2019-07-11 | Kaizen&Lean

Roboty idą na współpracę

Roboty współpracujące, czyli coboty pojawiły się w branży produkcyjnej już jakiś czas temu. Z roku na rok ich popularność rośnie a ich możliwości rozwijają się. Bardziej zaawansowane rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa, zwiększona pojemność robocza i jeszcze bardziej inteligentne projektowanie to tylko kilka zmian, które dodano w cobotach. Jest to z pewnością warty uwagi kierunek rozwoju, szczególnie podczas pracy w przemyśle wytwórczym.

”Cobot” - robot współpracujący z ludźmi

Robot współpracujący lub inaczej cobot to urządzenie, które można zdefiniować jako robota zamierzającego fizycznie współdziałać i współpracować z ludźmi, również we wspólnym obszarze roboczym. Jest to przeciwieństwo zwykłych robotów, które są projektowane z myślą o pracy autonomicznej lub z ograniczonym przewodnictwem w zamkniętej celi robota. Takie funkcje spełniała dotychczas większość robotów przemysłowych, dopóki coboty nie zostały wprowadzone na rynek - ponad dziesięć lat temu.

Coboty oparte są na technologii, która wciąż jest dość nowa w przemyśle wytwórczym. Zostały one zaprojektowane przede wszystkim do stworzenia mniejszej i tańszej alternatywy dla zwykłego robota przemysłowego. Standardowe roboty zazwyczaj są skomplikowanymi maszynami, które wymagają wielu środków bezpieczeństwa i funkcji uzupełniających. Coboty, z drugiej strony, są oparte na prostszej technologii, dzięki czemu są łatwe w użyciu i nie muszą być zarządzane przez inżyniera oprogramowania.

Świetny rozwój z naciskiem na bezpieczeństwo

Coboty używane są na całym świecie, we wszystkich gałęziach przemysłu. Mimo, że jest to dość nowa technologia, rozwinęła się na rynku bardzo dynamicznie, już w ciągu pierwszych kilku lat. Współcześnie - osiągamy techniczne plateau. Do roku 2020, coboty będą musiały oferować jeszcze większą wartość dodaną i być zdolne, aby naśladować ludzkie oko, ręce a nawet mózg – nie stanowiąc zagrożenia, w momencie kontaktu z ludźmi. Nowa generacja cobotów i związanych z nimi rozwiązań, koncentruje się na zintegrowanych systemach wizyjnych, elastycznych chwytakach, inteligentniejszych interakcjach z ludźmi i pełnym bezpieczeństwie. Kamery są teraz wbudowane w cobota, w celu rozpoznawania obsługiwanych produktów. Aktualnie rozwija się również poziom czułości robota, aby móc zatrzymać jego pracę w odpowiednim momencie.

Skanery bezpieczeństwa - jedno z najpopularniejszych rozwiązań bezpieczeństwa

Współpracujący robot może na ogół działać w każdym przemyśle produkcyjnym. Jednakże osiąga mniejszą prędkość roboczą, w porównaniu ze zwykłym robotem. Ma to na celu eliminowanie potencjalnych wypadków, ze względu na współpracę robota z ludźmi. Ponadto, ma on ograniczenie w zakresie ciężaru produktów, które może obsłużyć. Najbardziej nadaje się do pracy w zakładach produkcyjnych o stosunkowo niskich obciążeniach i prędkościach - takich jak przemysł produktów szybko zbywalnych (FMCG).

Głównym celem cobota jest stworzenie wysokiej wydajności produkcji, z równoczesnym utrzymaniem wysokiej jakości produktów. Jest to rozwiązanie elastyczne pod względem lokalizacji miejsca pracy - przeniesienie cobota na linię produkcyjną i umieszczenie go tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne - jest możliwe do zrealizowania przez zaledwie jedną osobę. Dzięki bardziej kompaktowym wymiarom i znacznie niższej wadze, może być doskonałą alternatywą dla zwykłego robota przemysłowego, który zazwyczaj jest większy i posiada o wiele więcej elementów zewnętrznych. Jest to doskonały wybór dla zakładów produkcyjnych, które wymagają elastyczności i sprzętu o niewielkim oddziaływaniu na środowisko.

Wspomaga paletyzację, depaletyzację oraz „pick and place”

Kiedy coboty po raz pierwszy weszły na rynek, zostały zaprojektowane jako ramiona robota i były dość ograniczone pod względem rodzaju zadań, które mogły wykonywać. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat, opracowano i rozszerzono obszar zastosowań cobotów. Obecnie, mogą współpracować z automatycznymi pojazdami sterowanymi (AGV) i poruszać się po fabryce - zbierając palety. Mogą brać udział w procesie paletyzacji, przykładowo - z pudełkami na paletach a także przenosząc pudełka z palety, na przenośnik. Mogą pomagać również w tak zwanej procedurze „pick and place” - pakując produkty w pudełku oraz być wsparciem w procesie podawaniu materiału.

Wygląd i sposób interakcji z ludźmi cobota również bardzo się rozwinął. Można je zaprogramować, aby mogły witać się ze współpracownikami odpowiadając np. „dzień dobry”. Możliwe jest nawet odtwarzanie muzyki za pomocą programów z cobot!

Wysoka wydajność maszyny i bezpieczeństwo dzięki skanerowi bezpieczeństwa

Z biegiem lat, nieustannie rozwijają się różne rozwiązania pod kątem bezpieczeństwa. Jednym z najczęściej stosowanych jest skaner bezpieczeństwa. Skaner lub radar wykrywa moment, kiedy człowiek zbliża się do cobota. Początkowo, gdy człowiek wchodzi do strefy bezpieczeństwa cobota, ten zmniejsza prędkość pracy. Jeśli współpracownik podejdzie jeszcze bliżej, w zasięgu cobota, urządzenie przestanie się całkowicie poruszać. Kiedy człowiek oddala się od cobota, ten stopniowo wznawia pracę. To rozwiązanie pozwala cobotowi działać z pełną wydajnością, gdy otoczenie nie zakłóca jego pracy.

Panuje powszechna obawa, że roboty wejdą na rynek pracy i przejmą całkowicie pracę ludzi. Jednakże nie dotyczy to robotów współpracujących. Są one zaprojektowane tak, aby pomagać poprzez współpracę z ludźmi i przyczyniać się do zwiększania wydajności procesów produkcji - co pozwoli zaoszczędzić pieniądze. Coboty są w stanie przejąć zadania produkcyjne, które w jakiś sposób mogą zagrozić zdrowiu i bezpieczeństwu człowieka. Dzięki temu, pozwala to ludziom skupić się na innych zadaniach, które zwiększają wartość produkcji.

FlexLink jest liderem w dziedzinie innowacyjnych urządzeń produkcyjnych

Najnowszym trendem dotyczącym robotów współpracujących jest fakt, iż wielu dostawców oferuje możliwość wynajęcia lub dzierżawy cobota. W ten sposób, właściciel produkcji może wypróbować rozwiązanie i sprawdzić, czy pasuje ono do aktualnych procesów produkcji - bez dokonywania inwestycji finansowej. W niedalekiej przyszłości roboty współpracujące będą również odgrywać ważną rolę w ewoluowaniu fabryk pod kątem inteligentnej automatyzacji znanej również jako zjawisko Przemysłu 4.0. Roboty będą w stanie dostarczać pracownikom informacji o innych maszynach i przykładowo, informować o konserwacji predykcyjnej. Nie będziemy zaskoczeni, jeśli zaawansowany rozwój cobota, który dziś uważany jest za futurystyczny wynalazek, zostanie w pełni wdrożony i gotowy do działania, już wkrótce.

Bardzo ważna dla nas, jako dostawcy inteligentnego sprzętu produkcyjnego, jest obecność w czołówce producentów, jeśli chodzi o innowacyjne rozwiązania, w zakresie przepływu produkcji. W firmie FlexLink, oferujemy wiele rozwiązań z użyciem robotów. Ciężko pracujemy, aby zapewnić naszym klientom najnowsze i najbardziej aktualne możliwości produkcyjne. Cały czas dążymy do tego, aby skutecznie pomagać w tworzeniu efektywnej i dobrze funkcjonującej produkcji, w przemyśle wytwórczym.


Zobacz także

Przemysł 4.0, nowe realia czy też tylko modny żargon ostatnich lat na ustach menadżerów produkcji?
7 rzeczy, które powinno się zrobić wdrażając MilkRun
Ujednolicenie i właściwa ocena danych jest kluczem do sukcesu
Efektywne koncepcje przepływu materiałów zwiększają produktywność
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Jak zapewnić bezpieczne warunki pracy i ograniczyć ryzyko przenoszenia się koronawirusa?
Branża motoryzacyjna coraz mocniej stawia na automatyzację
Valk Welding prezentuje na targach w Kielcach zrobotyzowany system spawalniczy
Sterowania różnymi typami robotów za pomocą jednego systemu
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA