2020-05-18 | Głos z rynku

Dassault Systèmes bada jak rozprzestrzenia się wirus

Symulacja przepływu powietrza została wykorzystana w ramach projektu mającego na celu zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa w Szpitalu Świętego Franciszka w Marange-Silvange w północno-wschodniej Francji. Region ten jest drugim w kraju pod względem liczby zachorowań na COVID-19.

Wspomniany projekt jest realizowany przez społeczność Dassault Systèmes 3DEXPERIENCE Lab OPEN COVID-19. Za pośrednictwem platformy 3DEXPERIENCE wykorzystuje ona zbiorową inteligencję, w celu rozwiązywania krytycznych problemów podczas pandemii COVID-19.

Szpital Świętego Franciszka musiał przekształcić jedno z pięter w strefę do izolowania pacjentów chorych na COVID-19, w związku z czym kluczowe było zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa wewnątrz budynku. Model 3D bazujący na planie 2D piętra umożliwił dostosowanie rozmieszczenia ścian działowych i układu pomieszczeń do nowych wymagań. Zespół naukowców i analityków z Dassault Systèmes wykorzystał aplikacje SIMULIA do przeprowadzenia symulacji poszczególnych pól przepływu powietrza w budynku, co pozwoliło zwrócić uwagę dyrekcji szpitala na znaczenie korytarzy w kontekście rozprzestrzeniania się wirusa oraz konieczność optymalizacji układu piętra.

Marange Hospital 3D Modeling c Dassault Systèmes

Badacze uwzględnili zachowania pacjentów, rozprzestrzenianie się cząstek podczas kaszlu oraz wydajność systemu wentylacji i klimatyzacji, w tym nieszczelności w oknach i drzwiach. Przeanalizowano szereg różnych opcji, symulując m.in. scenariusz ograniczonej wentylacji oraz otwieranie okien w celu lepszego zrozumienia wpływu świeżego powietrza na ogólny przepływ powietrza wewnątrz oraz stężenie cząsteczek wirusa. W ramach projektu platforma 3DEXPERIENCE służyła inżynierom do zapewniania wsparcia i szkolenia oraz personelowi medycznemu do dzielenia się obserwacjami. Technicy szpitalni weryfikują poszczególne symulacje przy użyciu czujników pochodzących od lokalnych producentów.

Aplikacje SIMULIA, które są popularne w branży lotniczej i motoryzacyjnej, odegrały już kluczową rolę w społeczności 3DEXPERIENCE Lab OPEN COVID-19 w zakresie wspierania produkcji środków ochrony osobistej. Więcej informacji na temat projektów powstających z inicjatyw 3DEXPERIENCE Lab: https://go.3ds.com/opencovid19


Zobacz także

Technologia GPS rozwija się w zawrotnym tempie
Jusky prezentuje plakat, który pozwoli uniknąć niebezpiecznych sytuacji
Po epidemii "ostatnią milę" czeka nowa adaptacja
Łańcuchy dostaw mogą ulec zmianom
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Dassault Systèmes zaprasza na wirtualne wydarzenie „Connected Industry“
Najlepsze lokalizacje magazynowe w Polsce – jak zmienia się rynek w ostatnich miesiącach?
Zmiana paradygmatu w systemach planowania i harmonogramowania produkcji
Dassault Systèmes integruje rozwiązanie desktopowe z platformą w chmurze
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA