Przejdź do artykułu
2020-08-31 | Kaizen&Lean

Odpowiedzi na pytanie

Takie pytanie bardzo często zadają sobie przedsiębiorcy czy pracownicy ich działów zakupów lub utrzymania ruchu a także działu BHP. Odpowiedzi jest wiele i w tym miejscu chcemy razem z Państwem te odpowiedzi znaleźć oraz przenalizować temat.

Maszyna vendingowa to od wielu lat bardzo popularne na świecie urządzenie służące sprzedaży i wydawaniu przeróżnych produktów spożywczych (i nie tylko) szerokiemu konsumentowi. Maszyny vendingowe w nowoczesnym kształcie pojawiły się pierwszy raz w Londynie w XIX wieku i służyły sprzedaży pocztówek! Stopniowo wkraczały one w różne obszary naszego życia, aż dotarły do przemysłu.

Przemysłowe maszyny vendingowe (Industrial Vending Machines) dynamicznie wkroczyły na rynek w latach 70. i 80. XX wieku, szczególnie w USA i Kanadzie, skąd przywędrowały do Europy. Dlaczego tam i wtedy? Dlatego że na lata te przypadł szczególnie dynamiczny rozwój przemysłu i czas poszukiwania oszczędności w procesie optymalizacji procesów produkcyjnych, wprowadzania reguł Lean Managementu, zwłaszcza w przemyśle automotive. W Polsce vending przemysłowy z powodzeniem wprowadzamy już od 7 lat, działając jako przedstawiciel węgierskiego producenta maszyn vendingowych IVM Zrt. Pierwsze lata były trudne i biznes rozwijał się powoli. Mała znajomość zagadnienia, brak zaufania, ograniczone zasoby klientów nie ułatwiały nam zadania rozwoju rynku. Stopniowo jednak dzięki naszej pracy, transferowi wiedzy z zagranicy i wzrostowi popularności w Polsce, a związanemu z rozpowszechnieniem znajomości zasad Kaizen, rynek zaczął się powiększać.

Naszymi odbiorcami zostały firmy dystrybucyjne oraz odbiorcy bezpośredni różnych branż, jak: automotive, montaż elektroniczny, przemysł meblowy, przemysł metalowy, ciężki i wiele, wiele innych…

ivm artyk 1

Przemysłowe maszyny vendingowe stały się dla naszych klientów doskonałym narzędziem służącym porządkowaniu i optymalizowaniu łańcucha dostaw. Sprawiły, że łańcuch ten uległ skróceniu, a sam proces dostawy i dystrybucji produktów wydawanych z maszyn vendingowych stał się bardziej efektywny, a tym samym tańszy. Dzięki maszynom vendingowym dostawcy produktów technicznych, BHP lub MRO w dostawie do klienta pomijają magazyn surowców i części zamiennych swojego odbiorcy. Towary uzgodnione przez klienta ze swoim dostawcą trafiają bezpośrednio do maszyn vendingowych znajdujących się na stanowisku produkcyjnym i stamtąd są pobierane do procesu produkcji przez pracowników. Każde pobranie jest ewidencjonowane poprzez zapis pobrania na serwerze maszyny vendingowej, możliwe jest wprowadzanie limitów pobrań, czy blokowanie niektórych produktów tylko do użytku wybranych pracowników. W ten prosty sposób klient przejmuje pełną kontrolę nad pobraniami i ma pełną wiedzę, która jest przecież bezcenna, na temat kosztów produkcyjnych danego projektu! Zadowolony jest również dostawca, który otrzymując powiadomienia z systemu maszyny vendingowej, jest informowany o potrzebie uzupełnienia stanu produktów w urządzeniu. Dostawca optymalizuje tym samym swoje dostawy.

ivm artyk 2

Korzyścią płynącą z zastosowania przemysłowych maszyn vendingowych jest również dostępność produktów na stanowisku pracy. Pracownicy nie muszą już „wędrować” po zakładzie do magazynu i tracić cennego czasu kosztem czasu pracy, co ma również niebagatelne znaczenie dla firmy.

Oszczędności płynną również z faktu, że w naturalny sposób taka maszyna vendingowa staje się miniskładem konsygnacyjnym, z którego pracownicy pobierają materiały i produkty, za które płatność dopiero nadejdzie i jest odsunięta w czasie. Dostawca, napełniając maszynę produktami, rozlicza klienta (najczęściej w skali miesiąca) tylko z produktów z niej wydanych pracownikom. To właśnie za te pobrania wystawia fakturę sprzedażową klientowi, co oznacza, że płaci on tylko za rzeczywiście pobrane materiały i ma odroczony termin płatności o kolejne cenne dni.

I wreszcie przemysłowe maszyny vendingowe „uczą” kultury pracowniczej. Są nowoczesnym rozwiązaniem, które zobowiązuje pracowników do bycia zaangażowanymi w logistykę dostaw i użytkowania materiałów produkcyjnych. Czynią ich odpowiedzialnymi za pobrania i za zużycie, podnoszą świadomość jakości użytkowanych produktów, np. ochrony BHP, i można powiedzieć, że czynią ich życie łatwiejszym, ponieważ zawsze są „pod ręką”.

Przemysłowe maszyny vendingowe służą dystrybucji różnych produktów technicznych, MRO, artykułów BHP, odzieży i innych (SavePro*, SaveRing*), ale oprócz tego mogą zajmować się dystrybucją narzędzi i małych urządzeń w firmie. Stają się wtedy narzędziownią, z której pracownicy mogą pobierać narzędzia, a czas pracy tym sprzętem może być w prosty sposób rozliczany przez pracodawcę i, co ma niebagatelne znaczenie, ma on wtedy pełną kontrolę nad miejscem użytkowania narzędzia oraz identyfikacją jego użytkownika (SaveRent*).

Cały system oferowanych przez nas przemysłowych maszyn vendingowych dopełnia nowość – maszyna zbierająca zużyte części i materiały wcześniej pobrane przez pracowników do produkcji. Jest to maszyna vendingowa recyclingowa, dzięki której nasz klient może segregować odpady produkcyjne i mieć pełną kontrolę nad ich obiegiem. To nowoczesne rozwiązanie w połączeniu z urządzeniami wydającymi bije teraz rekordy popularności wśród naszych klientów (SaveReturn*).

Wszystkie oferowane przez nas maszyny vendingowe zarządzane są jednym systemem informatycznym (SaveLog*). To nasza ogromna przewaga na rynku! Różne typy maszyn w naszej ofercie spięte w jeden system mogą zrewolucjonizować zakupy i dystrybucję w każdej firmie!

*SavePro, SaveRing, SaveReturn, SaveFlex, SaveStore, SaveBox, SaveRent oraz system SaveLog są zastrzeżonym znakiem towarowym i własnością firmy IVM Zrt. w Székesfehérvár (Węgry).

Zapraszamy już dzisiaj do kontaktu:

IVM Poland Sp. z o.o.
ul. Polna 140
87-100 Toruń
tel. 601 929 010
email: biuro@ivm-vending.pl
www.ivm-vending.eu/pl


Zobacz także

APS – nowa era systemów planowania
Skuteczne narzędzie pozwalające na ograniczenie postojów nadzorowanej infrastruktury
Manipulatory przemysłowe – innowacje w dziedzinie przemieszczania ładunków
Studio CRM.net, który nie tylko wspiera handlowców w realizacji zadań, ale również pozwala na ich nadzór przez przełożonych
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Automaty vendingowe stają się coraz popularniejsze
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA