Przejdź do artykułu
2021-12-06 | Wymiana doświadczeń

Czym jest logistyka kontraktowa?

Każdy szanujący się przedsiębiorca dąży do optymalizacji kosztów w firmie. Nic w tym nadzwyczajnego, gdyż każda zaoszczędzona kwota wzmocni przychód i postawi założyciela w lepszej sytuacji. Z tego właśnie powodu wymyślono outsourcing. Istnieje wiele metod powierzenia swoich obowiązków firmom zewnętrznym, a można to robić w kontekście promocji, księgowości, doradztwa czy nawet dystrybucji i magazynowania.

To właśnie na tych dwóch ostatnich czynnościach się skupmy. Posiadając firmę produkcyjną, często pojawia się problem z magazynowaniem towaru. Nie warto jest więc wyłączać całej linii produkcyjnej ze względu na brak miejsca. W tym wypadku powinniśmy skorzystać z logistyki kontraktowej.

Na czym dokładnie to polega?

Tak jak wyżej wspomnieliśmy, usługa logistyki kontraktowej jest formą outsourcingu, w której poprzez nawiązanie współpracy z firmą zewnętrzną, powierzamy jej obowiązki dotyczące składowania towaru i jego przewozu. Wcześniej oczywiście ustalamy wspólnie warunki kontraktu, na podstawie których będą realizowane zadania.

Niektórzy mogą jednak powiedzieć, że skoro odstępuje się przedsiębiorstwu aż taką liczbę zadań, to musi być to bardzo drogie i niekoniecznie oszczędne. Weźmy jednak pod uwagę fakt, że składowanie towaru i szukanie transportu na własną rękę podniesie nie tylko koszty produkcji, ale również poprzez brak wiedzy w tym zakresie, dystrybucji na półki sklepowe. W firmach magazynowo przewozowych pracują natomiast osoby wyspecjalizowane w temacie, dzięki którym towar na halach będzie ustawiony w bezpiecznych i ekonomicznych warunkach, a przewóz poprzez przesyłki drobnicowe okaże się bardzo opłacalny.

Jakie są zadania logistyki kontraktowej?

Aby jednak nie pomylić usługi, jaką jest logistyka kontraktowa ze zwykłym składowaniem towaru trzeba wyjaśnić kilka kwestii. Magazynowanie towaru na krótki lub długi okres polega jedynie na przywiezieniu, wyładowaniu na półki i czekaniu na przyjazd odbiorcy.

Mając jednak podpisany z firmą logistyczną kontrakt, nasza współpraca przebiega dużo sprawniej i bardziej efektownie. Gwarantowany jest nam szereg dodatkowych usług, w skład których wchodzą: logistyka zwrotów, kompletowanie towaru, konsolidacja, kontrola jakości, etykietowanie czy fakturowanie. Prawdę mówiąc, podczas ustalania warunków kontraktu, obie strony mogą dogadać się na przeróżne usługi. Warto wspomnieć jeszcze, że w tym wypadku my jako zlecający zadania mamy do wyboru rodzaj składowania naszego asortymentu na półkach.

Zalety korzystania z logistyki kontraktowej

Pierwszą i najważniejszą cechą, którą gwarantuje nam logistyka kontraktowa jest spora optymalizacja kosztów i brak zamartwiania się o cały dział przewozowy. Pomyślmy, że nie musimy wynajmować ogromnych obszarów na składowania towaru, a ponadto odchodzą nam koszty zatrudniania całej kadry pracowniczej, która miałaby za zadanie zajmować się zarówno obsługą, jak i umieszczaniem na półki.

Ponadto, odpadają nam koszty ubezpieczenia, które musielibyśmy zapłacić w przypadku posiadania własnego magazynu.


Zobacz także

Automatyzacja wykreuje miliony miejsc pracy
Wywiad z Dyrektorem Zarządzającym GLS Poland
Wywiad o polskim rynku fotowoltaiki z R. Dziekanem
Następca ViaToll zalicza niezbyt udany start
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Aktualnie trudniej znaleźć magazyniera niż programistę
GXO uruchomiło centrum logistyczne w Czechach
Kuehne+Nagel z trzecim magazynem w Luksemburgu
Czym jest fulfillment i dlaczego warto korzystać z usług InPost?

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów