Przejdź do artykułu
2022-06-27 | Wymiana doświadczeń

Jak WMS wspiera dystrybucję artykułów medycznych

Branża farmaceutyczna, która obejmuje artykuły medyczne, leki i wyroby, to bardzo wymagająca i specyficzna gałąź dystrybucji. Magazyn musi spełniać bardzo wiele wymagań, aby zachować pełnię bezpieczeństwa przechowywania i dystrybucji towarów. Niewłaściwe warunki panujące w magazynie, np. nieodpowiednia temperatura lub wilgoć powietrza, mogą wpłynąć na produkty, które będą stwarzać zagrożenie dla zdrowia osoby, które z nich skorzystają. Jednak przy wykorzystaniu systemu WMS dla dystrybucji artykułów medycznych, zapewnienie odpowiedniego zaplecza jest znacznie łatwiejsze.

Działanie systemu WMS dla dystrybucji artykułów medycznych

System WMS wspiera zarządzanie magazynem w firmie dystrybuującej artykuły medyczne. Można go dopasować do zasad, które obejmują przedsiębiorstwa z tej branży, aby bezpiecznie przechowywać wyroby medyczne. Takie rozwiązanie zapewnia stuprocentową kontrolę nad wszelkimi procesami odbywającymi się wewnątrz magazynu. W ten sposób łatwo dopilnować warunków, które są odpowiednie dla leków i innych produktów medycznych.

Rozwiązanie WMS umożliwia podzielenie magazynu na strefy. W każdej z nich mogą panować odmienne warunki np. cieplne, co jest bardzo ważne przy przechowywaniu leków. Niektóre towary mogą zostać umieszczone w temperaturze pokojowej, więc muszą mieć zapewnioną temperaturę w zakresie od 15 do 25 stopni Celsjusza. Inne z kolei muszą być przechowywane w niskiej temperaturze, czyli między 2 a 8 stopniami Celsjusza. Na opakowaniu większości z nich znajdziemy także informację o tym, że powinny być chronione przed światłem. Oprogramowanie umożliwia wyznaczenie stref w optymalny i bezpieczny sposób, jednocześnie zachowując łatwość dostępu do towarów. Ustala także trasę kompletacji zamówień przy wykorzystaniu różnych metod, np. multipickingu. To sposób zbiórki, który polega na łączeniu kilku pojedynczych zleceń podczas jednej trasy. Znacząco wpływa na przyspieszenie realizacji i przekazanie ich do dalszego procesowania.

System WMS dla dystrybucji artykułów medycznych sprawdzi się również jeśli Twoja firma posiada platformę e-Commerce. Zintegrowanie jej z rozwiązaniem daje wiele korzyści. Po pierwsze – zadowoleni klienci: mając wgląd w stan magazynowy, będą zamawiać optymalne ilości towaru. Po drugie – wyeliminowanie sytuacji, w których wielu kupujących zamówi ten sam produkt, pomimo jego niewystarczającego zapasu, lub braku. To nieprzyjemne zarówno dla nabywcy, który może zrazić się do sklepu, jak i dla przedsiębiorcy, który ponosi koszty i traci czas na obsługę zwrotów. Oprogramowanie WMS sprawia, że takie wydarzenia nie mają miejsca, ponieważ wszystko jest kontrolowane od momentu przyjęcia leków do wydania z magazynu.

Korzyści systemu WMS dla dystrybucji artykułów medycznych

WMS dla dystrybucji artykułów medycznych pomaga w zachowaniu wszystkich restrykcyjnych warunków w magazynie, jednocześnie odciążając pracowników. System posiada wiele korzyści. Poniżej najważniejsze z nich.

Efektywne i bezpieczne wykorzystanie przestrzeni

Prawo farmaceutyczne wyznacza obowiązek zapewnienia właściwych warunków w magazynie, w którym są przechowywane artykuły medyczne. System WMS pozwala wydzielić strefy, w których składowane będą produkty o podobnych właściwościach. Towary łatwopalne, lub wymagające takiej samej temperatury i wilgotności powietrza. Aby zbiórka była sprawna i przebiegała szybciej, towar składowany jest w taki sposób, aby zapewnić odpowiednie warunki i optymalny dostęp magazynierów do asortymentu.

Stuprocentowa kontrola

Rozwiązanie WMS śledzi produkty od momentu wejścia do ich wyjścia z magazynu. Dzięki temu utrzymanie kontroli, które jest bardzo ważne w branży dystrybucji artykułów medycznych, jest o wiele łatwiejsze. Bezpieczną dystrybucję zapewnia m.in. monitorowanie dat przydatności oraz numerów serii wyrobów. System kontroluje serie towarów na bieżąco i wycofuje te wadliwe. Identyfikowalność artykułów sprawia, że końcowy klient nie otrzyma przeterminowanych leków – a więc nie ucierpi jego zdrowie. W magazynie można skorzystać z zasad FIFO lub FEFO, wspieranych przez WMS. Jako pierwsze kompletowane są wtedy produkty, którym np. termin przydatności kończy się najszybciej. Oprogramowanie odciąża również kierownika w codziennej pracy, więc nie musi się obawiać, że coś przeoczy podczas opieki nad magazynem.

Zaoszczędzenie pieniędzy

System WMS dla dystrybucji artykułów medycznych przynosi oszczędności w wielu aspektach. Zapomnij o nadprogramowych, niepotrzebnych kilometrach, przebywanych codziennie przez Twoich pracowników – oprogramowanie wyznacza optymalną ścieżkę kompletacji, co pozwala na zwiększenie liczby realizowanych zamówień bez inwestowania w dodatkową rekrutację. Wdrożenie takiego rozwiązania umożliwia zwiększenie kontroli przepływu towarów w magazynie. Przyczynia się to do dokładniejszej realizacji oraz pakowania zamówień. Klienci są bardziej zadowoleni, składają mniej reklamacji, a Ty nie musisz zatrudniać dodatkowych pracowników do Biura Obsługi Klienta. Kolejne oszczędności wynikają z zastosowania zasady FIFO, która pomaga w zmniejszeniu liczby przeterminowanych produktów. Jeżeli zdecydujesz się na integrację systemu WMS z firmą logistyczną, unikniesz manualnego przenoszenia informacji o zamówieniach do przewoźnika. Zostaną one przekazywane automatycznie. Zaoszczędzisz zarówno czas, jak i pieniądze, ponieważ nie musisz rekrutować dodatkowej osoby do obsługi zleceń, a ryzyko pomyłki się zmniejszy.

Podsumowanie

Dystrybucja artykułów medycznych to bardzo wymagająca branża. Należy zachować wszystkie restrykcyjne zasady i warunki, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo pracownikom i klientom. System WMS to dobry sposób na ułatwienie sobie tego zadania. 

Zobacz także

Ruszył sklep internetowy KUKA Marketplace
Pełna integracja z systemami CRM i ERP od Tive
DPD podkreśla wzrost liczby e-nabywców – seniorów
Nowe urządzenia GoDEX i Newland w ofercie Koncept-L
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Daimler Truck Stryków Parts Center zaczął działanie
Jak przeprowadzić wdrożenie w niepewnych czasach?
Specjalistyczne rozwiązania Utz dla branży spożywczej
Praktyczny przewodnik Sente o wdrażaniu ERP lub WMS

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów