Przejdź do artykułu
2021-10-20 | W magazynie

Cyfrowe ręce maszyn

Jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznego Modernlogu (Targi Logistyki, Magazynowania i Transportu) w Poznaniu było logistyczne show In4Log pod hasłem „Logistyka e-commerce w cyfrowych rękach maszyn”. Na żywo można było się przekonać zarówno o tym, jak działają najnowocześniejsze rozwiązania magazynowe wspomagające sektor e-commerce, ale również gdzie współcześnie można wykorzystać narzędzia z pozoru proste, stosowane od lat.

DSC 1670 900

W IX edycji wydarzeniu wzięło udział kilkunastu partnerów technologicznych m.in. dostawcy nowoczesnych rozwiązań w duchu Logistyki 4.0, integratorzy systemów czy producenci robotów. Firmy współpracujące przy tegorocznym projekcie In4Log to: Anter System Polska, BALU/ HOLLER Polska, Element Logic Poland, Honeywell, IBCS Poland, Linelaser.pl, LKE, LOGISYSTEM, Polsad, WAMECH oraz Wanzl.

W typowym centrum dystrybucyjnym magazynier na początkowym etapie realizowania danego zadania sprawdza, jakich elementów potrzebuje do pełnego skompletowania zamówienia, a następnie przemierza powierzchnię magazynu, by je zebrać i przenieść do miejsca, w którym zamówienia są przygotowywane do wysyłki. W przypadku następnego zamówienia sekwencja czynności jest praktycznie taka sama. Jednym ze sposobów skutecznego zwiększenia wydajności jest wdrożenie efektywnej automatyki. Dzięki niej możliwa jest modyfikacja modelu pracy magazyniera, a pracownicy pokonują mniejsze dystanse. Praktycznie wyeliminowane zostaje też ryzyko błędów. Jednym z głównych impulsów rozwoju rynku logistycznego pozostaje rozwój e-commerce, który wymusił na handlowcach dywersyfikację kanałów sprzedaży i przyśpieszoną transformację cyfrową. Tendencja ta będzie się pogłębiać także w następnych latach. In4Log ma za zadanie inspirować i przynosić nowe idee. Tak było i podczas tegorocznej edycji, w której wprost nawiązywano właśnie do boomu w e-handlu, będącego dla wielu operatorów logistycznych motywacją do szukania nowych rozwiązań i optymalizacji procesów. Podczas tegorocznego In4Logu pracujące na żywo maszyny odwzorowywały poszczególne czynności, wpływając na wydajność, szybkość przepływu, czas realizacji dostaw wewnętrznych i bezbłędność wydań kompletacyjnych.

W roli głównej bezpieczeństwo

Automatyzacja i robotyzacja, z jakimi już obecnie mamy do czynienia w logistyce, nie miałyby sensu, gdyby nie potrafiono zapewnić należytego poziomu bezpieczeństwa. Tak się bowiem składa, że w coraz nowocześniejszych magazynach często może dochodzić do pojawienia się punktów kolizyjnych między uczestnikami poszczególnych procesów.

Dostępu do magazynu na In4Log strzegła brama BALU / HOLLER. Bramy skrzydłowe i furtki tej marki mogą mieć do 12 m szerokości (jednoskrzydłowe) i do 5 m wysokości. Samonośne bramy mogą być produkowane w standardowych rozmiarach, jak również na zamówienie. Na życzenie stosowana jest listwa instalowana do górnej krawędzi skrzydła. Rowki w słupku umożliwiają bezstopniową regulację wysokości podczas montażu drzwi i bram na zawiasach. Napędy dostarczane są, podobnie jak bramy przesuwne, w sprawdzonym systemie Plug and Play.

2 DSC 1644

Posadzki produkcyjne i magazyny przemysłowe często używają taśm, farb i samoprzylepnych etykiet bezpieczeństwa do oznakowania stref pracowniczych oraz ciągów komunikacyjnych, jednak te statyczne znaki mogą z czasem się zużyć lub zostać zasłonięte przez maszyny.Stwarza to ryzyko poważnych zdarzeń. Na In4Log zastosowanie znalazło m.in. rozwiązanie oferowane przez Linelaser.pl. Projektory wirtualnych znaków SafetyCast to sposób na wyświetlanie jasnych znaków bezpieczeństwa na podłodze i ścianie w miejscach o dużym natężeniu ruchu, potencjalnym zagrożeniu lub nierównych podłogach. Projektor wirtualny SafetyCast wykorzystuje soczewkę obrazu i żarówkę LED, aby wyświetlać wyraźny znak z odległości do 70 m. Działa w każdych warunkach oświetlenia, jest łatwy w montażu i regulacji. Kluczowe cechy to: brak zużycia podczas ruchu pieszego, opłacalność (eliminacja potrzeby malowania lub zakupu nowych etykiet bezpieczeństwa), inteligentne wyzwalanie – opcjonalna możliwość wyzwalania za pomocą czujników ruchu, czujników przerwania wiązki lub przycisku. Walorem jest łatwa wymienność – wystarczy po prostu wyłączyć obiektyw projekcyjny, by wyświetlić nowe oznakowanie.

Z kolei bezpośrednim środkiem zabezpieczającym, np. regały w magazynie, były bariery Anter System. Tomasz Baryła (Anter System) przypomina, że jako producent odbojnic i barier przemysłowych firma działa od ponad 10 lat. Zainteresowaniem cieszą się m.in. bariery elastyczne wykonane z energochłonnych tworzyw. – Ich montaż to doskonały sposób na zabezpieczenie stref produkcyjnych, rozładunku i magazynowania towarów. Sprawdzą się również wszędzie tam, gdzie występują zagrożenia w ruchu pieszym, np. w miejscach, w których manewrują pojazdy – mówi T. Baryła, dodając, że elastyczne bariery ochronne dzięki aktywnemu przejmowaniu energii i możliwości absorbowania siły uderzenia zabezpieczą przed uszkodzeniami zarówno chroniony element, jak i pojazd. Osłony można dopasować do miejsca, w którym będą zamontowane. Oprócz ochrony regałów Anter System oferuje bariery elastyczne produkowane na wymiar do zabezpieczenia krawędzi bram kolumn konstrukcyjnych na hali oraz słupów. – Są odporne na działanie niskich temperatur, dlatego można ich również używać m.in. w chłodniach – dodaje T. Baryła.

8 DSC 1349

O bezpieczeństwie, jednak w zupełnie innym kontekście, mówili podczas In4Logu także przedstawiciele firmy Wanzl, prezentując rozwiązanie do odkażania kasków roboczych. Wanzl ma w ofercie także szafy do dezynfekcji Klenz, stosowane do dezynfekcji obuwia, odzieży, sprzętów elektronicznych (np. telefony, klawiatury, myszki, terminale płatnicze, laptopy), dokumentów, okularów, kluczy, portfeli czy kamizelek. System czyszczenia działa automatycznie. Walorem jest brak kosztów operacyjnych i utrzymania, dezynfekcja nie wymaga stosowania jakichkolwiek substancji chemicznych. Wystarczy otworzyć pokrywę skrzynki i umieścić w komorze sprzęt czy inne przedmioty do odkażenia, a następnie zamknąć pokrywę. Proces uruchamia się po włączeniu przycisku „Start” i trwa mniej niż pół godziny.

6 DSC 1636

Praktyczne szuflady

Do składowania palet z towarami, w targowym centrum dystrybucyjnym In4Log wykorzystano regały szufladowe LOGISYSTEM. Ich zaletą jest przede wszystkim gruntowne ograniczenie dróg między regałami, co skutkuje zwiększeniem powierzchni składowania. Dostawca twierdzi, że właśnie tym sposobem można powiększyć przestrzeń składową o 30–40% w stosunku do regałów rzędowych. Regały są uniwersalne, umożliwiają przechowywanie elementów drobnych, jak i całych palet z towarem. Regały szufladowe to własne dzieło konstruktorów LOGISYSTEM, opatentowany polski wynalazek. Nie wymaga ingerencji w przestrzeń magazynową, np. wtapiania szyn w posadzkę. – Istotną zaletą jest ułatwiona obsługa regałów przez ograniczenie ilości manewrów wózka widłowego. Łatwa relokacja, dostosowanie do urządzeń typu AGV, możliwość składowania palet o dużych gabarytach i pracy w niskich temperaturach – to kolejne cechy wyróżniające ten system – podkreślają dostawcy rozwiązania. Korzyści płynących z wdrożenia systemu regału szufladowego jest zresztą więcej. To ograniczenie ilości korytarzy transportowych oraz zużywanej energii elektrycznej, brak konieczności montażu szyn prowadzących, szybka dostępność do każdej jednostki paletowej, mniejsze zużycie wózków widłowych, możliwość obsługi regałów przez większość wózków magazynowych w tym AGV, współdziałanie m.in. z RFID i systemami WMS. Nie bez znaczenia jest też znaczące ułatwienie inwentaryzacji produktów.

3 DSC 1551

W poziomie i w pionie

Celem środków transportu w magazynie In4Log było m.in. dostarczenie ładunku do strefy kompletacji. Towar ściągnięty z regału był ustawiany na wózki AGV. Dostawcą takich pojazdów jest WAMECH. Karol Duda, Marketing and Contract Service Specialist, WAMECH, podkreśla, że wzrost zainteresowania wózkami typu AGV rośnie systematycznie, a zjawisko to będzie się pewnie nasilać w związku z niemal permanentnym brakiem osób do pracy w magazynach. – Trzy wersje robota różnią się od siebie głównie siłą pociągową. Jeśli już wdrożymy takie rozwiązanie, praktycznie jest to system bezobsługowy. Taki wózek sam się nawet ładuje – tłumaczy K. Duda, dodając, że każdy robot ma swoją strefę bezpieczeństwa, system czujników powoduje, że nie ma konfliktów z innymi użytkownikami. Oferta wózków oferowanych przez WAMECH będzie się poszerzać, firma może się już pochwalić tym, że współuczestniczyła w największym z dotychczasowych projektów AGV w Polsce – realizacji dla fabryki Mercedes-Benz w Jaworze. Chodzi o dostawę 244 jednostek, a także stworzenie niezbędnej infrastruktury, oprogramowania itd. – W przypadku obiektu Mercedesa chodzi głównie o dostarczanie komponentów na linie produkcyjne oraz montażowe w uprzednio przygotowanych pakietach lub jako kompletne podzespoły – tłumaczy K. Duda.

DSC 1572

Funkcjonalność supernowoczesnych rozwiązań do transportu magazynowego nie podlega dyskusji, podczas In4Log udowadniano jednak, że ciągle w magazynie przydają się też dość tradycyjne wózki. Mowa np. o zestawach LKE, wózkach paletowych. Przewożą palety (wymiary europalety i palety przemysłowej). Za- i wyładunek może odbywać się za pomocą podnośnika ręcznego; otwarty bok może się znajdować po lewej lub prawej stronie. Dzięki wirtualnemu systemowi sprzęgła i dyszla gwarantującemu stabilność toru jazdy możliwy jest również transport w zestawie nawet na najmniejszej powierzchni.

7 DSC 1621

Tradycyjne widlaki reprezentowała natomiast na In4Log marka UniCarriers. Trzykołowy wózek czołowy serii TX dostarczony przez Polsad wykorzystano do zdejmowania palet z regału szufladowego i przewiezienia na kolejne stanowisko. Ryszard Zakrzewski, Kierownik sprzedaży, Polsad, zwraca uwagę na przestronne, wygodne miejsce pracy operatora i łatwo dostępne kontrolki oraz wyświetlacz, jak również na relatywnie niski poziom hałasu wózka. W wykorzystywanej na In4Log wersji wózek miał 1,5-tonowy udźwig i rozstaw osi 1,3 m. Zwraca uwagę zwrotność wózka – promień skrętu to zaledwie 1,4 m.

1 DSC 1376

W roli głównej głos

Kluczowym procesem w magazynach e-commerce jest kompletacja. Sprawne przygotowanie zamówionych towarów to klucz do sukcesu. Trzeba to robić szybko i bezbłędnie. Każda pomyłek może bowiem generować koszty. Stanowisko kompletacji w targowym centrum dystrybucyjnym In4Log zaopatrzono w program Pick-by-Voice dostarczony przez IBCS. Wymiana danych odbywa się wyłącznie za pomocą komend głosowych, nie potrzeba skanera czy karki papieru. System głosowy kieruje pracownika do konkretnej lokalizacji, która jest weryfikowana przy użyciu cyfry kontrolnej, i jednocześnie potwierdza pobraną ilość produktów. Cały cykl jest powtarzany aż do momentu ukończenia realizacji zlecenia, a paleta przeznaczona do wysyłki jest umieszczana w strefie wydań i odpowiednio oznaczana. Dariusz Ziomek, Product manager ds. systemów głosowych, IBCS, podkreśla walory tego rozwiązania. – Magazynier, kompletując towar, ma puste ręce. Dokładność kompletacji jest niemal 100-procentowa. Zwracam uwagę na to, że w momencie, gdy magazynier zbliżył się do regału system go „rozpoznał”. Na początku operator tworzy swój tzw. profil głosowy. To trwa kilkanaście minut. Po tym procesie system dokładnie rozumie danego operatora. Na tej samej zmianie mogą pracować pracownicy operujących różnymi językami. System kieruje pracownika krok po kroku. Polecenia są krótkie i zwięzłe. Pracownik posiada oczywiście zestaw mikrofonowo – słuchawkowy. Terminale to lekkie urządzenia, pracownik ma je zamocowane przy pasku bądź na wózki. Nie ma konieczności fizycznej ingerencji w to urządzenie. Całość rozwiązania to oprogramowanie naszego autorstwa, partnerem technologicznym jest Honeywell – zaznacza D. Ziomek, dodając, że szybkość procesu kompletacji z wykorzystaniem tego rozwiązania zwiększa się o ok. 30%.

DSC 1518

Kompletacja na kratownicy

Kolejnym istotnym i zaawansowanym technicznie elementem wspierającym kompletację był w centrum dystrybucyjnym In4Log system AutoStore. Pozwala on podnieść wydajność o kilkadziesiąt procent. Innowacyjny system automatycznego składowania i kompletacji drobnych części w plastikowych pojemnikach powstał w oparciu o ideę optymalnego wykorzystania przestrzeni, dynamiki, efektywności energetycznej, skalowalności. Pojemniki są umieszczane w kratownicy. Szybkie roboty poruszają się po systemie szynowym (siatce) zamontowanym nad stosami. W sposób ciągły pobierają pojemniki, zmieniają ich ułożenie oraz dostarczają je do bezpośrednio połączonych portów dla towarów przychodzących i kompletacji. Pary kół rozmieszczone w kierunku X i Y umożliwiają robotom poruszanie się w dwóch kierunkach do dowolnego miejsca na siatce (pobieranie, przekazywanie i odstawianie pojemników). Siatka pozwala na instalację portów z każdej strony. Wszystkie komendy przekazywane są za pośrednictwem monitora. Szymon Kurnatowski, Sales Manager, Element Logic podkreśla, że kompaktowa konstrukcja AutoStore, bez korytarzy i półek, zmniejsza powierzchnię zajmowaną przez magazyn o 75% w porównaniu z konwencjonalnymi systemami. AutoStore jest rozwiązaniem modułowym, w którym to liczba robotów i stanowisk roboczych decyduje o przepustowości. Ponieważ siatka może być dostosowana do niemal każdej geometrii pomieszczenia, pozwala na optymalne wykorzystanie istniejących budynków. Maksymalna waga stabilnych i ustawianych w stos pojemników, które są dostępne w dwóch lub trzech różnych wysokościach, wynosi 35 kg. Wskaźnik dostępności przekracza 98%.

9 DSC 1526

Michał Jurczak

 

Ten i inne artykuły znajdziecie w czasopiśmie Magazynowanie i Dystrybucja – dostępnym w naszym sklepie


Zobacz także

Magazyny spekulacyjne to nieruchomości o wysokim standardzie realizacji
Wywiad z Michałem Drągiem - właścicielem BALU/HOLLER Polska
Wyzwania wiążące się z rozwojem kanału e-Commerce
Czym różni się WMS dla branży e-commerce od standardowego produktu?
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów