2020-03-25 | W magazynie

Elektryk vs. spalinowiec

Elektryczne wózki widłowe z czasem wypierają pojazdy wyposażone w silniki spalinowe (benzynowe, wysokoprężne i z instalacją LPG). Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie zalecany jest niski poziom hałasu pracy. Wózki akumulatorowe dostępne są w różnych wariantach.
Elektryczny napęd montowany jest w coraz to nowszych rodzajach wózków widłowych. Wyodrębnić można m.in. wózki systemowe, elektryczne podnośniki widłowe, wózki skrętne i wielokierunkowe, a także pojazdy do magazynów wysokiego składowania.

Rodzaje elektrycznych wózków widłowych

Pojazdy magazynowe wyposażone w ładowalne akumulatory dzielą się na szereg różnych rodzajów. Pod względem przeznaczenia wyróżnić można tradycyjne wózki widłowe podnośnikowe. Świetnie sprawdzają się w bieżącym transporcie towarów – np. z magazynu do półek sklepowych. Z tego powodu tak często spotykane są w większych i mniejszych sklepach, centrach ogrodniczych i budowlanych.

Elektryczny wózek widłowy to typ pojazdu, który siłą rzeczy występuje też w postaci systemowej. Wózki systemowe charakteryzują się najwyższym stopniem uniwersalności. To właśnie te pojazdy często nazywane są po prostu „wózkami widłowymi”. To najbardziej ogólna kategoria, a jednocześnie bardzo ceniona przez właścicieli magazynów. Dobrze poruszają się po różnych powierzchniach i mogą sprawnie komisjonować towary.

Na osobne wyróżnienie zasługują wózki akumulatorowe skrętne i wielokierunkowe. Wyciągany maszt podnośnikowy w tych maszynach nie wysuwa się, lecz obraca. Wygodny sposób umieszczenia towarów w miejscu przeznaczenia i ogromne możliwości jezdne to największe zalety tego typu „widlaków”.

Istnieją także wózki do zadań specjalnych, stworzone z myślą o bardzo konkretnym przeznaczeniu. Przykładem są elektryczne wózki widłowe wysokiego składowania. Zgodnie z nazwą stosuje się je w magazynach wysokiego składowania, które mają bardzo wąskie korytarze (wózki poruszają się po specjalnych torach) i wysokie, nawet kilkunastometrowe regały. Tego rodzaju magazyny i specjalne wózki widłowe stanowią jedno z lepszych rozwiązań w zakresie współczesnej intralogistyki magazynowej.

Przewaga elektrycznych wózków widłowych nad spalinowymi

Kontakt z żywnością i magazyny-chłodnie to naturalne środowisko do posługiwania się wyłącznie wózkami elektrycznymi. Emitowane przez pojazdy spalinowe nieczystości mogą zatruwać i postarzać żywność. Wózki akumulatorowe przydadzą się w miejscach, w których ważna jest higiena pracy. W tym zakresie dodatkowym atutem maszyn elektrycznych jest bardzo cichy, czasem wręcz niesłyszalny, tryb pracy silnika.


Zobacz także

Jak ograniczyć braki w zasobach, które ograniczają możliwości przerobowe?
Nowa generacja kontroli procesów produkcyjnych
Po co montować kamery w wózkach widłowych?
Automatyzacja intralogistyki jest szansą na zwiększenie efektywności
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

O czym warto pamiętać, implementując wózki reach-truck w magazynach wysokiego składowania?
Ładowanie wózka widłowego w kwadrans – czy to pieśń przyszłości?
W fabryce KION w Kołbaskowie pracę znajdzie 150 osób
Trendy w projektowaniu kabin uwzględniają ergonomię pracy operatora wózka widłowego
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA