wózków – mówi M. Stypka. Nasz rozmówca zachęca do tego, by inwestować w sprawdzony i wydajny sprzęt z zapewnionym właściwym zapleczem serwisowym. Właśnie to bowiem może sprawić, iż całkowite wydatki eksploatacyjne (uwzględniające koszty uszkodzeń, przestojów oraz operatora) staną się niższe.
 
Nowoczesność, bezpieczeństwo, ergonomia
 
Nowatorskim rozwiązaniem, już wykorzystywanym w wózkach kompletacyjnych marki BT, jest AOP. Stanowi połączenie systemu kompletacji głosem (Pick-by-Voice), wózka sterowanego automatycznie oraz systemu WMS. Jest rozwiązaniem oszczędzającym czas operatora, a jednocześnie zwiększającym efektywność pracy (przy jednoczesnym, niższym obciążeniu operatora pracą).
 
Oszczędność miejsca dzięki technice masztu wysuwnego – tak brzmi dewiza sukcesu wózków wysokiego składowania marki Jungheinrich. Po pobraniu ładunku wysunięty wcześniej do przodu maszt jest wraz z ładunkiem cofany między osie pojazdu (przednią i tylną). Wózek jest dzięki temu krótszy i może swobodnie poruszać się w wąskich przejściach między regałami. A im węższe korytarze, tym większa powierzchnia do wykorzystania na ustawienie regałów.
 
T. Łukaszek (Emtor) zaznacza, że oferowane przez tę firmę produkty marki Yale łączą w swojej konstrukcji ergonomię i bezpieczeństwo operatora przekładające się na jego wysoką wydajność.
 
W obszarze ergonomii główny nacisk kładziemy na stanowisko pracy operatora – przestrzenny przedział lub kabina zapewniająca swobodę ruchu w trakcie kompletacji, amortyzująca drgania część podłogowa z czujnikami obecności człowieka, prosta i czytelna konsola sterująca. Co ciekawe, wózki Yale z serii MTC – do pracy w wąskich korytarzach, które również wykorzystywane są do kompletacji towarów, posiadają najlepszy w swojej klasie dostęp do kompletowanego towaru, co ma ogromne znaczenie dla operatora – przekonuje T. Łukaszek.
 
Na to, że projektanci wózków kompletacyjnych STILL skupili się na zapewnieniu operatorom wygody oraz bezpieczeństwa pracy, zwraca uwagę także Tobiasz Jakubczak, Specjalista ds. produktu, STILL Polska. Flagowe rozwiązanie kompletacyjne, STILL EK-X, charakteryzuje się obszernym stanowiskiem operatora i intuicyjnym układem kabiny, gwarantującym optymalną pozycję obsługi ładunku.
 
Wydajną i przyjemną pracą pracę ułatwiają również: podest roboczy z krótką zabudową, ułatwiający zbliżenie do pobieranej palety oraz duży, lekki w uruchamianiu pedał jazdy. Pozytywny wpływ na komfort operatora ma również dodatkowa wyściółka maty podłogowej, minimalizująca drgania i zmniejszająca obciążenie kręgosłupa – stwierdza nasz rozmówca.
 
Do unikatowych rozwiązań w wózkach do kompletacji z niskich poziomów BT Optio serii L M.Stypka (Toyota Material Handling) zalicza miniramię obsługowe umożliwiające sterowanie wózkiem przy użyciu jednej ręki. Opcjonalnie możliwe jest również zastosowanie funkcji pozwalającej na przesunięcie ramienia sterującego w pozycję na drugą stronę wózka, co znacznie ułatwia obsługę w trakcie chodzenia. Kolejnym udogodnieniem w tych wózkach są podnoszone platformy, pozwalające na kompletowanie zamówień na pierwszym i drugim poziomie (do 2,8 m).
 
Analizując modele wózków BT Optio serii M i H przeznaczone do kompletowania zamówień średniego i wysokiego poziomu, wszystkie te modele są wyposażone w system BT Optipace, który elektronicznie optymalizuje prędkość, przyspieszenie i siłę hamowania w zależności od wysokości platformy wózka. W modelach BT Optio Serii H system BT Optipace uwzględnia także masę ładunku. To znaczy, że wartości przyspieszenia i prędkości jazdy są maksymalizowane w bezpiecznym zakresie przy pracy na wysokości. Kolejnym rozwiązaniem z dziedziny ergonomii jest opcja podwójnego (bliźniaczego) panelu sterowania umożliwiającego operatorowi jazdę w pozycji zwróconej w dowolnym kierunku. Natomiast składany fotel z oparciem służy jako oparcie przy rozłożeniu lub jako fotel z oparciem po złożeniu – mówi M. Stypka.
 
Do wyboru
 
Dostępne są dwie wersje wózków marki BT, Optio H: OME100H do standardowego kompletowania zamówień wysokiego poziomu i układania palet oraz OME100HW – wyposażone w przejściową kabinę umożliwiającą łatwe przemieszczanie dużych elementów. Dwie szerokości podwozia i dziewięć szerokości kabiny w standardzie oznacza, że serię BT Optio H można optymalnie dopasować do konkretnych potrzeb.
 
Seria H cechuje się największą wysokością platformy na rynku: 10,5 m. Przestronna kabina tych wózków oferuje doskonałą widoczność i kilka wygodnych schowków do przechowywania. Wysokość elementów sterujących można regulować, a na wyświetlaczu prezentowane są wszystkie istotne informacje. Wydajność potężnego napędu i silników podnoszenia jest wyjątkowa, a w dodatku w pełni programowalna. Zasilanie AC oznacza odzysk energii podczas hamowania i opuszczania, zapewniając BT Optio serii H wysoką wydajność i możliwość pracy do dwóch zmian na jednej baterii – usłyszeliśmy w Toyota MH.
 
Akumulatorowy wózek widłowy do kompletacji pionowej EKS 210 / 312 to propozycja marki Jungheinrich. Wersja wózka z karetką swobodnie zawieszonych wideł pozwala podnosić palety bezpośrednio z podłogi. Kabina operatora jest unoszona razem z częścią nośną. Kompletując towary operator pracuje w pozycji stojącej. Wszystkie elementy sterownicze są zabudowane w dwóch modułowych pulpitach. Operator lewą ręką obsługuje kierownicę, prawą dźwignię sterowania jazdą, podnoszeniem i opuszczaniem. Standardowa wysokość kabiny to 2,05 m z możliwością powiększenia o 100 mm (opcja), dla operatorów o wzroście powyżej 195 cm. Wysokość podnoszenia na maszcie głównym wynosi do 1,9 m (EKS 110), do 2,8 m (EKS 110); 3–6 m (EKS 210) oraz 5–9,5 m (EKS 312).
 
KUHN Polska (dystrybutor wózków marki Mitsubishi) proponuje wózki serii Velia, oferujące maksymalną prędkość jazdy 12 km/h (ze znajdującym się na wózku operatorem) oraz możliwość ustawienia bezpiecznej prędkości dla pracy w trybie chodzenia przy wózku. Istnieje możliwość wyboru między podnoszoną platformą (P), podnoszonymi widłami (F) oraz modelami z nożycowym podnoszeniem wideł (X). Programowalny kontroler reguluje przyspieszenie, prędkość przemieszczania się i hamowania wózka. Nowatorskim rozwiązaniem jest kierownica Maxius (jeśli to konieczne, pozwala obsłużyć poszczególne funkcje jedną ręką). Czujniki w podłodze umożliwiają uruchomienie wózka natychmiast po wejściu operatora, minimalizując opóźnienia.         
 
Dobra opinią cieszą się też wózki marki Nissan serii PLL z operatorem chodzącym oraz serii PLP z rozkładaną platformą dla operatora. Ten ostatni sprawdza się głównie w przewożeniu na średnich i długich dystansach, do za- i wyładunku przy użyciu mostków ładunkowych oraz okazjonalnie kompletacji zamówień na niskim poziomie. Solidna budowa podwozia do pracy średnio i bardzo intensywnej. Do wyboru są modele o udźwigu 2 i 2,5 t, z akumulatorami o mocy od 200 do 400 Ah dla wersji z udźwigiem 2 t i od 300 do 600 Ah dla modelu o udźwigu 2,5 t. Szerokość wózka wynosi 770 mm, długość jest zależna od wybranych wideł (widły w przedziale od 1 do 2,37 m).
 
Na główną rekomendację w gamie wózków kompletacyjnych Yale zasługuje model MO20/25 o udźwigu nominalnym 2 i 2,5 t. Zaawansowana technologia CANbus, napęd AC i silnik o wysokiej odporności cieplnej gwarantują wysokie osiągi wózka, dostępne przez wiele godzin intensywnej pracy – tłumaczy T. Łukaszek (Emtor).

W przestronnej kabinie znajduje się czujnik wykrywający obecność operatora, jak również kierownica typu „scooter”, której konstrukcja wymaga zaledwie minimalnej siły do kierowania wózkiem.
 
Automatyczna redukcja prędkości na zakrętach oraz hamowanie regeneracyjne to tylko niektóre ze standardowych funkcji, jakie posiada wózek serii MO 20/25. Funkcja sterowania wózkiem przez operatora idącego obok czy wszelkiego rodzaju uchwyty na osprzęt niezbędny przy kompletacji sprawiają, że jest to produkt kompletny, skrojony na miarę potrzeb każdego klienta – zaznacza T. Łukaszek.
 
W gamie marki STILL najpopularniejszym rozwiązaniem komplementacyjnym jest maszyna EK-X. Wózek charakteryzuje się modułową konstrukcją (umożliwia dopasowanie do specyficznych potrzeb danego przedsiębiorstwa). Pojazd umożliwia obsługę regałów do 12 m, z prędkością jazdy do 13 km/h i prędkością unoszenia na poziomie 0,4 m/s.
 
Źródłem przewagi konkurencyjnej STILL EK-X są również kwestie oszczędności. Dzięki odzyskowi energii z czynności hamowania i obniżania kabiny oraz dzięki implementacji systemu Blue-Q wózek cechuje się znacznie dłuższym niż konkurencyjne rozwiązania czasem pracy na jednej baterii – mówi T. Jakubczak (STILL).
 
Michał Jurczak
 
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów