Przejdź do artykułu
2024-06-27 | Łańcuch dostaw

Recepta na obsługę logistyczną sektora healthcare

Sektor ochrony zdrowia to jedna z najbardziej wymagających branż pod względem obsługi logistycznej. Ściśle regulowana przepisami prawa wymaga od operatora logistycznego nie tylko gwarancji rzetelnego wykonania usługi z zachowaniem najwyższej jakości, ale także oczekuje partnera, który zapewni kompleksowe wsparcie merytoryczne w zakresie łańcucha dostaw takich produktów jak np. środki farmaceutyczne, suplementy, szczepionki, leki weterynaryjne, a także urządzenia i sprzęt medyczny, Dynamiczny rozwój tego rynku, stawia przed branżą logistyczną nowe wyzwania. Jak można im w stanie sprostać?
Recepta na obsługę logistyczną sektora healthcare (Żródło: DB Schenker)

Wartość globalnego rynku logistyki opieki zdrowotnej wyniosła w 2022 rok 77,3 mld USD. Według szacunkowych danych w 2023 wzrosła ona do 84,87 mld USD i prognozuje się, że do roku 2032 osiągnie poziom niemal 180 mld USD, wykazując skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) na poziomie 9,80% w okresie prognozy 2023-2032 (źródło: Market Research Future). Jako główne czynniki napędzające wzrost tego rynku upatruje się rosnące przychody z międzynarodowego handlu farmaceutykami i globalizację. Region Azji i Pacyfiku oraz Ameryka Północna są głównymi graczami w handlu globalnym, z kolei europejski rynek logistyki sektora opieki zdrowotnej jest drugi co do wielkości na świecie. Dostawcy usług logistycznych koncentrują się na dostarczaniu zaawansowanych technologicznie rozwiązań logistycznych, aby zapewnić najwyższą jakość i standardy obsługi oraz sprostać rosnącej skali obrotu produktami medycznymi.

Globalny zasięg, jednolite standardy

Podstawowym dokumentem potwierdzającym spełnianie przez partnera logistycznego restrykcyjnych norm i przepisów obowiązujących w łańcuchach dostaw produktów medycznych jest certyfikat Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej, tzw. GDP (Good Distribution Practice)

DB Schenker, globalny operator logistyczny posiada obecnie 157 certyfikatów GDP (w tym gronie jest też oczywiście Polska, a ostatnio dołączyła także Ukraina), co czyni go jednym z kluczowych graczy w obsłudze sektora healthcare. Obecnie może zabezpieczyć aż 80% światowych przepływów towarów dla branży opieki zdrowotnej. Tym samym jest to jedna z największych na świecie sieci logistycznych zgodnych z GDP. Portfelem usług DB SCHENKER | life+ , dedykowanych branży healthcare, objęte są najważniejsze dla światowego handlu produktami medycznymi rynki, tj. obie Ameryki, Europa i Azja. Na tym jednak nie koniec. W ciągu najbliższych dwunastu miesięcy operator planuje certyfikować ponad 180 swoich jednostek operacyjnych, aby móc prowadzić operacje logistyczne zgodne certyfikacją GDP na jeszcze szerszą skalę.

– Na końcu każdego łańcucha dostaw opieki zdrowotnej znajduje się pacjent. Dlatego też ze szczególną troską dbamy o to, aby produkty medyczne były przechowywane i dystrybuowane zgodnie z najwyższymi standardami. Przemyślana i zaplanowana certyfikacja GDP naszych jednostek to znaczący kamień milowy, który pokazuje nasze ciągłe dążenie do doskonałości w logistyce farmaceutycznej – mówi Veronique Dameme, Head of Global Vertical Market Healthcare w DB Schenker

DBSchenker Healthcare 184800px 22

Kiedy DB Schenker rozpoczynał proces wdrażania certyfikacji, pierwszym celem było opracowanie jednolitego globalnego standardu obowiązującego dla wszystkich rodzajów transportu. To ułatwiło uzyskanie certyfikatu GDP. Kompleksowa certyfikacja zapewnia, że proces, infrastruktura i personel działają zgodnie z rygorystycznymi wymogami branży farmaceutycznej stosując we wszystkich jednostkach, na całym świecie to samo, idealnie opracowane, podejście. Po wdrożeniu procedur i wewnętrznym procesie certyfikacji, przeprowadzany jest ponowny audyt zewnętrzny oparty na ryzyku bazując na stale mierzonych wskaźnikach KPI. Jest on powtarzany co najmniej raz na 3 lata, aby zapewnić utrzymanie najwyższej jakości.

Partnerstwo w rozwoju biznesu

Usługa DB SCHENKER | life+ to obszerny pakiet usług transportowych i logistycznych bazujących na rozległej globalnej sieci logistycznej operatora i procesach zgodnych zarówno z lokalnymi, jak i międzynarodowymi przepisami dotyczącymi produktów ochrony zdrowia. To również odpowiednia technologia umożliwiająca chociażby transport w temperaturze kontrolowanej w różnych reżimach temperaturowych i narzędzia zapewniające monitoring przesyłek w czasie rzeczywistym, które udostępniają informacje o stanie, lokalizacji i statusie przesyłki.

DBSchenkerlife800px 3333

Za tym wszystkim stoją jednak ludzie, międzynarodowy zespół ekspertów w zakresie szybkiej, niezawodnej i skutecznej realizacji wszystkich zadań związanych z obsługą logistyczną produktów farmaceutycznych. Największym bowiem wyzwaniem stojącym przed logistyką branży healthcare są wysokie wymogi jakościowe stawiane przez organy regulacyjne. Dotyczą one nie tylko nadawców i odbiorców towarów medycznych, ale też każdego uczestnika łańcucha dostaw. Chcąc im sprostać DB Schenker dba o odpowiednie certyfikacje, szkolenia i rozszerzanie umiejętności oraz wiedzy swoich pracowników. Nieodłącznym elementem ich pracy jest uważne śledzenie legislacji, by być zawsze na bieżąco z wszelkimi nowinkami i trendami. Ich obszerna wiedza na temat procesów transportu medycznego, usług technologicznych, a także lokalnych i międzynarodowych regulacji prawnych gwarantuje rzetelność, elastyczność i przewagę konkurencyjną. Ich zadaniem jest nie tylko organizacja usługi, wsparcie operacyjne, jak przygotowanie dokumentacji do wywozu lub wprowadzenia leków do obrotu, takich jak list przewozowy (morski, lotniczy, drogowy), przygotowanie do odprawy celnej oraz sama odprawa, ale też konsultacja i dobranie rozwiązań odpowiednich do oczekiwań klienta i wsparcia jego biznesu.


Zobacz także

Dolly Max – hybrydowy system obsługi transportu od Loadhog dla sektora produkcji i magazynowania
Klucz do skutecznej obsługi klienta
Malowanie i usuwanie oznaczeń oraz tras transportowych w magazynie
Głębokość usług dodanych w magazynie zależy tylko od pomysłowości
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów