Przejdź do artykułu
2023-01-30 | Głos z rynku

100 pojazdów elektrycznych Nikola dla GP Joule

Nikola Corporation oraz IVECO poinformowały o podpisaniu listu intencyjnego w sprawie zamówienia na 100 ciężkich pojazdów elektrycznych zasilanych wodorowymi ogniwami paliwowymi (FCEV) klasy 8 Nikola Tre dla GP JOULE, systemowego dostawcy zintegrowanych rozwiązań energetycznych z siedzibą w Reussenkoege w Niemczech.

Pojazdy Nikola Tre FCEV w europejskim wariancie 6x2 będą produkowane przez joint-venture zawiązane przez firmy Nikola i Iveco Group w zakładach w Ulm w Niemczech.

Pierwsze 30 ze 100 zamówionych przez GP JOULE samochodów Nikola Tre powinno zostać dostarczone odbiorcy w 2024 r. Dostawę kolejnych 70 FCEV zaplanowano na 2025 r., przy czym GP JOULE będzie mogła je pozyskać w ramach GATE (Green & Advanced Transport Ecosystem – ekosystem zielonego i zaawansowanego transportu), czyli specjalnego programu wynajmu elektrycznych samochodów ciężarowych Iveco Group.

IVECO zapewni podstawowe usługi w zakresie przeglądów i serwisu. GP JOULE udostępni 100 ciężarówek Nikola swoim klientom z branży transportowo-logistycznej. Realizacja zamówienia zależy od pozytywnego rozpatrzenia złożonego przez GP JOULE wniosku o finansowanie w ramach KsNI, niemieckiego programu wsparcia zakupu pojazdów z alternatywnym i przyjaznym dla klimatu napędem. Ponadto GP JOULE i Iveco Group uzgodniły, że począwszy od 2026 r. będą oferować dodatkowe pojazdy FCEV klientom w Europie. GP JOULE zapewni dla nich 100-procentowo ekologiczny wodór na swoich stacjach tankowania tego paliwa.

– Zamówienie GP JOULE będzie przykładem na to, jak pojazdy Nikola Tre FCEV mogą dalej wspierać klientów komercyjnych w Niemczech w przechodzeniu na zerową emisję, z kilkuletnim wyprzedzeniem w stosunku do innych producentów, pomagając w ten sposób w dekarbonizacji sektora transportowego – stwierdził Michael Lohscheller, prezes i dyrektor generalny Nikola Corporation. Z kolei Andre Steinau, dyrektor zarządzający GP JOULE HYDROGEN, zadeklarował – Koncepcja w 100% odnawialnej energii dla wszystkich to nasza motywacja do działania. Razem z Nikolą i IVECO oferujemy klientom wszystkie komponenty neutralnego dla klimatu ciężkiego transportu z jednego źródła: od produkcji i zakupu zielonego wodoru po stacje tankowania wodoru, pojazdy ciężarowe zasilane ogniwami paliwowymi i niezbędny serwis. To ułatwia wejście do segmentu bezemisyjnego transportu towarów.

Simone Olivati, prezes Financial Services w Iveco Group dodaje – Bardzo się cieszymy z wyboru dokonanego przez GP JOULE oraz z tego, że w ramach zawartego porozumienia i dzięki naszemu modelowi wynajmu GATE będziemy mogli zapewnić wodorową mobilność klientom w Niemczech i przyczynić się do dalszej dekarbonizacji drogowych przewozów towarowych. GATE to program opracowany z myślą o klientach eksploatujących pojazdy użytkowe zasilane zarówno z akumulatorów, jak i ogniw paliwowych, początkowo marek IVECO i Nikola. Zawarta umowa otwiera szansę na zaoferowanie naszych kompleksowych usług w formule płatności za użytkowanie, która pozwoli klientom na korzystanie z przyszłościowego napędu.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

SI zapewnia skuteczne wsparcie współczesnych firm
Polski oddział Prologis wyróżniony w prestiżowym rankingu
Wirtualne kopie przyspieszaja zrównoważoną transformację
Zrównoważona flota DPD Polska obsłużyła 5+ mln paczek
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Polski transport w czasie inflacji się nie zapożycza
Płatność na skandynawskich mostach z DKV BOX EUROPE
Telematyka kluczem do optymalizacji łańcuchów dostaw
EUROWAG powiększa czeską sieć stacji LNG

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów