Przejdź do artykułu
2018-09-14 | Kaizen&Lean

Sprzątanie nie byle jakie

Próbując udoskonalić proces produkcji, czasem trudno jest wdrożyć trwałe inicjatywy operacyjne. Rozwiązania tworzone na poziomie kierownictwa często nie uwzględniają podstawowych zadań, takich jak konserwacja i czyszczenie.

Większość kadry zarządzającej ma świadomość, że przed wprowadzeniem zmian należy spojrzeć na procesy z perspektywy pracownika. Jednocześnie badania dowodzą, że w praktyce zdarza się to rzadko. Oznacza to, że rozwiązania usprawniające, takie jak Lean, mogą łatwo pozostać tylko w sferze filozofii zarządzania, nie urzeczywistniając się w produkcji.

Rozmowy z pracownikami to pierwszy krok do określenia zakresu planowanych zmian. Konserwacja i czyszczenie wydają się być mało istotne, ale stanowią znaczącą część pracy wykonywanej w hali produkcyjnej. Udoskonalenia w tych dziedzinach mają duży wpływ na całkowitą produktywność.

Problem: jak sprawić, aby utrwaliły się zmiany

Zamiast wdrażać długoterminowe inicjatywy, wiele firm skupia się na szybkich zmianach dla potrzeb bieżącej produkcji i stosuje schematyczne działania, które nie uwzględniają faktycznych potrzeb pracowników. Firmy niekiedy chcą zbyt szybko wdrożyć zmiany produkcyjne, zapominając że pracownicy – w tym kierownicy – mogą nie być na nie gotowi. 

Rozwiązanie: zacznij od podstaw

Kierownicy powinni zacząć od poproszenia pracowników o określenie kluczowych wyzwań w codziennej pracy. Można tego dokonać poprzez wspólne spędzanie czasu z pracownikami w hali produkcyjnej, obserwowanie ich pracy i zadawanie pytań o sposób wykonywania poszczególnych czynności. Gdy pracownicy poczują się zaangażowani w identyfikację problemów oraz szukanie rozwiązań, chętniej akceptują nowe procesy. Zrozumienie potrzeb pracowników pozwala określić kierunek planowanych zmian, np. w zakresie organizacji pracy lub doboru lepszych produktów do czyszczenia. Warto również uprościć procedury pracy, umieszczając odpowiednie produkty i narzędzia we właściwym miejscu.  – Wiele organizacji poświęca zbyt dużo energii, skupiając się na metodach i narzędziach, podczas gdy potencjał poszczególnych pracowników nie jest w pełni wykorzystywany – mówi Dag Lotsander, ekspert ds. Lean ze Szwecji.

„5S czyszczenia”

Model 5S to dynamiczna metoda wspierająca poprawę wydajności. Tork zaleca korzystanie z modelu 5S w celu zidentyfikowania potrzeb organizacji. Należy zacząć od zaangażowania pracowników, stworzenia listy priorytetowych zmian oraz uproszczenia operacji czyszczenia i wycierania. Na podstawie modelu Tork stworzył „5S czyszczenia”, aby pomóc w realizacji tego celu, a produkty z oferty firmy wspierają ten proces na każdym kroku. Oto szczegóły:   

1. Selekcja

Czas na porządki. W każdej hali produkcyjnej sprzątanie składa się z wielu zadań. Pierwszym etapem jest wybór rozwiązań dopasowanych do konkretnych potrzeb. Tork oferuje szeroki wybór produktów do czyszczenia i wycierania. Wysokiej jakości produkty Tork są przeznaczone do zróżnicowanych zadań, a jeden z nich może zastąpić kilka dotychczas używanych.

2. Systematyka

Ten etap zwiększa wydajność pracy, magazynowania i dostępu. Połączenie odpowiednich produktów marki Tork z właściwymi dozownikami ściennymi i podłogowymi pozwala na ich instalacje w optymalnych lokalizacjach. Ułatwia to umieszczenie pożądanych produktów tam, gdzie są faktycznie potrzebne. 

3. Sprzątanie

Na tym etapie zaczynają być widoczne rezultaty zmian. Czysta hala produkcyjna i czyste maszyny ułatwiają szybsze zidentyfikowanie problemów oraz uniknięcie nieplanowanych przestojów. Czyściwo Tork z technologią exelCLEAN® nie tylko zwiększa jakość czyszczenia, ale poprawia też ogólną wydajność. Jak dowodzą badania, pracownicy mogą wykonać zadanie o 35% szybciej, a niezbędny do tego wysiłek zostaje zredukowany o 31% w porównaniu do korzystania ze szmat.

4. Standaryzacja

Czyściwa Tork z technologią exelCLEAN® umożliwiają utrzymanie wyników na stałym poziomie. Niezmiennie wysoka jakość produktów Tork oznacza, że pracownicy nie muszą przeszukiwać stosów szmat w poszukiwaniu tej właściwej. 

5. Samodyscyplina 

To ostatni, kluczowy krok. Zmiany wymagają wiele pracy i wysiłku, ale finalnie należy zadbać o to, aby trwale wpisały się w kulturę pracy. Produkty Tork pomagają utrzymać wyniki zmian, takie jak lepsza czystość maszyn, oraz usprawniają procedury konserwacji i czyszczenia na każdym etapie modelu 5S.

Rezultat: faktyczna zmiana, która zaczyna się u podstaw

W ciągłym doskonaleniu liczy się każda sekunda, choćby pozornie nieważna. Wielozadaniowe czyściwo włókninowe Tork z technologią exelCLEAN® gwarantuje oszczędność czasu i pieniędzy.

Model „5S czyszczenia” Tork wspiera wprowadzanie zmian od podstaw, oferując pracownikom łatwe w użyciu i wszechstronne produkty do czyszczenia i wycierania. Skutkiem uwzględniania potrzeb i oczekiwań pracowników jest ułatwianie im wykonywania zadań, co przekłada się na większe zadowolenie i produktywność personelu. Efektem są krótsze przestoje, co przynosi oszczędności. 

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Zrobotyzowane stanowiska spawalnicze: METAL-FACH wybiera technologię i know-how Valk Welding
Czy Kaizen nie jest taki wspaniały, jak go przedstawiano?
Teoria morskich bąbli może ułatwić powodzenie budowy Kaizen Management System
Czy w XXI wieku problemy organizacji zdefiniowane przez Williama Edwardsa Deminga nadal są aktualne?
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Tork wprowadza Tork Vision Cleaning
Tork w gronie laureatów XV edycji Superbrands Polska
Tork rozszerza ofertę przemysłową o nowe produkty
Czyszczenie i konserwacja maszyn wpływają na wyniki firmy
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA