Przejdź do artykułu
2023-03-14 | Głos z rynku

ESA i Dassault Systèmes wspierają rozwój startupów

• ESA i jej technologiczny partner będą wspólnie wspierać rozwój nowych startupów oraz innowacji • List intencyjny jest formalnym przedłużeniem obecnej współpracy między ESA Business Incubation Center (ESA BIC) Bavaria a niemieckim oddziałem Dassault Systèmes i jej rozszerzeniem o pozostałe centra ESA BIC w Europie • Europejskie startupy będą mogły korzystać z platformy 3DEXPERIENCE firmy Dassault Systèmes i mentoringu w ramach programu 3DEXPERIENCE Lab, a także sieci partnerów biznesowych firmy

Dassault Systèmes (Euronext Paris: FR0014003TT8, DSY.PA) i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiły podpisanie listu intencyjnego dotyczącego wsparcia europejskiego sektora kosmicznego z ukierunkowaniem na komercjalizację przy udziale kapitału prywatnego. Informację tę przekazano podczas wydarzenia „New Space Networking” zorganizowanego w siedzibie głównej Dassault Systèmes we Francji z okazji rozpoczęcia targów „Paris Space Week”.

Obie organizacje zobowiązały się do wspierania nowych startupów należących do sieci europejskich centrów BIC (ang. Business Incubation Center) ESA w zakresie technologii, mentoringu i kontaktu z partnerami biznesowymi. Umowa jest przedłużeniem obowiązującej od 2022 r. współpracy partnerskiej między ESA BIC Bavaria i Dassault Systèmes oraz jej rozszerzeniem o pozostałe centra ESA BIC w Europie.

Dassault Systèmes i ESA rozumieją znaczenie cyfryzacji w kontekście tworzenia innowacji w sektorze kosmicznym. W ostatnich latach technologie cyfrowe pozwoliły ambitnym startupom przedstawić zupełnie nowe i rewolucyjne dla sektora koncepcje satelitów, sposobów eksploracji kosmosu oraz różnego rodzaju systemów wsparcia technicznego.

Wykorzystując m.in. program 3DEXPERIENCE Lab, firma Dassault Systèmes oraz Europejska Agencja Kosmiczna będą stymulować innowacyjność w sektorze, zapewniając startupom należącym do sieci ESA BIC dostęp do platformy 3DEXPERIENCE w chmurze, oferującej nowe sposoby projektowania, konstruowania, testowania, certyfikowania i obsługi statków i pojazdów kosmicznych. Startupy będą także mogły korzystać z najlepszych w branży aplikacji do zarządzania projektami w wirtualnym środowisku 3D, które nie tylko sprzyjają współpracy, ale także bazują na wsparciu ekspertów z całego świata.

Sieć ESA BIC wspiera już ponad 1300 startupów, a celem naszego departamentu jest kontynuowanie tej inicjatywy przez budowanie relacji z korporacjami i inwestorami oraz korzystanie z doświadczeń innych programów ESA. Dzięki współpracy ze startupami ESA uczy się nowego podejścia do sektora kosmicznego, które pozwoli jej kształtować jego przyszłość – mówi Geraldine Naja, dyrektorka ESA ds. komercjalizacji, przemysłu i zamówień.

Stoimy na czele narastającej fali innowacji w sektorze kosmicznym. W ciągu dekady liczba satelitów orbitujących naszą planetę wzrośnie ponad dziesięciokrotnie. Postępującej demokratyzacji kosmosu towarzyszy wyścig innowacji, w którym aktywny udział biorą europejskie startupy. Nasza współpraca z Europejską Agencją Kosmiczną ułatwi startupom tworzenie i testowanie przełomowych technologii stymulujących rozwój nowej gospodarki kosmicznej – mówi David Ziegler, wiceprezes Dassault Systèmes ds. przemysłu zbrojeniowego i lotniczego.

Europejska Agencja Kosmiczna dysponuje siecią 29 centrów BIC w Europie, w ramach której powstają nowoczesne koncepcje i innowacje związane z kosmosem. Firma Dassault Systèmes od 40 lat umożliwia firmom z branży lotniczej i kosmicznej tworzenie nowych sektorów przemysłu oraz przekształcanie istniejących dzięki pionierskim projektom obejmującym m.in. pierwszy zaprojektowany w pełni cyfrowo samolot, osiągnięcia w zakresie elektrycznych samolotów pionowego startu i lądowania, jednostki latające zasilane energią słoneczną i siedliska o obiegu zamkniętym zdolne wspierać życie na innych planetach.


Zobacz także

Ambitne plany rozbudowy GLP w Europie
Rynek pozostaje w czołówce sektorów nieruchomości
Hardis Group prezentuje Reflex Visibility
Lider frachtu oceanicznego rozwija swoją ofertę
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów