Przejdź do artykułu
2023-12-20 | Łańcuch dostaw

Perspektywy rynku usług logistycznych

w następnych kilku miesiącach w kraju oraz w dłuższej perspektywie kilku lat

Autor wypowiedzi: Jan Brachmann, Prezes Zarządu Seifert PolskaBrachmann500px

We współczesnym świecie ciągłej zmiany, w świecie VUCA, niezbędna jest szybka reakcja, otwartość i elastyczność. Jako Seifert Polska wzorem całej Seifert Logistics Group bazujemy na klientcentryczności oraz na naszym, ponad 75-letnim doświadczeniu.

Podejście client-centric sprzyja rezyliencji i budowaniu interakcji z naszymi klientami, w kruchych i niespokojnych czasach BANI. A taka atmosfera panuje w sektorze transportowym. Obecna sytuacja jest trudna i przypomina pokłosie globalnego kryzysu finansowego z lat 2008/9. Ceny spadają. Wskaźniki pokazują pogłębiający się zastój. Jako Grupa Seifert jesteśmy przygotowani na ciężki rok w przestrzeni transportowo-spedycyjnej, a doświadczenie podpowiada, że koniunktura powinna zmienić się w połowie 2024 r.

Natomiast, jak zawsze mamy plan, by dobrze wykorzystać czas regresu. Konsekwentnie przygotowujemy się na transformację, na rzeczywistość elektromobility. Inwestujemy w pojazdy elektryczne. Obecnie prowadzimy zaawansowane testy ich możliwości, również w Polsce. Unia Europejska wymaga zmian, a Seifert Logistics Group dąży do najwyższych standardów environmental-friendly.

Jeśli chodzi o logistykę i logistykę kontraktową, a więc nasz core business, optymizmem napawają mnie nasze nowe projekty logistyczne realizowane dla kluczowych marek, które ze względu na kompleksowość usługi jednocześnie zabezpieczą nas w nadchodzących miesiącach znaczącym wolumenem transportowym. Zwracam jednak uwagę, że podwyżki cen w Polsce wywierają negatywny wpływ na decyzje zagranicznych kontrahentów. Polski rynek zniechęca ich do inwestowania. Drożeją nieruchomości. Rosną koszty zatrudnienia. Polska miała być atrakcyjna logistycznie, tymczasem straciła przewagę konkurencyjną, dlatego uważam, że ten rynek będzie się rozwijał, ale nie w takim szybkim tempie, jak przewidywano.

Jeśli chodzi o potrzeby logistyczne, firmy skupione na własnym rozwoju, firmy produkcyjne, będą oddawały logistykę w outsourcing, w nasze ręce, profesjonalnych operatorów logistycznych - przewagę zyskają ci, którzy wykorzystują efekt synergii.

Liczymy na to, że w 2025 roku rynki się ustabilizują i zapotrzebowanie logistyczne będzie wzrastać.

Seifert800pxsamochodelektryczny


Zobacz także

Plusy i minusy najmu oraz zakupu wózka widłowego
Sprawny magazyn z nośnikami Elkom Trade
Po niepewności w 2023 r. spowodowanej wojną i inflacją branża logistyczna widzi pierwszą gwiazdę nadziei
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Technologia, która tnie koszty w transporcie
Rebelianci Huti blokują morskie trasy
Przewoźnicy pozbywają się aut
Nowoczesne systemy bezpieczeństwa w filiach GLS Poland

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów