Przejdź do artykułu
2021-12-13 | W magazynie

Speed

O efektywnej kompletacji możemy mówić wówczas, gdy komponowanie zamówień, jak również grupowanie określonych materiałów oraz komponentów w oczekiwaniu na wysyłkę przebiega sprawnie i bezbłędnie. Automatyzacja może odegrać w tym procesie bardzo ważną rolę, a sortery są istotnym elementem sprzyjającym wydajności. To one są w stanie zapewnić automatyczną i praktycznie pozbawioną błędów segregację przedmiotów czy paczek, zwiększając efektywność procesów logistycznych.

Zautomatyzowane sortowanie mają wiele walorów. Do kluczowych należy ograniczenie pracy ludzkiej, ale też zmniejszenie, albo wręcz wyeliminowanie, tradycyjnych środków transportu wewnętrznego. Specjaliści mówią, że dzięki zastosowaniu zautomatyzowanego sortowania szybkość osiągalna na godzinę dla każdego kompletatora może wzrosnąć nawet pięciokrotnie. Dariusz Szymański z firmy LOGISYSTEM zauważa, że centra dystrybucyjne coraz częściej procesują wolumeny. – Z naszych analiz wynika, że sortery automatyczne wysokowydajne jest sens stosować w wielu miejscach procesu, w tym jako narzędzie wspierające proces kompletacji zamówienia, a także końcowe sortowanie paczek na kurierów lub trasy wyjazdów – tłumaczy.

Większy przepływ towarów to jedna korzyść, kolejną są niższe koszty operacyjne (szybki zwrot z inwestycji). Olbrzymie znaczenie ma wzrost poziomu bezpieczeństwa w związku z tym, że uciążliwą pracę ludzi wykonują maszyny. Korzyści widać najbardziej wyraźnie w czasie obsługi zamówień realizowanych podczas sezonowych szczytów popytu (np. okresy przedświąteczne).

Automatyzacja postępuje

Dostawcy i integratorzy systemów przyznają, że raczej nie obserwują w tej branży absolutnie rewolucyjnych innowacji, a raczej stopniowe dopracowywanie, zwiększanie wydajności, modułowości i niezawodności rozwiązań technologicznych, jakie w sortowaniu automatycznym są stosowane od lat. – Co do innowacyjnych niuansów technicznych rozwiązań są one często bardzo interesujące dla inżynierów, ale nie warto raczej na łamach tego artykułu w takie detale wchodzić – tłumaczy Dariusz Szymański. – Rozwiązaniem, jakie możemy uznać za rzeczywiście innowacyjne pod względem technologii, jest sortowanie poprzez wózki AGV, jednak na dziś wydajności nie są porównywalne z maszynami dedykowanymi, jak automatyczne sortery wysokowydajne. Obserwujemy duże zainteresowanie naszą technologią sorterów hybrydowych, które prezentują w zaawansowanych modelach innowacyjne podejście do ułożenia maszyn i procesów sortowania. Maszyny te doskonale nadają się do sortowania zamówień dla bardzo szerokie grupy produktów, także tych kruchych i delikatnych albo trudno identyfikowalnych. Znajdują zastosowanie w centrach dystrybucji w procesach kompletacji praktyczne dla każdej branży – dodał.

Rainer Schmid, Head of Sales, Dematic, podkreśla, że systemy sortowania Dematic stosowane są w procesach logistycznych, w których wymagana jest szybka, dokładna i ekonomiczna obsługa produktów bez interwencji manualnych (tam, gdzie potrzeba zautomatyzowanej i szybkiej obsługi produktów, kartonów lub pojemników, aby wymusić transport wewnętrzny do właściwego miejsca docelowego w celu dalszego przetworzenia lub wysyłki). – Tego rodzaju szybkie, bezbłędne procesy wymagane są głównie przez wiodących detalistów, firmy kurierskie i transportowe oraz operatorów 3PL. Wszystko to jest związane z dynamicznie rozwijającym się handlem elektronicznym – tłumaczy nasz rozmówca, dodając, że oferta Dematic obejmuje gamę systemów sortowania na przenośnikach liniowych i recyrkulacyjnych prowadzonych przez zaawansowane sterowanie i oprogramowanie. Są używane przez detalistów, firmy zajmujące się przesyłkami, frachtem. – Dla branży odzieżowej, choć nie tylko oferujemy specjalny system sorterów. Dematic Pouch System jest elastycznym i skalowalnym rozwiązaniem do przechowywania, transportu, sortowania i sekwencjonowania poszczególnych elementów (eaches). Woreczki zawieszone na rolkach poruszają się po torze podwieszanym. Każda worek przenosi pojedynczy przedmiot, umieszczony wewnątrz woreczka lub zawieszony na dołączonym haku. System transportuje i sortuje artykuły na podstawie wymagań zamówienia i dostarcza je operatorom do konsolidacji zamówień, usług o wartości dodanej i pakowania końcowego. Towary pakowane i dostarczane są w przyjaznej dla korytarza kolejności lub w dowolnej aranżacji (np. rozmiar, kolor) do lokalizacji handlowych. Korzyścią jest wyeliminowanie kosztów, czasu, złożoności i błędów w uzupełnianiu zapasów, jak również zintegrowane przetwarzanie zwrotów: kiedy zwrócone produkty są gotowe do odsprzedaży, wystarczy umieścić je w torebkach, aby były natychmiast dostępne dla nowych zamówień – mówi R. Schmid.

Dematic Landmark 4

Również konstruktorzy sorterów patrzą na rynek e-commerce – potwierdza to nowy sortownik Split Tray Sorter MT015S marki Interroll. Ułatwia on firmom wejście na coraz trudniejszy rynek e-commerce, może też znaleźć zastosowanie jako elastyczny dodatek do istniejących systemów sortowania, np. w branżach odzieżowej i farmaceutycznej oraz firmach kurierskich (sortowanie towarów o wadze do 12 kg). Takie małogabarytowe systemy z możliwością elastycznej rozbudowy są szczególnie polecane integratorom chcącym umożliwić klientom wdrażanie strategii e-commerce lub systemów wielokanałowych, oferujących dużą wydajność przy niskiej cenie. – Ponieważ krótkie terminy realizacji projektów dają naszym klientom decydującą przewagę nad konkurencją, skupiliśmy się nie tylko na osiągach technicznych i jakości, ale także na skróceniu terminów dostaw – powiedział Steffen Flender, Dyrektor Zarządzający, Interroll Automation GmbH. Sortownik można łatwo, szybko i bezpiecznie uruchomić, a następnie podłączyć do odpowiedniego systemu zarządzania towarami klienta dzięki modułowemu i konfigurowalnemu systemowi sterowania maszyną. Dodatkowo istnieje możliwość rejestrowania, wizualizacji i przetwarzania statusu operacyjnego w czasie rzeczywistym oraz generowania przydatnych danych operacyjnych, istotnych w systemach utrzymania predykcyjnego i aplikacjach Przemysłu 4.0. Budowa jest modułowa, pozwala to elastycznie adaptować rozwiązanie do zmieniających się procesów.

Krzysztof Stachowicz, Kierownik Sekcji Automatycznych Systemów Magazynowych, AIUT, potwierdza, że rosnący popyt na rozwiązania szybkiego sortowania towarów wynika wprost z potrzeby natychmiastowej, bezbłędnej kompletacji oraz przyśpieszenia procesów składowania i dystrybucji. – Dzieje się tak, aby firmy, zwłaszcza z sektora e-commerce, mogły w określonym, krótkim czasie realizować stale spływające zamówienia – mówi K. Stachowicz. Nasz rozmówca zwraca uwagę na to, że zapytania dotyczące sorterów wynikają ze specyfiki danej branży (odpowiadają na potrzeby magazynów, centrów dystrybucji oraz firm kurierskich). – Automatyzacja stref sortowania wpływa na rozwój rozwiązań, jak również rodzaj samej oferty. Coraz częściej bowiem klienci chcą systemów szytych na miarę, dostosowanych do procesu, rodzaju sortowanych przedmiotów, ale również optymalnie wpasowanych w samą przestrzeń magazynową – mówi K. Stachowicz, podkreślając uniwersalność sorterów, ale też na to, że dobór konkretnego rozwiązania zależy od rodzaju segregowanych towarów. W przypadku standardowych ładunków do dyspozycji jest wachlarz gotowych do wdrożenia rozwiązań modułowych, które można modyfikować i rozbudowywać. Niestandardowa wielkość, długość czy brak opakowania towarów, które dana firma chce segregować, również nie stanowią przeszkody. – W przypadku nietypowych ładunków należy jednak zaprojektować rozwiązanie, uwzględniając specyfikę takiego produktu, co jako integrator zapewniamy naszym klientom. Sortery towarowe i wysyłkowe rozdzielają poszczególne przedmioty czy przesyłki, usprawniając procesy kompletacji czy logistyki związanej z dostawą przesyłek (strefowanie paczek). Praktycznie 100% towarów i przesyłek sortowanych automatycznie jest dostarczanych bezbłędnie od dalszych procesów magazynowych. To jeden z głównych czynników decydujących o inwestycji w te urządzenia. Zaletą tych rozwiązań jest również elastyczna architektura samego urządzania, które w zależności od zaplecza magazynowego można konfigurować w różnych kształtach i poziomach – tłumaczy K. Stachowicz.

AIUT wdrozenie magazynu automatycznego 07 sortery

Oni z nich korzystają

R. Schmid (Dematic) jako ciekawe przykłady podaje RedMart, największą internetową platformę zakupów spożywczych w Singapurze i internetowy sklep spożywczy należący do giganta handlu elektronicznego, spółki Lazada. Zachodnie centrum logistyczne RedMart jest ośrodkiem czynnym 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, realizującym zamówienia klientów natychmiast po ich złożeniu, zapewniając dostęp do ponad 100 tys. produktów. Centrum logistyczne zajmuje powierzchnię 32,5 tys. m2. By sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na zakupy spożywcze zamawiane on-line, zastosowano zautomatyzowane rozwiązanie Dematic, obejmujące zrobotyzowane wózki, stacje szybkiej kompletacji, inteligentny system transportowy oraz właśnie system sortowania. Dzięki temu ostatniemu zaraz po zapakowaniu zamówienia są transportowane i automatycznie sortowane do konkretnych pojazdów dostawczych za pomocą jednego z szybkich sorterów ślizgowych z przesuwnymi płytkami. Rozwiązanie minimalizuje występowanie konfliktów w realizacji zamówień klientów, rośnie zarówno poziom wydajności, jak i higieny. Wszystkie systemy są zarządzane przez zaawansowaną platformę programową – w efekcie procesy stały się łatwe i wydajne dla osób kompletujących zamówienia, pakowaczy i personelu zarządzającego.

Na krajowym podwórku przykładem jest wdrożenie przez Inter Cars (potentat rynku dystrybutorów części zamiennych do samochodów) systemu logistycznego, który musi być przygotowany na obsługę nawet 10 mln paczek rocznie. Centrum logistyczne ILS położone w Zakroczymiu realizuje wszystkie kluczowe zadania: przyjęcie towarów od dostawców, realizację zamówień i wydań towarów dla klientów, obsługę zwrotów, przeładunki typu cross-docking, usługi konfekcjonowania. Główny magazyn ma wysokość 10 m, a jego serce stanowi 4-poziomowa zabudowa regałowa, 17 tys. miejsc paletowych i 18 tys. miejsc półkowych oraz system taśmociągów o długości ok. 11 km. Magazyn wyposażono w specjalnie dla niego zaprojektowany system sortowania (możliwe przesortowanie 30 tys. sztuk towaru w ciągu godziny). Takie możliwości dają: crossbelt sorter oraz shoe sorter. Sorter o poprzeczno-taśmowej konstrukcji umożliwia sortowanie ok. 20 tys. sztuk towaru na godzinę. Po zeskanowaniu towary są ręcznie wprowadzane na przesuwające się czterokątne taśmy. W odpowiednim miejscu taśma kieruje znajdujący się na niej towar w prawo lub w lewo. Operacja skierowania towaru do odpowiedniego zrzutu odbywa się poprzez mechaniczne obracanie taśmy. Sorter ma 720 zrzutów. Unikatowym rozwiązaniem jest zrzut towarów ciężkich (tarcz hamulcowych) i lekkich (żarówek). Prędkość zrzutu i wyhamowanie trzeba regulować tak, by nie uszkodzić wrażliwych towarów. Ważnym elementem sortera ślizgowego, czyli poziomego jest przenośnik wykonany z tłoczonych profili aluminiowych, których konstrukcja stanowi zamkniętą powierzchnię (uniemożliwia spadanie towarów). Elementy ślizgowe przesuwają się wzdłuż profili nośnych przenośnika, zmieniając delikatnie kierunek transportowanych produktów, w stronę pochylni prowadzącej do punktu odbioru.            

Zanim zdecydujesz

Każdy sorter to urządzenie szyte na miarę. Po to, aby funkcjonowało prawidłowo, przy projektowaniu trzeba uwzględnić kilka kluczowych parametrów. Dostawcy zgodnie podkreślają, że cena rozwiązania, zwłaszcza w przypadku inwestycji z zakresu automatyki i robotyki, nie jest głównym wyznacznikiem doboru partnera technologicznego. Sami inwestorzy zdają sobie zresztą z tego sprawę. – Jeśli miałbym się pokusić o wskazanie decydujących parametrów dla klienta, to zwykle w początkowej fazie są to wydajność i cena. Wraz z postępem naszej wspólnej pracy z klientem nad doborem adekwatnego rozwiązania świadomość roli innych parametrów ewoluuje, cena schodzi na plan dalszy, a na czoło wysuwają się elastyczność i skalowalność rozwiązania, a także jego niezawodność i koszty serwisowania w przyszłości – uważa Dariusz Szymański.

K. Stachowicz (AIUT) zaznacza, jak bardzo na rynku ceni się doświadczenie, zaufanie, ale również kompleksowość i elastyczność dostawcy w procesie realizacji projektu. – W naszym przypadku oznacza to, że klient nie musi iść na ustępstwa wynikające np. ze standaryzacji gotowego rozwiązania sortującego. Jako integrator możemy stworzyć optymalne, dostosowane do potrzeb danego magazynu rozwiązanie, realizując zlecenie pod klucz i zapewniając wsparcie w całym cyklu życia inwestycji. Dla klienta najistotniejszym warunkiem wdrożenia zautomatyzowanego systemu sortowania będzie bezbłędność realizacji zleceń w zakładanych warunkach brzegowych. Dzięki sorterom szybkość kompletacji zamówień w określonym czasie może wzrosnąć nawet kilkukrotnie. Automatyzacja procesu sortowania wpływa też bezpośrednio na niższe koszty operacyjne i większą wydajność realizacji zleceń, co przekłada się na szybszy wzrost inwestycji – konkluduje K. Stachowicz dodając, że kluczowa w przypadku doboru sortera jest też możliwość zarządzania procesem z poziomu systemu nadrzędnego, jakim jest np. WMS.

Adam Brzozowski

Ten i inne artykuły znajdziecie w czasopiśmie Magazynowanie i Dystrybucja – dostępnym w naszym sklepie


Zobacz także

W czym się wyraża ekologiczne podejście do projektowania i budowy magazynów?
Efektywne zarządzanie magazynem z VSS.NET od Software Studio
Brady oferuje pełen zakres potrzebnych metod znakowania
Fronius poszerza gamę produktów o nowe systemy
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Poznaj Cobota LBR iisy z systemem iiQKA
Kupuj części zamienne taniej o 6% na KUKA Marketplace
Körber automatyzuje procesy DB Schenker
Silny&Salamon zaprasza do testów pakowania

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów