Przejdź do artykułu

Magazynowanie i Dystrybucja

Magazynowanie i Dystrybucja 3/2023
<< Cofnij

Elastyczna opcja*

W ostatnich miesiącach koszty przedsiębiorstw szybko rosną. To czynnik, który – wraz z dynamicznie zmieniającym się otoczeniem rynkowym – zmusza do pilnego szukania sposobów racjonalizowania operacji i optymalizowania działalności. Jednym z nich jest najem środków produkcji i transportu, zamiast ich kupowania. Dotyczy to również wózków widłowych.

Kluczową cechą najmu krótkoterminowego wózków widłowych jest elastyczność. – To ona pozwala optymalizować koszty pracy w danym momencie, bez potrzeby angażowania środków własnych – podkreślają w firmie EMTOR. Istotnym elementem wspominanej elastyczności jest dostosowanie floty do bieżących potrzeb bez długoterminowych zobowiązań. W przypadku potrzeb sezonowych, zmian w projektach oraz nieoczekiwanych wahań popytu można zmienić zapotrzebowanie w trakcie trwania umowy, dostosowując liczbę i typ maszyn do nowych potrzeb. Korzyści jest znacznie więcej, podczas trwania wynajmu klient nie musi czuwać nad serwisem, martwic się przestojami, sprawnością techniczną wózków czy badaniami UDT.

Kiedy to najlepsza opcja?

Każde nietypowe zdarzenie wymagające dodatkowego nakładu pracy maszyn, awaria własnej floty lub sezon nasilonej działalności to sytuacje, w których zamiast leasingu lub zakupu nowego wózka widłowego, praktycznym rozwiązaniem okazuje się wynajem krótkoterminowy. W wielu przedsiębiorstwach wynajem wózków widłowych może się okazać rozwiązaniem bardziej opłacalnym niż zakup. Na pewno sprawdzi się w firmach, które nie mają jeszcze jasno ustalonych procesów logistycznych, tzn. nie wiedzą, w którym obszarze i w jakim stopniu dany wózek będzie eksploatowany oraz nie chcą jednorazowo inwestować dużego kapitału w zakup nowych maszyn. Wynajem krótkoterminowy stosowany jest również w przedsiębiorstwach, w których występuje sezonowość produkcji czy dystrybucji, ale także w przedsiębiorstwach o zmieniającym się profilu działalności.

Klienci wynajmujący wózki w firmie EMTOR sami określają czas ich wykorzystania (może być to jeden dzień, tydzień lub kilka miesięcy). Do dyspozycji mają paletę wyposażenia, w tym dodatkowego osprzętu, np. przedłużek wideł, obrotnic, pozycjonerów, paletyzerów czy różnego rodzaju chwytaków. Dostawca zaleca, aby wybierając wózek, zwrócić uwagę na wysokość podnoszenia, którą użytkownik potrzebuje do realizacji zaplanowanych zadań. Równie istotna jest wysokość przejazdów/wjazdów oraz nawierzchni w obrębie pracy wózka.

Nie bez znaczenia dla atrakcyjności pozyskania sprzętu w formie wynajmu jest dogodny transport, co wynika m.in. z lokalizacji oddziałów EMTOR, które znajdują się w największych miastach na terenie kraju (w przypadku wynajmu powyżej 6 miesięcy to EMTOR pokrywa koszt odbioru wózka). Dla wielu klientów kluczowym walorem jest szybki czas realizacji zamówienia (np. gdy zbliża się peak sprzedażowy). Przygotowanie i wydanie wózka odbywa się w krótkim czasie. EMTOR współpracuje z zewnętrznymi firmami transportowymi, które zobowiązane są szybko i sprawnie dostarczyć wózek (nawet w ciągu kilku godzin).

Kompleksowa oferta

EMTOR przeznacza do wynajmu nowoczesne urządzenia, które mogą sprawdzić się w każdych warunkach pracy. Wyboru można dokonywać zarówno spośród wózków nowych, jak i używanych, o różnym tonażu (do 16 t), a także zróżnicowanym napędzie, a w przypadku wózków elektrycznych również z najnowocześniejszymi bateriami wykonanymi w technologii litowo-jonowej.

Dostawca udziela gwarancji na cały okres wynajmu wózków, elementem umowy jest również bezpłatny serwis stacjonarny oraz mobilny. Wynajmem objęte są wyłącznie wózki i osprzęt spełniające wszystkie wymogi wynikające z obowiązujących przepisów BHP, jak również posiadające świadectwo corocznej kontroli UDT. Każde wynajęte urządzenie posiada ubezpieczenie OC oraz dodatkowo, na życzenie użytkownika maszyn może posiadać ubezpieczenie AC. Można też wynająć wózek razem z operatorem (za pośrednictwem spółki-córki Seito Polska).

Atrakcyjne są też warunki rozliczeń. – Standardowo faktury wystawia się po zakończeniu najmu lub w przypadku dłużej współpracy ostatniego dnia roboczego każdego miesiąca. Przesłane są elektronicznie lub nadawane są listem zwykłym. Warunki płatności wynoszą 3–14 dni. Termin płatności uzgadniany jest indywidualnie w zależności od przedstawionej oferty – tłumaczą w firmie EMTOR. 

Oni sobie chwalą

Stale przybywa firm, które korzystają z najmu krótkoterminowego wózków widłowych. Jest wśród nich Apator, specjalizujący się w projektowaniu i produkcji urządzeń czy systemów pomiarowych oraz specjalistycznej aparatury łączeniowej do zasilania i rozdziału energii mających zastosowanie w sektorze energetycznym oraz przemyśle. Firma wdraża także rozwiązania z obszaru automatyki napędowej, układów rozdzielczo-sterowniczych i inżynierii zasilana i rozdziału energii dla przemysłu.

apator zdjecie 2

Gospodarze firmy podkreślają, że o współpracy zdecydowało nie tylko sąsiedztwo EMTOR-u (bliskość firmy ułatwia kontakty, przyspiesza reakcję, jeśli chodzi o serwis), ale również to, że proponowane wózki elektryczne są nowocześnie wyposażone, m.in. w baterie litowo-jonowe. Nie bez znaczenia jest też zmniejszenie kosztów transportu.

Zupełnie inną działalność prowadzi firma Geis PL. To znany operator logistyczny będący częścią międzynarodowej grupy z siedzibą w Niemczech. Realizuje, transport całopojazdowy, logistykę kontraktową, transport morski i lotniczy. I w tym przypadku zdecydowano się na wynajem krótkoterminowy wózków z dość oczywistych powodów: bardzo dobry jakościowo produkt, bardzo dogodne dla klienta lokalizacje poszczególnych oddziałów EMTOR i po trzecie bardzo dobre warunki współpracy. W tym przypadku po podpisaniu umowy krótkoterminowej zdecydowano się wymienić wszystkie wózki na te z bateriami litowo-jonowymi.

geis zdjecie 1

Dobierając wózki dla mniejszych przedsiębiorstw, staramy jak najbardziej zredukować czasochłonność wykonywanych procesów oraz zoptymalizować koszty związane z wynajmem, jak i użytkowaniem wózków. Większe przedsiębiorstwa częściej sięgają po wózki elektryczne niż spalinowe, natomiast w małych przedsiębiorstwach trend jest odwrotny. W przypadku dużej ilości urządzeń staramy się, aby użytkowana flota wózków była możliwie ujednolicona, np. pod kątem rodzaju i wielkości akumulatorów, dzięki czemu można stosować je zamiennie – usłyszeliśmy w firmie EMTOR.

*Artykuł sponsorowany

REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów