Przejdź do artykułu
2022-01-12 | Głos z rynku

Co decyduje o wyborze samochodu?

Cena jest obecnie głównym kryterium, które decyduje o wyborze samochodów w firmach z sektora MŚP – wynika z badania zrealizowanego przez Instytut Keralla na zlecenie Carefleet S.A. Mikro. Mali i średni przedsiębiorcy kupując służbowe auta, zwracają także uwagę na koszty eksploatacji oraz uniwersalność pojazdów. Jedynie dla niewielkiego odsetka respondentów priorytetem są takie kwestie, jak funkcjonalność czy reprezentacyjny wygląd firmowego samochodu.

Według danych SAMAR w 2021 roku w Polsce sprzedano łącznie 520 575 sztuk nowych samochodów osobowych i dostawczych o masie do 3,5 t. To o ponad 6,5% więcej niż rok wcześniej. Za wyniki te, podobnie jak w poprzednich latach, odpowiadają w dużej mierze przedsiębiorstwa, w tym firmy z sektora MŚP.

Cena zakupu samochodu najistotniejsza dla ponad 1/3 firm z sektora MŚP

Jak wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Carefleet, 37,3% przedsiębiorców z sektora MŚP wybiera obecnie firmowe samochody, kierując się ceną. Dla 31,6% ankietowanych ważne są koszty eksploatacji nabywanych pojazdów, a dla 23,6% ich uniwersalność, rozumiana jako możliwość dostosowania parametrów aut do aktualnych potrzeb firmy.

Przedsiębiorcy z sektora MŚP odczuwają ekonomiczne skutki spowolnienia gospodarczego wywołanego pandemią, czego przejawem jest między innymi zachowawczość w kwestiach związanych z lokowaniem kapitału w środkach trwałych, takich jak samochody. Nic więc dziwnego, że obecnie cena zakupu jest głównym czynnikiem decydującym o wyborze pojazdów do firmy. Warto jednak zauważyć, że kiedy w 2017 roku pytaliśmy przedstawicieli mikro, małych i średnich przedsiębiorstw o to, jakimi kryteriami kierują się, wybierając samochody flotowe, najwięcej – bo aż ponad połowa – wskazało koszty eksploatacji, które obecnie znalazły się na drugim miejscu. – mówi Bartosz Olejnik, dyrektor sprzedaży i marketingu w Carefleet. – Utrzymujący się stan niepewności w gospodarce oraz rosnące ceny pojazdów z dużym prawdopodobieństwem przełożą się na jeszcze większe zainteresowanie rynku outsourcingowymi modelami finansowania, takimi jak wynajem długoterminowy czy leasing z wysokim wykupem. Trend ten będzie dotyczył również oferty finansowania pojazdów używanych. – dodaje.

Nieco ponad 18% przedstawicieli mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, kupując firmowe samochody, kieruje się swoimi wcześniejszymi doświadczeniami i wybiera marki, które już posiada w swojej flocie. Aspekty takie jak bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania pojazdów są istotne dla 8,8% respondentów. Tylko niewielki odsetek ankietowanych zwraca uwagę na takie kwestie, jak względy ekologiczne (2,0% wskazań), reprezentacyjny wygląd (1,8%) czy funkcjonalność (1,1%)

Im większa firma w sektorze MŚP, tym częściej zwraca uwagę na kwestie ekologii

Dodatkowo, jak wynika z badania, kwestie finansowe są szczególnie istotne dla średnich firm zatrudniających od 50 do 249 pracowników – 54,0% z nich wskazuje cenę zakupu, a 36,3% koszty eksploatacji jako główne kryteria wyboru firmowych samochodów. Uniwersalność pojazdu jest natomiast dla nich o wiele mniej ważna niż dla mikro przedsiębiorstw (15,0% vs 27,5% wskazań). Odpowiedzi respondentów uwidaczniają ponadto, że im większa firma w sektorze, tym częściej zwraca uwagę na kwestie ekologiczne związane z firmowymi samochodami.

Infografika Kryteria wyboru firmowych samochodów w sektorze MŚP


Zobacz także

Koło Konina powstanie panad 600 tys. mkw magazynów
Rok 2022 na rynku walut nie będzie nudny
Technologia liniowa igus nie potrzebuje konserwacji
ABAX modernizuje swoje oprogramowanie
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Rzecznik MŚP apeluje do Premiera
Główne tematy rozmów Kongresu MOVE 2024
Dofinansowania starczą jedynie na 2,5% kosztów TSL
4 kwietnia na MTP odbędzie się kongres MOVE

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów