Przejdź do artykułu
2022-04-01 | Z ładunkiem w drodze

Niezawodny łańcuch dostaw to bezpieczeństwo

Pewny łańcuch dostaw wpływa na podniesienie bezpieczeństwa i optymalizację procesów w firmach. Poza rozwiązaniami logistyki 4.0, warto sięgnąć po plomby, łatwe w użyciu i atrakcyjne cenowo, które skutecznie zabezpieczają, a dodatkowo są wizualnym nośnikiem informacji.

Wdrażanie rozwiązań logistyki 4.0 łączy się z wyzwaniami obejmującymi konieczność analizy ogromnej ilości danych. Choć ich płynna i szybka interpretacja przynosi wymierne korzyści, to implementacja wymaga zaangażowania wielu zasobów. Powstaje pytanie jak postępować, gdy pojawiają się zawirowania w otoczeniu zewnętrznym, takie jak trwająca wojna czy pandemia, a niepewne czasy skłaniają do myślenia o oszczędnościach,zabezpieczeniu się na wypadek niespodziewanych zdarzeń np. absencji pracowników. Te okoliczności, które niewiele osób sobie wyobrażało, wywierają realny wpływ na gospodarkę, biznes, logistykę, nie raz przerywając łańcuchy dostaw.

Dlatego wyzwaniem dziś jest zapewnienie bezpieczeństwa i ciągłości informacji w całym łańcuchu dostaw - począwszy od złożenia zamówienia na produkt, przez zaopatrzenie produkcji w niezbędne surowce, kontrolę jakości, aż po etap dostarczenia towaru do odbiorcy. Warto pamiętać, że poza zaawansowanymi rozwiązaniami logistyki 4.0, takimi jak np. plomby elektroniczne z wbudowanymi modułami GPS, GSM, RFID, BT, które zapewniają dokładny monitoring transportu, dostępny jest cały wachlarz zabezpieczeń plombowych, które dodatkowo dostarczają kompleksowych informacji o produkcie.

DNA produktu zapisane w plombie

Na pierwszym etapie łańcucha dostaw, a więc produkcji, kluczowe są informacje, takie jak: kod, numer, seria, pochodzenie, data i godzina wytworzenia. Można je zakodować w plombach RFID, klasycznych plombach z nadrukami, nadanymi kolorami, etykietami z kodami kreskowych czy QR. Co istotne, informacje zaszyte w fizycznych oznaczeniach wspierają procesy posprzedażowe, np. reklamacyjne.

Z kolei na etapie pakowania produktów, dzięki zastosowaniu zabezpieczeń i oznaczeń, ważna jest wiedza o produkcie, jego pochodzeniu, a po zamknięciu w zbiorcze opakowania, nadanie kolejnych oznaczeń np. finalna kompletacja. Tu poza tradycyjnymi plastikowymi plombami, sprawdzają się plomby naklejkowe, z kodami kreskowymi, QR i plomby gwarancyjne. Do rozwiązań, które znacznie ułatwiają oznakowanie produktów, należą też etykiety bazowe umieszczane na pojemnikach wielorazowego użytku. Pozwalają zachować ich estetykę i są wygodne w użyciu.

Wkraczając w kolejny etap łańcucha dostaw, magazynowanie, dzięki właściwemu znakowaniu produktów pojedynczych czy już skonfekcjonowanych, łatwo da się zrobić inwentaryzację, potwierdzić nienaruszalność towaru i zabezpieczyć pojemniki, a także oznaczyć poszczególne strefy w obiekcie. Co ważne, w magazynach niezbędne są rozwiązania, które umożliwiają wizualną identyfikację rozmieszczenia produktów, ale także kontrolę dostępu do pomieszczeń lub wybranych stref, np. zamykane po zakończeniu zmiany magazyny czy plombowane na noc chłodnie.

Gdy produkt wyrusza w drogę

Na ostatnim etapie łańcucha dostaw, czyli w transporcie niezbędne jest monitorowanie towaru, a także identyfikacja i zabezpieczenie, by zapewnić nienaruszalność ładunku. Tu do dyspozycji jest system TrackLock 2.0, a więc plomby elektroniczne, plomby z tagami RFID, plomby kontenerowe i linkowe. Na etapie transportu często stosowane są podwójne zabezpieczenia, które pełnią funkcję identyfikacyjną i zabezpieczającą, a dodatkowo w zależności od polityki firm transportowych mogą być widoczne lub dyskretne.

Konsultacja doświadczonego partnera

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań i produktów do odpowiedniego zabezpieczenia łańcucha dostaw, które są pewne, a zarazem dostosowane do specyfiki i budżetów firm. Warto skorzystać z wiedzy ekspertów firmy Silny&Salamon, która dysponuje ponad 30-letnim doświadczeniem w branży, by porozmawiać o dopasowanych do potrzeb rozwiązaniach. Zachęcamy do kontaktu z Dagmarą Puścikowską, pisząc pod adres dagmara.puscikowska@plomby.biz. Praktyczny zestaw porad dla tych, którzy stoją przed wyzwaniem zapewnienia bezpieczeństwa w firmie, stanowi też pierwszy na rynku przewodnik po plombach pt. „Jak dobrać skuteczne zabezpieczenie - przewodnik po plombach 2021/2022”, opracowany przez ekspertów z Silny&Salamon.

Więcej informacji o firmie znajduje się na www.plomby.biz i www.pakowanie.biz oraz na profilach LinkedIn: Silny & Salamon Sp. z o.o. (profil główny) i Silny & Salamon - wyłączny dystrybutor APS Autobag


Zobacz także

Czemu agenci celni starają się unikać "czasówek"?
Masz samochód w leasingu? Nie daj się oszukać!
PKP CARGO podpisuje trzy nowe umowy na transport węgla
Schmalz poszerza portfolio technologii przenoszenia
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Silny&Salamon zaprasza do testów pakowania
Jak uniknąć oskarżeń o uszkodzenie towaru
Plomby Silny&Salamon dopasują się do każdego klienta
Nowość od Silny&Salamon – stół Detab DG Flex Feeder

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów