Przejdź do artykułu

Magazynowanie i Dystrybucja

Magazynowanie i Dystrybucja 2/2020
<< Cofnij

Strefa komfortu

Na przestrzeni lat zmieniło się postrzeganie wózka widłowego. Wcześniej traktowano go jedynie jako narzędzie pracy, które miało do wykonania określone funkcje w magazynie. Dziś wraz ze wzrostem świadomości użytkowników ergonomia, wygoda oraz komfort pracy operatora stają się czynnikami, które bardzo często wpływają na decyzje zakupowe.

Aspekty ekonomiczne funkcjonowania logistyki wewnętrznej przedsiębiorstwa to w ocenie klientów sprawa najważniejsza, dlatego podstawowym kryterium wyboru wózka przez użytkownika nadal pozostają cena zakupu oraz stawka miesięczna wynajmu. Nie oznacza to oczywiście, że tylko najtańsze propozycje mają wzięcie – klienci analizują stosunek ceny do zakresu oferty, wybierając najlepszą z ich punktu widzenia opcję. „Zmieniający się polski rynek pracy i popyt na pracowników zaowocowały dużą konkurencją wśród pracodawców o przyciągnięcie pracownika, dlatego firmy chętniej inwestują w wysokiej klasy wózki widłowe, oferując potencjalnym pracownikom przyjazne i ergonomiczne stanowisko pracy. Na obecną chwilę można rzec, że aspekt ergonomii i komfortu wózka widłowego to drugi najważniejszy parametr oceny klientów” – mówi Tomasz Łukaszek, Menedżer Produktu w firmie Emtor.

W opinii Karola Gałuszkiewicza, Doradcy Technicznego w WDX S.A., są dwa główne czynniki związane ze zmieniającym się podejściem do postrzegania wózka widłowego. Po pierwsze, wraz z rozwojem sprzętu magazynowego operatorzy oraz właściciele firm zauważyli, że ergonomia pracy zdecydowanie wpływa na jakość oraz czas wykonywanego zadania przeładunkowego. Odpowiednie warunki powodują większe zadowolenie operatora, a przekłada się to w sposób oczywisty na jakość oraz szybkość pracy. „Drugi czynnik determinujący ww. sytuację to niedobór wykwalifikowanych operatorów wózków widłowych na rynku. Na chwilę obecną operator zwraca uwagę na bardzo dużą ilość czynników, decydując się na dane stanowisko w konkretnej firmie. W pewnym sensie wymusza to na pracodawcach, aby sprzęt, na którym operator spędza większą cześć swojego dnia pracy, był dla niego komfortowy oraz przyjazny” – mówi Karol Gałuszkiewicz i dodaje, że upływem czasu to operatorzy będą decydować o zakupie danej maszyny, patrząc głównie na ergonomię pracy w rożnego rodzaju warunkach.

W kontekście rosnących oczekiwań względem wydajności procesów transportu wewnętrznego istotne staje się wyposażenie wózków gwarantujące efektywną obsługę ładunków oraz systemy bezpieczeństwa ograniczające ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń. „Popularnością cieszą się w związku z tym takie rozwiązania, jak automatyczne układy wsparcia jazdy (np. Curve Speed Control), innowacyjne systemy kierownicze (np. STILL Easy Drive), rozwiązania dające łatwy dostęp do wszelkich funkcji (STILL Easy Control) oraz pakiety bezpieczeństwa wózków czołowych, np. dodatkowe kraty ochronne, reflektory, światła ostrzegawcze itp.” – mówi Grzegorz Kurkowski, Specjalista ds. produktu w STILL Polska. Mile widziane przez operatorów są także półeczki, schowki, wejścia USB, zwiększone zakresy regulacji wyposażenia i inne udogodnienia codziennej pracy.

Istotne aspekty

Jest kilka bardzo istotnych cech odpowiedniej kabiny. W bardzo dużej mierze zależy to od aplikacji oraz funkcji, jaką ma spełniać dany wózek widłowy. Najważniejszą kwestią dotyczącą ergonomii kabiny w opinii Karola Gałuszkiewicza z WDX jest odpowiednie dostosowanie jej do kraty ochronnej operatora. Kabina w żaden sposób nie może wpływać na ograniczenie ruchów operatora. Drugą cechą, pośrednio powiązaną z pierwszą, jest ograniczenie nawet w minimalnym stopniu widoczności operatora. Bardzo dużą rolę odgrywa odpowiednie rozmieszczenie ram mocujących, jak również poprzeczek utrzymujących szyby boczne oraz szybę tylną. „Widoczność w wózku widłowym to sprawa najważniejsza, dlatego uważam, że to jedna z podstawowych cech odpowiednio dobranej kabiny. Pierwsze dwie cechy dotyczą głównie bezpieczeństwa oraz komfortu pracy operatora, kolejna cecha, która moim zdaniem jest bardzo ważna, to jakość wykonania kabiny” – mówi Karol Gałuszkiewicz. „Często możemy spotkać jeszcze kabiny miękkie, tzn. z pogrubionej folii, mające na celu jedynie uchronienie operatora od niesprzyjających warunków atmosferycznych. Jednak nie wpływa to znacząco na jego pracę, ponieważ bardzo często kabiny te ulegają uszkodzeniom” – dodaje ekspert WDX.

Projektanci wózków starają się zwiększać ilość miejsca dla operatora w kabinie oraz wprowadzają usprawnienia, dzięki którym da się ograniczyć liczbę powtarzalnych ruchów koniecznych do wykonania określonych zadań. „W związku z sytuacją na rynku pracy coraz większe znaczenie dla inwestorów mają także możliwości dostosowania kabiny do preferencji operatorów. Dużą wagę przykłada się obecnie także do tego, by skuteczne korzystanie z wózka było możliwe niezależnie od warunków fizycznych operatora” – zauważa Grzegorz Kurkowski (STILL Polska).

Trendy

Wózki widłowe, jak inne maszyny podlegały na przestrzeni dekad istotnym zmianom dzięki zdobyczom nauki i techniki. Od kilku lat możemy jednak powiedzieć, że podległy one standaryzacji, tzn. większość maszyn dedykowanych do danej aplikacji wygląda dosyć podobnie i jest podobnie zbudowana, mimo że pochodzą od różnych producentów. „Oczywiście dostawcy tego typu maszyn starają się wyróżnić na tle konkurencji, co ma swój bardzo pozytywny efekt, bo dzięki temu klient ma jednak wybór spośród wózków różniących się między sobą, także w obszarze ergonomii” – mówi Tomasz Łukaszek z Emtoru i dodaje, że dzięki coraz większej popularności źródeł zasilania związanych z bateriami litowo-jonowymi konstruktorzy wózków widłowych otrzymali duże możliwości przeprojektowania elektrycznych wózków widłowych w obszarze komory bateryjnej, gdyż takie baterie zajmują po prostu mniej miejsca w porównaniu z klasycznymi bateriami kwasowymi. „Można zatem zupełnie na nowo zdefiniować przedział operatora, w którym znajdzie się więcej miejsca i inaczej zagospodarowana przestrzeń, co podnosi znacząco poziom ergonomii pracy” – podsumowuje Tomasz Łukaszek.

Chwaloną przez operatorów cechą wózków STILL jest standaryzacja sposobów sterowania różnymi modelami wózków widłowych. Znając jeden z nich, ma się wrażenie, jakby znało się każdy. „Uznaniem cieszą się także regulowane siedzenia i kierownice, daleko idące możliwości modyfikacji wyposażenia, duża ilość przestrzeni na stanowisku operatora oraz konstrukcyjne ułatwienia wchodzenia do kabiny i jej opuszczania” – mówi Grzegorz Kurkowski. Jednym z nowszych rozwiązań stworzonych z myślą o wydajności i ergonomii kompletacji jest kierownica STILL Easy Drive, która nie tylko gwarantuje sprawność manewrowania wózkiem w korytarzach roboczych, ale także – w wariantach wózków OPX oraz OXV z podnoszoną platformą – umożliwia jazdę przekątną. W jej ramach przemieszczenia pionowe mogą odbywać się jednocześnie z jazdą poziomą. Rozwiązania konstrukcyjne zastosowane w pojazdach serii OXV pozwalają na wygodną kompletację do wysokości 2800 mm bez nadmiernego obciążania pleców operatora.

"Kabiny dostępne na rynku są wykonane w bardzo dobrej technologii. Są niczym odpowiednia karoseria szyta na miarę na wybrane auto. Jednak w tym przypadku nacisk kładziemy na widzialność. Dlatego moim zdaniem rozwój technologii będzie się odbywał w kierunku zastosowania materiałów mocniejszych i bardziej odpornych na uszkodzenia mechaniczne" – mówi Karol Gałuszkiewicz z WDX. Oczywiście rozwój technologii pozwala na zastosowanie coraz to bardziej rozwiniętych elementów wewnątrz wózka. Już nie tylko odpowiednie materiały wysokiej jakości, ale także takie elementy, jak klimatyzacja, panele na szybie informują o podstawowych parametrach wózka.

„Kabiny dostępne na rynku są w bardzo dużym stopniu rozwinięte technologicznie – zarówno pod kątem ergonomii, jak i jakości wykonania. Jednakże wydaje mi się, że producenci kabin nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa i przed nami jeszcze dużo nowinek technologicznych, które usprawnią pracę operatorów wózków widłowych” – podsumowuje Karol Gałuszkiewicz.

Michał Klecha

REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów