Przejdź do artykułu
2024-02-08 | Z ładunkiem w drodze

Ekspresowo do Czech z DB Schenker

Dostawy na kierunku Polska – Czechy - Polska nawet w 24 godziny. Operator optymalizuje usługę transportową i skraca czasy dostaw. usługa DB SCHENKER | direct express dla pilnych przesyłek w całej Europie.

Czechy to jeden z najważniejszych partnerów handlowych Polski zarówno w eksporcie, jak i imporcie towarów. DB Schenker dostarcza rocznie na tym kierunku niemal 17 tysięcy przesyłek (średnio 1400 miesięcznie). Wychodząc naprzeciw tym potrzebom rynku i oczekiwaniom klientów operator z początkiem lutego przemodelował swoją usługę transportową i teraz przesyłki z rejonu Górnego i Dolnego Śląska docierają do dowolnej miejscowości w Czechach w 24 godziny. Z pozostałych lokalizacji czas dostawy wynosi 48 godzin.

– Dzięki 28 oddziałom DB Schenker w obu krajach oraz reorganizacji połączeń skróciliśmy lead time na tym kierunku o całą dobę. Obecnie oferujemy 4 stałe linie z Katowic i Wrocławia, co daje 20 regularnych przejazdów tygodniowo. Te same czasy dostawy obowiązują również w drodze z Czech do Polski. Jest to jedna z wielu nowych inicjatyw, które podjęliśmy w celu zapewnienia naszym klientom jak szybszej realizacji zleceń transportowych. – mówi Rafał Pochodaj, Kierownik Sieci i Linii w DB Schenker.

Jedną z tych inicjatyw jest też nowa usługa operatora DB SCHENKER | direct express. Opcja ta została wprowadzona przede wszystkim z myślą o sytuacjach pilnych, kiedy przesyłka powinna bezzwłocznie trafić do odbiorcy lub awaryjnych, kiedy już jest opóźniona i trzeba to spóźnienie nadrobić. Silna i rozbudowana DB Schenker pozwala operatorowi na podjęcie się realizacji takiego wyzwania na terenie całej Europy. Konsultanci operatora oferują w takiej sytuacji dobór optymalnego rozwiązania i ekspresową, szybszą niż standardowa, realizację zlecenia.

Usługa transportu drogowego w DB Schenker zapewnia wiele możliwości i elastyczny, niezawodny serwis. To 430 lokalizacji na świecie i około 100 mln przesyłek rocznie. W Polsce operator realizuje średnio 39 tysięcy przesyłek dziennie, posiada około 350 regularnych połączeń krajowych i międzynarodowych oraz dysponuje flotą około 4 tysięcy pojazdów. Są to zarówno dostawy całopojazdowe, częściowe i drobnicowe. Realizowane mogą być w różnych wariantach w zależności od potrzeb i oczekiwań klientów. To też szereg usług cyfrowych m.in. i zlecanie transportu online, monitorowanie przesyłek w czasie rzeczywistym. Jest też możliwość skorzystania z opcji neutralizującej wpływ transportu na środowisko tzw. Econeutral.

 


Zobacz także

Edycja VII Logistycznych Wywiadów już dostępna!
Europejscy e-klienci wracają do korzeni
BMW Group wykorzysta platformę 3DEXPERIENCE
Poznaj niepublikowane wcześniej sekrety sukcesu Toyoty
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Narzędzie do zarządzania reklamacjami od Hardis Group
Rzecznik MŚP apeluje do Premiera
HVO100 90% bardziej ekologiczne od oleju napędowego
MAN Truck & Bus Polska we współpracy z Ekoenergetyką Polską

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów