Przejdź do artykułu
2023-03-22 | Z ładunkiem w drodze

Pierwsza 40-tonowa ciężarówka na wodór w eksploatacji

DB Schenker, jeden z wiodących dostawców usług logistycznych na świecie, używa pierwszego zasilanego wodorem ciągnika siodłowego dopuszczonego do regularnej eksploatacji w Niemczech. Samochód ciężarowy na ogniwa paliwowe, wyprodukowany przez firmę Hyzon, wykorzystywany jest przez oddział DB Schenker w Kolonii w codziennej obsłudze połączenia między Kolonią i belgijskim Eupen. DB Schenker jest tym samym pierwszym dostawcą usług logistycznych w Niemczech, który eksploatuje pojazd na ogniwa paliwowe (FCEV) w kategorii 40 ton.

– Wdrożenie pierwszego 40-tonowego pojazdu napędzanego wodorem do ruchu transgranicznego między Niemcami i Belgią jest kamieniem milowym w kontekście naszych długoterminowych celów zrównoważonego rozwoju. Potwierdza, że działamy w awangardzie technologicznej i jest dobrym przykładem na to, jak ważna jest współpraca z innowacyjnymi, wysokowydajnymi firmami zajmującymi się zieloną mobilnością – mówi Cyrille Bonjean, Executive Vice President Land Transport in Europe w DB Schenker.

– Region Kolonii jest bardzo dobrze przystosowany do wprowadzenia naszego pierwszego ciągnika siodłowego napędzanego wodorem w Niemczech, zwłaszcza dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze tankowania. Planowane są kolejne pojazdy FCEV – mówi Ralf Többe, Executive Vice President Land Transport for Germany and Switzerland w DB Schenker.

Wodór jako element strategii dekarbonizacji

Najnowocześniejszy ciągnik siodłowy Hyzon z technologią ogniw paliwowych posiada wszystkie cechy niezbędne do niezawodnej pracy na wskazanej trasie. Jego zasięg wynosi około 400 kilometrów, a maksymalna ładowność jest większa niż w przypadku samochodów ciężarowych zasilanych w 100% energią elektryczną. Kolejną istotną zaletą technologii wodorowej w codziennym użytkowaniu jest szybki proces tankowania, który trwa około 15 minut.

dbschenkerwodor2

Ścisła współpraca z firmą leasingową hylane

– Wdrożenie w Niemczech wraz z DB Schenker pierwszego ciągnika siodłowego napędzanego wodorem to istotny sukces – pracowaliśmy nad tym od dłuższego czasu. Testując pojazdy, DB Schenker ma świadomość pionierskiej roli. Wspólnie zdobywamy ważne doświadczenie dla rynku, który będzie rozwijał się w Niemczech – mówi Sara Schiffer, Managing Director w hylane.

DB Schenker wykorzystuje ciężarówkę Hyzon w modelu pay-per-use oferowanym przez hylane, wypożyczalnię specjalizującą się w neutralnych pod względem emisji CO2 pojazdach użytkowych. Hylane jest częścią DEVK i zajmuje się dostarczaniem kompleksowych rozwiązań wodorowych dla sektora logistycznego. Współpraca firm trwa już ponad dwa lata i oprócz leasingu, obejmuje również wspólne projekty rozwojowe. Dane dotyczące jazdy i eksploatacji ze startującego właśnie regularnego połączenia na trasie Kolonia-Eupen zostaną wykorzystane przez hylane. Posłużą do dalszego doskonalenia modeli wynajmu opartych na użytkowaniu dla mobilności neutralnej pod względem emisji CO2.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

DHL Parcel rozwija zeroemisyjną flotę
Wykorzystanie MODSIM na platformie 3DEXPERIENCE
DKV Mobility z nowym Country Managerem
Pobierz publikację Sente o wdrażaniu systemu ERP
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

DB Schenker zwiększa ilość połączeń z Niemcami
Rozwój partnerstwa w celu redukcji emisji CO2
Dofinansowania starczą jedynie na 2,5% kosztów TSL
Program Dassault Systèmes wspiera ekologiczny startup

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów