2020-05-15 | Wymiana doświadczeń

Monitoring GPS - jak to działa?

Monitorowanie pojazdów pozwala obniżyć koszty utrzymania floty, poprawić wydajność kierowców i zwiększyć bezpieczeństwo. Jak działają systemy monitoringu GPS? W jakich przypadkach sprawdzi się takie rozwiązanie?
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Czym jest monitoring GPS?

Monitoring GPS to narzędzie, które pozwala nadzorować położenie pojazdów i parametry ich pracy przy pomocy specjalnych urządzeń nazywanych lokalizatorami GPS. W zależności od opcji oferowanych przez konkretne rozwiązania, możliwe jest zbieranie danych o położeniu, trasach i prędkości pojazdów oraz parametrach pracy aut (napięcie akumulatora, otwarcie drzwi, obroty silnika, raporty o błędach etc.), a także gromadzenie i analizowanie tych informacji. Częstym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku większych firm, jest wykupienie abonamentu na usługę monitoringu oraz instalowanie i serwis lokalizatorów.

Gdzie stosuje się systemy GPS?

Systemy monitoringu GPS są wykorzystywane w firmach dysponujących flotą pojazdów, przedsiębiorstwach zajmujących się spedycją i transportem, przez właścicieli taksówek, w wypożyczalniach samochodów, a także w transporcie publicznym (autobusy, tramwaje etc.). Docenią je również osoby prywatne, które chcą zadbać o bezpieczeństwo swojego pojazdu.

Elementy systemu monitorującego

Podstawowymi elementami od strony użytkownika jest lokalizator GPS i urządzenie, na które wysyłane są dane. Korzystają one z satelitów GPS (do określania położenia) oraz infrastruktury GSM (do przesyłu informacji).

System GPS

Działanie systemu GPS opiera się o ciągły przesył fal elektromagnetycznych między satelitami a odbiornikami - znajomość prędkości fali i czasu jej podróży pozwala z dużą dokładnością określić położenie odbiornika względem satelitów. Pokrywają one swoim zasięgiem całą kulę ziemską, dzięki czemu mogą na bieżąco wykrywać lokalizację modułów GPS na całym globie.

Infrastruktura GSM

System telefonii komórkowej pozwala przesyłać dane z lokalizatorów GPS do urządzeń, na których informacje te są odczytywane i analizowane.

Lokalizatory GPS

Lokalizatory GPS określają swoje położenie w stosunku do satelitów, a następnie przesyłają te informacje do urządzenia wyposażonego w oprogramowanie do ich odczytywania. Wiele trackerów GPS umożliwia również zamontowanie karty pamięci, która może gromadzić dane w momencie, gdy sygnał GPS będzie zbyt słaby, by na bieżąco przesyłać informacje do urządzenia odbiorczego. Niektóre modele pozwalają także na pomiar parametrów pracy pojazdu, na przykład obrotów silnika czy raportów o błędach z komputera pokładowego. Szeroki wybór profesjonalnych lokalizatorów GPS znajdziesz na stronie www.navipartner.pl.

Urządzenie odbiorcze

Najczęściej funkcję urządzenia odbierającego dane z lokalizatora GPS pełni smartfon lub tablet. Aby móc przyjmować i analizować przesyłane informacje, na urządzeniu trzeba zainstalować odpowiednie oprogramowanie. Zazwyczaj jest to aplikacja, którą zapewnia producent lokalizatora lub firma oferująca usługę abonamentu na monitoring.

Czy warto zdecydować się na monitoring GPS?

Głównymi zaletami korzystania z systemów monitoringu GPS jest możliwość obniżenia kosztów eksploatacji pojazdów i zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Nadzorowanie ruchu aut pozwala poprawiać styl jazdy na bardziej ekonomiczny, dzięki czemu zmniejszają się koszty paliwa, a silnik pracuje w bardziej zrównoważony sposób. Możliwe jest również optymalizowanie planowanych tras oraz postojów. Lokalizatory GPS stanowią także bardzo skuteczne zabezpieczenie na wypadek kradzieży. Informacje o aktualnej lokalizacji i stanie pojazdów można też wykorzystać w awaryjnych sytuacjach (takich jak usterka samochodu czy kolizja drogowa), gdy kierowca nie będzie w stanie powiadomić o zaistniałych okolicznościach. Wówczas osoba odbierająca dane z lokalizatora GPS może natychmiast podjąć odpowiednie kroki.


Zobacz także

Wybór odpowiedniej firmy logistycznej to nie lada wyzwanie
Czy rynek regałów magazynowych może być innowacyjny i konkurencyjny?
Te same produkty dwie różne stawki VAT. Jak to możliwe?
Praca zdalna ma zarówno swoje wady jak i zalety
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Technologia GPS rozwija się w zawrotnym tempie
Narzędzia, które pozwalają optymalizować koszty przejazdów
W jaki sposób geolokalizacja pomaga działać efektywniej?
Jak przekonać swoich kierowców do monitoringu pojazdu?
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA