Przejdź do artykułu
2020-07-14 | W magazynie

Ekoimpulsy

Poszukiwanie oszczędności praktycznie w każdym aspekcie działalności produkcyjnej nowoczesnej fabryki to domena menadżerów odpowiedzialnych za realizację zasad Kaizen i Lean Production. Jedną z ważniejszych sfer, w których obrębie można poszukać okazji do ograniczenia całkowitych kosztów produkcji, jest sam obiekt, w którym odbywają się procesy wytwórcze.

Skąd dziś w największym stopniu wypływa impuls do stosowania ekologicznych rozwiązań w budowie nowych fabryk? Coraz więcej firm przekonuje się do tego, że ekologia równa się ekonomia, a ekologiczne rozwiązania zastosowane w obiektach produkcyjno-magazynowych przynoszą szereg wymiernych korzyści. – Głównymi argumentami przemawiającymi za wynajmem budynków produkcyjnych z zastosowanymi rozwiązaniami ekologicznymi są ich wysoka funkcjonalność, możliwość redukcji kosztów oraz optymalizacji pracy, a także zwiększony komfort pracowników. Magazyny spełniające normy ekologiczne to swoista wizytówka przedsiębiorstwa i krok ku jeszcze bardziej efektywnemu prowadzeniu biznesu – uważa Bartosz Michalski, Dyrektor Dewelopmentu w firmie SEGRO.

Zmiany klimatyczne są już dostrzegalne gołym okiem. Anomalie pogodowe, wysychanie zbiorników wodnych, pożary – wszystko to sprawiło, że kto jeszcze nie uwzględniał aspektów ekologicznych w planach inwestycyjnych, teraz zaczął to robić. Wpływ na zmianę myślenia mają także niewątpliwie akcje podejmowane przez media i działaczy społecznych. – Dostrzegamy wyraźny trend u naszych najemców, którzy zwracają uwagę na to, w jaki sposób zagospodarowywana jest deszczówka, w jaki sposób budynki są ogrzewane, czy uwzględniona jest infrastruktura dla rowerzystów oraz czy lokalizacja zapewnia łatwy dostęp do komunikacji miejskiej – mówi Wirginia Leszczyńska, COO w firmie DL Invest Group.

Bycie prawdziwie ekologicznym oznacza bycie neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla, wykorzystania używanej w produkcji energii w sposób inteligentny, wraz z jej odzyskaniem do ponownego użycia i stosowaniem najnowszych technologii, które służą ochronie środowiska. – W Polsce odzyskujemy energię cieplną z procesów produkcyjnych do ogrzewania powierzchni biurowych oraz mamy na terenie zakładu zbiorniki retencyjne zbierające wodę. W fabryce Utz w Szwajcarii wykorzystujemy energię z elektrowni wodnej, a w fabryce w Niemczech energię słoneczną – mówi Małgorzata Hamera, Specjalista ds. Marketingu i PR w firmie Georg Utz. – Aby stopniowo przybliżyć nas do tego celu, firma Georg Utz przywiązuje dużą wagę do optymalnego wykorzystania zasobów. Automatyzacja procesów pozwoliła nam nie tylko zwiększyć niezawodność procesów, ale również stworzyć ciekawe zadania dla naszych pracowników – dodaje. Czynnik produktywności wynosi już prawie 100% i dotyczy wykorzystania zasobów w procesach produkcyjnych – odpad produkcyjny jest cięty i mielony do postaci granulatu, który następnie wtórnie jest wykorzystywany w procesie produkcyjnym. Zbierany jest nawet pył z tworzywa sztucznego wytwarzający się podczas procesów produkcyjnych, który poddany odpowiedniej obróbce również jest ponownie wykorzystywany w produkcji.

Nie trzeba przekonywać

W przypadku sektora przemysłowego od kilku lat obserwujemy rosnącą świadomość rozwiązań ekologicznych. Przede wszystkim potrzeba ta generowana jest poprzez poszukiwanie oszczędności, tj. obniżenie kosztów eksploatacyjnych budynku. Obecnie umowy najmu podpisuje się na dłuższy okres, często 10-letni, a w strukturze podaży obserwujemy większą liczbę projektów realizowanych w formule BTS czy BTO. – Decydując się na taki typ inwestycji, już na etapie wyboru lokalizacji możemy wspólnie z najemcą przedyskutować, z których zielonych technologii skorzystamy, i jakie korzyści osiągniemy. W efekcie potwierdzeniem spełnienia zakładanych przyjaznych środowisku rozwiązań będzie uzyskanie jednego z dwóch najpopularniejszych certyfikatów, tj. BREEAM lub LEED – mówi Anna Głowacz, Head of Industrial & Logistic w firmie AXI IMMO.

Poza tym ekologiczny magazyn to dobry produkt inwestycyjny. Umiejętne zaprojektowanie i wykorzystanie technologii przyjaznych środowisku może w przyszłości pomóc w podniesieniu wartości budynku i w przygotowaniu lepszej wyceny nieruchomości, jeżeli jej właściciel zdecyduje się na sprzedaż. – Bycie eko czy korzystanie z zielonych technologii wpisuje się w politykę zrównoważonego rozwoju wielu firm. Dla najemców i deweloperów to często również element przemyślanej polityki wizerunkowej i promocji dobrych praktyk w zakresie rozwiązań przyjaznych środowisku – dodaje Anna Głowacz.

Świadomość ekologiczna rośnie z dnia na dzień. Problemem może być jedynie fakt, że często technologia nie nadąża za ową świadomością. – Nasi klienci mają świadomość tego, że ich działania niejednokrotnie zostawiają duży ślad węglowy, niemniej specyfika produkcji sprawia, że na obecnym etapie nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie wpływu na środowisko naturalne. Wspólnie poszukujemy rozwiązań, które ten wpływ pozwalają zminimalizować. Do budynków ekologicznych w DL Invest Parkach nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać, ponieważ ekologia łączy się u nas ściśle z ekonomią – mówi Wirginia Leszczyńska i dodaje, że alternatywne źródła energii, rekuperatory ciepła, odzysk wody szarej czy zbieranie deszczówki przynoszą konkretne oszczędności, które w skali roku stanowią istotną pozycję w budżecie każdego zakładu produkcyjnego.  

Ekoobszary

Zdecydowanie najpopularniejszym i jednym z najtańszych rozwiązań, które można zastosować w już istniejących magazynach, jest wprowadzenie nowoczesnego oświetlenia LED wraz z czujnikami ruchu. Rozwój technologii w zakresie OZE pozwala na instalacje paneli fotowoltaicznych lepiej wychwytujących promienie słoneczne, co również może się przełożyć na dodatkowe oszczędności w dziedzinie produkcji i wykorzystania energii elektrycznej. – Jeżeli pozwala na to infrastruktura, warto także zainwestować w bardziej efektywne wykorzystanie wody deszczowej lub szarej. W niektórych obiektach dzięki specjalnemu systemowi retencji udało się ograniczyć jej zużycie nawet o 10% – radzi Anna Głowacz z AXI IMMO. – W starszych magazynach warto również zadbać o odpowiednią izolację dachu i ścian. Jeżeli pozwalają na to nakłady inwestycyjne, należy się zastanowić nad wykorzystaniem energii geotermalnej lub gruntowych pomp ciepła, które w bardziej wydajny sposób ogrzeją powierzchnię – dodaje nasza rozmówczyni. Jej zdaniem firmy powinny również pamiętać o kontrolach technicznych i serwisowaniu systemu klimatyzacji. Nadmierne lub niewystarczające docieplenie nieruchomości może być przyczyną niezaplanowanego wzrostu kosztów eksploatacji. Rozwój technologiczny pozwolił na stworzenie bardziej precyzyjnych narzędzi do zarządzania nieruchomością. Jednym z rozwiązań jest system WMS, który pozwala na lepszą optymalizację pracy magazynu poprzez bardziej wydajne wykorzystanie zajmowanej powierzchni. Natomiast systemy monitorujące stan nieruchomości pomagają w szybszej identyfikacji miejsca usterki, przez co czas potrzebny na jej odnalezienie i naprawę jest krótszy.

Podstawowym rozwiązaniem, które w obiektach SEGRO stało się już standardem, jest oświetlenie LED, będące najwydajniejszym i najbardziej przyjaznym środowisku rodzajem oświetlenia. W istotny sposób zmniejsza konsumpcję energii elektrycznej, zwiększa zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort pracowników na terenie obiektów. – Dodatkowo w niektórych inwestycjach stosujemy systemy regulacji sztucznego oświetlenia, jak np. DALI. Dzięki zainstalowanym czujnikom, światło w nieuczęszczanych w obszarach hali jest wygaszane.Efektywnym rozwiązaniem, zarówno pod względem ekologicznym, jak i ekonomicznym, które SEGRO wdraża w swoich obiektach, są także specjalne systemy dystrybucji wody, pozwalające na ograniczenie jej zużycia aż o 10% – mówi Bartosz Michalski. Obiekty produkcyjne chrakteryzujące się dużą powierzchnią wymagają przemyślanego systemu grzewczego, który będzie nie tylko komfortowy, ale i energooszczędny, dlatego firmom produkcyjnym SEGRO rekomenduje instalację chłodniczo-grzewczą zasilaną gazowymi pompami ciepła. Dzięki temu koszty eksploatacji związane z utrzymaniem odpowiedniej temperatury pomieszczeń na przestrzeni całego roku mogą zostać zredukowane nawet o 35% w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami, oznaczając jednocześnie oszczędność energetyczną. – Jako deweloper obiektów magazynowych i produkcyjnych wychodzimy naprzeciw potrzebom naszych klientów, dlatego każdorazowo realizujemy projekty najwyższej jakości, dostosowując istniejące już powierzchnie w taki sposób, aby spełniały one wszystkie wymagania związane ze specyfiką prowadzonego przez klientów biznesu, w tym przypadku z produkcją – dodaje Bartosz Michalski.

W przypadku firmy DL Invest jedną z flagowych inwestycji logistycznych jest DL Invest Park Psary – procesy technologiczne oraz materiały wykorzystywane do jej realizacji spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa ekologicznego. Kluczowe jest maksymalne obniżanie kosztów eksploatacyjnych obiektów dzięki stosowaniu nowoczesnych i energooszczędnych rozwiązań. Ocieplane ściany, system odzyskiwania deszczówki i recyklingu wody szarej, ekologiczny system grzewczy – to tylko kilka z nich. W ramach inwestycji w DL Invest Park Psary deweloper przeznaczył na infrastrukturę towarzyszącą ponad 20 mln zł, wykonując między innym dodatkowe ekrany akustyczne czy przejścia podziemne dla pieszych oraz zwierząt.

Michał Klecha


Zobacz także

Na jaką automatyzację stawiają firmy z branży okiennej?
Cube Storage – najszybszy pod względem integracji system ASRS na rynku
Studio Palety.net pozwala na kontrolę przepływu palet
Coraz więcej firm skłania się ku ekologicznym rozwiązaniom
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Smurfit Kappa wyznacza nowe cele dla zrównoważonego rozwoju
GLP podnosi standard budynków logistycznych w Polsce
VGL zostaje na dłużej w parku Mapletree Park Gdańsk
European Logistics Investment powiększy portfolio spółki
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA