Przejdź do artykułu
2023-08-22 | Nowości dla TSL

DACHSER wprowadza Short Distance Planning

Aby zapewnić stały monitoring oraz optymalną kontrolę całego procesu w transporcie na krótkich dystansach, DACHSER wprowadził w Europie nowe oprogramowanie – Short Distance Planning. Oto historia zmiany systemu z papierowego na cyfrowy.
Na zdjęciu od lewej: Dennis Adler i Muhammet Yilmaz Na zdjęciu od lewej: Dennis Adler i Muhammet Yilmaz

W centrum logistycznym DACHSER Augsburg w Gersthofen godziny szczytu zaczynają się o piątej rano. Miejscem całej akcji są bramy wjazdowe, w których co minutę parkuje nowa ciężarówka, a po sprawnym rozładowaniu i załadowaniu, pojazdy wyruszają w drogę do miejsca docelowego. Dyspozytorzy Markus Spanrunft i Muhammet Yilmaz są całkowicie spokojni, twierdząc, że wszystko idzie zgodnie z planem tak, jak być powinno. Pomimo, że obaj mają swoje stanowiska pracy w pewnej odległości od tego całego zgiełku, każdy z nich na dużym ekranie śledzi, w czasie rzeczywistym, cały proces logistyczny. Nigdzie nie ma śladu po papierach, dokumentach czy formularzach, które zwykle piętrzą się na biurku dyspozytora.

Short Distance Planning to nazwa programu, którego DACHSER używa do całkowitej reorganizacji i cyfryzacji planowania transportu na krótkich dystansach. Jego rdzeniem jest oprogramowanie wykorzystujące algorytmy i sztuczną inteligencję do optymalizacji procesu wysyłki i znacznego zwiększenia widoczności łańcucha dostaw. Carina Klaus z działu Production Processes & Applications w DACHSER wraz ze swoim kolegą Dennisem Adlerem przyjechała dziś do Gersthofen z centrali w Kempten, aby zobaczyć, jak nowe oprogramowanie sprawdza się w codziennym użytkowaniu i aby wymienić się pomysłami z dyspozytorami na temat jego dalszej optymalizacji.

3ea9b4c93f597a0198d84d0845afdf08

Na zdjęciu: Carina Klaus i Markus Spanrunft

Nowa codzienność

– Decyzja o całkowicie nowym sposobie cyfrowego rejestrowania i zarządzania transportem na krótkich dystansach zrodziła się z projektu badawczego, który DACHSER rozpoczął kilka lat temu wraz z Fraunhofer Institute for Transportation and Infrastructure Systems IVI. Z czasem program przekształcił sie w Idea2net – firmowy program do zarządzania pomysłami. Pracownicy zostali poproszeni o przedstawienie własnych pomysłów – i ostatecznie otrzymaliśmy 340 propozycji – mówi Dominik Schnatterer, Department Head Production Processes & Applications w DACHSER.

Po wstępnej wersji beta i zakrojnych na szeroką skalę testach, w zeszłym roku dziesięć pilotażowych oddziałów zostało wyposażonych w nowe oprogramowanie. Wdrożenie w całej Europie rozpoczęło się jesienią. – Od samego początku prac rozwojowych nad systemem, mieliśmy na uwadze wszystkie europejskie oddziały DACHSER Road Logistics. Tym samym tworzenie rozwiązania, które funkcjonowałoby tylko w poszczególnych krajach nie wchodziło w grę – dodaje Dominik Schnatterer.

Wdrożenie systemu w Europie to siedmioetapowy proces, który trwa już od dwóch lat. Planuje się, że do 2024 roku, aż 142 oddziały będą korzystać z tego oprogramowania. Oddziały na Półwyspie Iberyjskim również zostaną włączone, gdy tylko zostanie tam wprowadzony, zaprojektowany przez DACHSER, system zarządzania transportem Domino.   

– Potrzebowaliśmy silnego, zaangażowanego zespołu, aby dostarczyć nowe oprogramowanie, które wspiera użytkowników, partnerów i klientów w całej europejskiej sieci, w tak krótkim czasie – mówi Dominik Schnatterer. – Nasz główny zespół składał się z około 20 osób z oddziałów, działu IT, zarządzania wymaganiami i mojego działu, więc zdecydowaliśmy się połączyć wiele różnych umiejętności i doświadczeń.

Zauważalnie łatwiej

Programistom IT szczególnie zależało na informacjach zwrotnych od użytkowników z oddziałów objętych pilotażem. Od samego początku okazały się one bardzo pozytywne. – W planowaniu transportu mamy do czynienia z bardzo heterogenicznym środowiskiem obejmującym różne źródła danych i warunki dostawy – mówi Carina Klaus. – To sprawiło, że w przeszłości mieliśmy do czynienia z wieloma rozmaitymi formularzami i dokumentami, które przysparzały ogrom pracy administracyjnej dyspozytorom i kierowcom, ale nie wspierały przepływu informacji w trakcie bieżącego procesu. W przeciwieństwie do tego, Short Distance Planning zapewnia dużą harmonizację i standaryzację procesów, a zastosowany interface jest intuicyjny dla użytkownika.

Zastosowanie nowego oprogramowania już teraz wyraźnie poprawiło komunikację między dyspozytorami i kierowcami. Jest to bardzo widoczne w Gersthofen, gdzie stosy papierów nie piętrzą się już przy stanowisku dyspozytorskim, ponieważ Short Distance Planning przesyła dane bezprzewodowo do urządzeń przenośnych, dzięki czemu komfort pracy został podwyższony. Nie oznacza to jednak końca bezpośredniej interakcji między dyspozytorami a kierowcami. – Podczas procesu dostawy, możemy przekazywać takie informacje jak np. zmiana trasy w wyniku zdarzeń drogowych – mówi Markus Spanrunft.

Każdy jest zwycięzcą

– Naszym celem jest dostarczanie towarów do klientów zawsze na czas i osiągnięcie precyzyjnego okna dostawy z dostępnymi w tym czasie możliwościami – mówi Christian Schnabel, Operations Manager w DACHSER Logistics Center w Gersthofen. To podsumowuje oczekiwania użytkowników wobec nowego systemu, zaś doświadczenie zdobyte do tej pory w logistyce potwierdza prognozy jego zespołu. – Short Distance Planning daje nam do dyspozycji zupełnie nowy panel kontrolny, który możemy wykorzystać do uruchamiania zautomatyzowanych procesów, takich jak powiadamianie i wywoływanie wszystkich danych dotyczących przesyłek w czasie rzeczywistym – mówi z zadowoleniem Christian Schnabel. – Oznacza to, że możemy być proaktywni w planowaniu tras, a nie tylko reaktywni. Zapewnia to również maksymalną przejrzystość procesu. – Fakt, że znacznie zwiększa to również wskaźniki dostaw w wybranych oknach czasowych, jest czymś, co bardzo doceniają nasi pracownicy, kierowcy i klienci. Ze względu na to, że wyniki planowania są generowane wcześniej i są bardziej precyzyjnie, organizacja krótkich dystansów optymalizuje również przepływ towarów w naszym terminalu tranzytowym. Wszyscy są więc zwycięzcami – dodaje Christian Schnabel. W Gersthofen nastał już dzień. Do godziny ósmej rano sytuacja w terminalu tranzytowym znacznie się uspokoiła. Dla Markusa Spanrunfta i Muhammeta Yilmaza oraz ich gości z Kempten była to okazja, aby jeszcze raz przyjrzeć się procesom.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Konferencja TOP automotive wraca 13-15 września!
Nowy wózek prowadzony wysokiego podnoszenia Clark SWX16
Firmy częściej decydują się na zielone paliwa
Urzędy ochrony konkurencji zatwierdziły przejęcie Quehenberger przez Geis
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Webfleet obchodzi 25-lecie swojej działalności
Jan-Peter Müller o przejęciu Müller Fresh Food Logistics
Jak radzi sobie Dachser w przemyśle chemicznym?
Rola interkontynentalnego transportu drobnicowego wg Dachser

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów