Przejdź do artykułu
2023-08-31 | Z ładunkiem w drodze

Nowe ciężarówki w projekcie IKEA, Raben i Volvo

Pierwsze miesiące pracy elektrycznego ciągnika Volvo FM do obsługi fabryki IKEA w Zbąszynku udowodniły, że zeroemisyjny transport stanowi realną alternatywę dla konwencjonalnych pojazdów i nie wpływa negatywnie na ciągłość dostaw. Biorąc pod uwagę redukcję emisji CO2, a także komfort pracy kierowców, IKEA Industry i Grupa Raben podjęły decyzję o zwiększeniu floty ciągników elektrycznych o dwa kolejne egzemplarze.

Elektryfikacja pojazdów ciężarowych to kluczowe rozwiązanie we wdrażaniu zeroemisyjnego transportu, który przybliży IKEA do realizacji strategicznego celu, aby jeszcze w tej dekadzie stać się firmą pozytywną dla klimatu. Zgodnie z przyjętymi celami planowane jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 70% z każdego transportu produktów do 2030 roku, a 10 lat później, aby ten transport był już zeroemisyjny.

W 2022 r. IKEA Industry Zbąszynek rozpoczęła pilotażowy projekt w zakresie wewnętrznej obsługi zeroemisyjnego transportu towarów pomiędzy swoimi zakładami produkcyjnymi. Obecnie elektryczne ciężarówki realizują 12 kursów na dobę przez 6 dni w tygodniu pomiędzy fabrykami w Zbąszynku i Babimoście, które dzieli dystans 12 km.

Ciężarówki są ładowane za pomocą energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł. IKEA Industry zainwestowała w pięć własnych stacji ładowania: dwie o mocy 150 kW zlokalizowane w zakładach w Zbąszynku i Babimoście i kolejne trzy o mocy 43 kW na terenie parkingu buforowego. Na potrzeby ich obsługi zainstalowano także transformator. Cały proces przygotowania infrastruktury ładowania trwał ok. 12 miesięcy. Obecnie IKEA Industry przygotowuje się do uruchomienia dwóch kolejnych punktów ładowania na terenie zakładu w Zbąszynku, które zaczną funkcjonować we wrześniu br.

– Wierzymy, że aby zrealizować nasze cele i mieć realny wpływ na środowisko musimy działać tu i teraz. Zielone rozwiązania są koniecznością dla zrównoważonego rozwoju. Elektryfikacja transportu pomiędzy naszymi fabrykami wciąż jest testowana, ale podejmujemy próby i stopniowo zwiększamy skalę, sprawdzając jakie to przynosi wyniki. Współpraca jest kluczowa, ponieważ na rzecz dekarbonizacji branży możemy działać tylko wspólnymi siłami. – Małgorzata Dobies-Turulska, Dyrektorka Zarządzająca IKEA Industry Zbąszynek.

Grupa Raben czuje się szczególnie odpowiedzialna za wpływ transportu ciężkiego na środowisko. Rola lidera na rynku logistycznym zobowiązuje do dalszych działań na rzecz poprawy warunków klimatycznych. Dlatego też po kilku miesiącach pilotażowej współpracy, wspólnie z IKEA Industry wdrożone zostały kolejne dwa auta elektryczne Volvo FM na trasie między kompleksem fabryk w Zbąszynku, a zakładem produkcyjnym w Babimoście.

Ciągniki pracują z naczepami o ładowności dwudziestu czterech ton realizując do trzydziestu sześciu dostaw dziennie w systemie trzyzmianowym. Raben Transport zatrudnia dwunastu kierowców dedykowanych dla tego projektu i zarządza operacjami transportowymi dbając o efektywność pracy pojazdów i ciągłość procesu dostaw. Na bieżąco też monitoruje wskaźniki pracy samochodów, by w niedalekiej przyszłości wspólnie z IKEA Industry i Volvo podsumować wyniki projektu.

– Ten projekt to realne, świadome działania zbliżające nas do realizacji celów środowiskowych. Wdrożenie trzech aut elektrycznych we flocie własnej Raben Transport to krok w kierunku ograniczenia emisji CO2 w transporcie ciężkim, zgodnie z przyjętymi przez nas celami Science Based Targets (SBTi). Jest to również możliwość praktycznej oceny rozwiązania z perspektywą wdrażania ciągników elektrycznych u innych klientów Grupy Raben. – Joanna Górna Key Account Manager Raben Transport

– Dostawa kolejnych ciągników siodłowych elektrycznych Volvo FM do IKEA Industry i Grupy Raben to znaczący krok w realizacji strategii zeroemisyjnego transportu przez Volvo Trucks. W tym momencie przestajemy patrzeć na elektryczne samochody ciężarowe jako jednostkową sztukę, a zaczynamy mówić o sukcesywnym zwiększaniu udziału floty elektrycznych Volvo FM w ramach jednego odbiorcy. Dzięki takim decyzjom możemy mówić o większych oszczędnościach CO2 i o znaczącym kroku w kierunku obniżania emisji CO2. Cieszymy się że, na polskim rynku są firmy, które odważnie i świadomie decydują się na inwestycje w ekologiczną transformację transportu drogowego. – Marek Gawroński. E-Mobility & Sustainability Director, Volvo Trucks Polska.

Ponownie do obsługi wewnętrznych przepływów transportowych w dwóch fabrykach w Zbąszynku, w Polsce, będą wykorzystywane elektryczne ciągniki siodłowe Volvo FM Electric. Ciągniki wraz z 6 bateriami o pojemności 540 kWh gwarantują zasięg do 300km. W pełni elektryczny ciągnik Volvo FM 4x2, wyposażony w 3 silniki elektryczne. Dopełnieniem oferty jest 4-letni Złoty Kontrakt Serwisowy, gwarantujący pełną kontrolę kosztów, bezproblemową eksploatację pojazdu i maksymalną dyspozycyjność

Szersze informacje na temat wyników pracy Volvo FM Electric do fabryki IKEA w Zbąszynku zostaną przedstawione podczas Kongresu Nowej Mobilności we wrześniu 2023.


Zobacz także

Branża farmalogistyczna okiem eksperta z Pharmalink
9. edycja French Touch już 26 października!
Jesienne konferencje firmy DataConsult S.A.
Forum "Polska Logistyka" już na początku października
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Raben otworzył nowy oddział w Poznaniu
Nowoczesne systemy bezpieczeństwa w filiach GLS Poland
Narzędzie do zarządzania reklamacjami od Hardis Group
Rzecznik MŚP apeluje do Premiera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów