Przejdź do artykułu
2022-09-19 | Z ładunkiem w drodze

DAF rozpoczyna dostawy w pełni elektrycznych pojazdów

Firma DAF Trucks rozpoczęła dostawy pojazdów dystrybucyjnych LF Electric o zerowej emisji spalin, przeznaczonych do użytku w obszarach miejskich. Pierwszy pojazd DAF LF Electric trafi do holenderskiego dostawcy usług logistycznych Nabuurs, który będzie wykorzystywać go do zaopatrzenia punktów gastronomicznych obsługiwanych przez browar AB InBev w Groningen.

W 2018 roku DAF jako pierwszy europejski producent ciężarówek wprowadził na rynek pojazd w pełni elektryczny — CF Electric. Model CF Electric ma zasięg ok. 200 kilometrów wyłącznie na zasilaniu elektrycznym. Przy efektywnym planowaniu i inteligentnym ładowaniu akumulatorów pojazdy te umożliwiają klientom przebycie nawet 500 kilometrów dziennie.

LF Electric do dystrybucji miejskiej i regionalnej

Podczas gdy model CF Electric jest przeznaczony raczej do transportu regionalnego, np. zaopatrywania supermarketów i wywozu odpadów, model LF Electric lepiej sprawdza się przy zadaniach dystrybucyjnych na krótszym dystansie dzięki swoim kompaktowym wymiarom. LF Electric jest dostępny jako 19-tonowe podwozie pod zabudowę (rozstaw osi 5,30 lub 5,85 m), a jego ładowność wynosi 11 700 kg.

Ładowanie raz dziennie

Pojazd ten ma zerową emisję spalin dzięki zastosowaniu silnika elektrycznego o mocy 260 kW (szczytowa: 370 kW), który pobiera energię z akumulatora litowo-żelazowo-fosforanowego (LFP), niezawierającego kobaltu ani magnezu, o pojemności 282 kWh (użyteczna: 252 kWh). Dzięki temu zasięg pojazdu LF Electric wynosi do 280 kilometrów, co jest więcej niż wystarczające do codziennej dystrybucji w mieście.

Ładowanie wolne i szybkie

Model DAF LF Electric wyróżnia się łączonym układem ładowania. W trybie ładowania wolnego (400 V AC, 22 kW, prąd 3-fazowy) naładowanie akumulatora od 20% do 80% trwa 6,5 godziny. Pełne naładowanie (od 0% do 100%) zajmuje 12 godzin. Możliwe jest również szybkie ładowanie (650 V DC, 150 kW). W takim przypadku można naładować akumulator od 20% do 80% w ciągu zaledwie 60 minut lub w 2 godziny przy całkowitym ładowaniu od zera.

Zdobycie doświadczenia

Firma Nabuurs powstała w 1962 roku i specjalizuje się w zaopatrywaniu sklepów, supermarketów i punktów gastronomicznych. Nabuurs, z siedzibą w Haps, ma 20 oddziałów w całej Holandii, które oferują zintegrowane rozwiązania logistyczne. To rodzinne przedsiębiorstwo dysponuje flotą składającą się z 350 pojazdów ciężarowych i zatrudnia około 1000 pracowników. Według Dolfa Hubertusa, kierownika floty Nabuurs, zakupienie pojazdu LF Electric służy dwóm celom. – Radzie miasta Groningen zależy na objęciu logistyki miejskiej zasadą zerowej emisji spalin. Model DAF LF Electric spełnia ten cel. Jednocześnie, jako firma, chcemy również zdobyć doświadczenie z zakresu eksploatacji pojazdów elektrycznych, na przykład zobaczyć, w jaki sposób wpłyną one na nasze planowanie.

Zdaniem Hubertusa fakt, że model LF Electric może być ładowany zarówno w trybie szybkim, jak i wolnym, jest dużą zaletą dla Nabuurs. Oznacza to, że nie musimy natychmiast inwestować w drogie punkty ładowania DC. Pojazd można podłączyć do normalnej ładowarki 22 kWh pod koniec dnia i będzie on gotowy następnego ranka.

Koncern piwowarski wykorzystuje energię w 100% odnawialną

Pierwszy z dostarczonych pojazdów LF Electric zostanie wykorzystany przez Nabuurs do zaopatrywania punktów gastronomicznych w Groningen obsługiwanych przez browar AB InBev, który dzięki LF Electric chce zmniejszyć emisję CO2 w swoim łańcuchu dostaw. Ralf Kox, kierownik ds. logistyki w AB InBev, mówi – Naszym celem jest osiągnięcie globalnego zerowego poziomu emisji netto do 2040 roku. Redukcja emisji CO2 jest ważnym czynnikiem w sektorze transportu. Piwa są obecnie produkowane przy wykorzystaniu w 100 procentach odnawialnej energii elektrycznej i dostarczane w pełni elektrycznymi pojazdami do obiektów gastronomicznych w Groningen.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Hoekman inwestuje w laser o mocy 30 kW
Pierwszy raport wpływu GS1 Polska już dostępny
Polski rynek TMS ma nowego lidera
Nowe rozwiązania dla digitalizacji w transporcie
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Transport w Niemczech droższy o nawet 80%
Znane modele IVECO teraz w wersji elektrycznej
IVECO prezentuje odświeżoną gamę i logotyp
Volvo przedstawia elektryczne modele do miast

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów