2020-05-15 | Głos z rynku

Edukacja w służbie bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo pracowników nabrało w ostatnim czasie szczególnego znaczenia. Pandemia koronowirusa spowodowała konieczność wprowadzenia specjalnych procedur, które nie chronią jednak przed urazami rąk i nadgarstków w magazynach i fabrykach. Są one spowodowane głównie nieuwagą lub nieprawidłowym użyciem narzędzi pracy, a zapobiec może im edukacja i prewencja. Wie o tym firma Jusky, która przygotowała specjalny plakat informacyjny do darmowego pobrania.

Plakat bezpieczenstwa Slice

Każdego roku urazy rąk i nadgarstków narażają firmy na ogromne straty. Większość tych obrażeń jest spowodowana skaleczeniem, a wiele z nich powoduje trwałe uszkodzenia. Plakat, który można powiesić w pomieszczeniach magazynowych, wysyłkowych i odbiorczych czy w halach fabrycznych, a więc wszędzie tam, gdzie ktoś używa potencjalnie niebezpiecznych narzędzi może temu zapobiec.

Czy skaleczenia nożami są powszechne?

Plakat na temat bezpieczeństwa noży do opakowań informuje, że zgodne z Bureau of Labor Statistics, „ponad milion wizyt w szpitalach w USA rocznie jest spowodowanych urazami rąk spowodowanymi niebezpiecznymi ostrzami”. Z kolei National Safety Council wymienia „przecięcia, rany szarpane i nakłucia” jako jedno z trzech największych obrażeń w miejscu pracy w Stanach Zjednoczonych.

Wynika stąd, że obrażenia przy użyciu noży w miejscu pracy są nie tylko powszechne, ale i drogie. Po obliczeniu kosztu potencjalnego cierpienia ludzkiego (dla pracownika i każdego zależnego od jego wynagrodzenia), istnieje wiele kosztów związanych z samą szkodą. Należą do nich wydatki medyczne, odszkodowania dla pracowników i podwyższone składki ubezpieczeniowe. Utrata produktywności ma efekt falowy kosztów pośrednich, zawierając chociażby szkolenia, jeśli konieczna jest zamiana pracownika. Według amerykańskiego departamentu w Ministerstwie Pracy zajmującego się zdrowiem i bezpieczeństwem (Occupational Safety and Health Administration - OSHA), koszty bezpośrednie i pośrednie sumują się średnio do ponad 44 000 dolarów na pojedyncze zranienie. Liczba ta nie obejmuje sprzedaży wymaganej do nadrobienia straconego czasu.

Dlaczego plakat jest pomocny?
 
Psychologowie badający nawyki wskazują, że każdy nawyk składa się z trzech elementów: wskazówki, rutyny i nagrody. Jeśli pracownicy mają zwyczaj korzystać z noży w sposób niebezpieczny, koniecznym jest zmiana tego złego nawyku i zastąpienie go lepszym: praktyką bezpiecznego cięcia opakowań.
 
Zmiana nawyków jest czasami trudna, ponieważ nagroda nie jest od razu widoczna. Pracownicy nie myślą: „Udało mi się zrobić cięcie bez zranienia się!” za każdym razem, gdy używają noża. Zatem nagroda w tym przypadku jest niezauważalna. Rutynę opisano w naszym plakacie dotyczącym bezpieczeństwa noży: tnij z dala od ciała, uważaj, noś rękawice i kontroluj ekspozycję ostrza. Praktyki te należy zawsze komunikować podczas szkolenia osobistego.
 
Plakat pomaga utrwalić nabyte, choć z czasem powoli zapominane reguły bezpieczeństwa. . Jeśli komunikat opatrzy się – warto go przenieść w nowe miejsce. Tam, wskazówki pozostaną ponownie zauważone. Plakat można pobrać tutaj.


Zobacz także

Monitoring pojazdów GPS wykorzystuje zaawansowane technologie
Po epidemii "ostatnią milę" czeka nowa adaptacja
Ponad 42 tys. mkw. powierzchni magazynowej w Piekarach Śląskich
Łańcuchy dostaw mogą ulec zmianom
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Odwiedź stoisko Jusky na targach TAROPAK
B&R prezentuje sterownik X90 z technologią bezpieczeństwa
FedEx zatroszczy się o bezpieczeństwo rowerzystów
Osiągnięcie technologiczne pomagają zabezpieczyć ładunek
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA