2020-05-18 | Głos z rynku

Monitoring GPS pojazdów - system z przyszłości

Dzisiejsza technologia pozwala na osiągnięcie rzeczy niemożliwych do wykonania jeszcze kilka lat temu. Nieustająca kontrola i ochrona całej floty pojazdów jest już powszechnie stosowana na całym świecie. Takie rozwiązanie oferuje użytkownikowi wiele możliwości - zwiększa bezpieczeństwo pracowników, pojazdów i przewożonego towaru, a także ogranicza wydatki firmy.
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Bezpieczeństwo kierowców, pojazdów i towaru

Monitoring GPS pojazdów zapewnia użytkownikowi stałą kontrolę nad każdym pojazdem podłączonym do systemu. Upoważniona osoba może posiadać dostęp do aktualnych danych o lokalizacji każdego z pojazdów. Informacje są gromadzone i można je łatwo odczytać dzięki specjalnie zaprojektowanym aplikacjom z czytelnym interfejsem. Zwykle działają one na przeglądarkach internetowych oraz posiadają osobne wersje przeznaczone na urządzenia mobilne (zależne od firmy oferującej usługi). Tego typu oprogramowanie może nieustannie śledzić i analizować na bieżąco wszystkie otrzymywane informacje. Przykładowo - pracodawca może zdefiniować określone strefy, w których samochody mogą się poruszać. Po wykryciu przekroczenia wytyczonych granic system jest w stanie wysłać powiadomienie SMS o zdarzeniu na wskazany numer telefonu. W ten sposób w stosunkowo krótkim czasie łatwo może zostać wykryta na przykład kradzież pojazdu. Dodatkowo, złodziej nieświadomy działającego systemu może zostać szybko odnaleziony, a utracone mienie - odzyskane. Aby taka ochrona mogła zadziałać, warto skorzystać z możliwości montażu oferowanego przez kwalifikowanych pracowników. Ważne jest, aby urządzenie posiadało stały dopływ energii, by nic nie zakłócało sygnałów GPS i GSM oraz by lokalizator był możliwie dobrze ukryty (niewidoczny dla osób znajdujących się w kabinie), ponieważ doświadczony złodziej może znaleźć i celowo uszkodzić sprzęt.

Optymalizacja trasy dzięki analizie zebranych danych

Użytkownicy systemu w prosty sposób mogą analizować i korygować trasy kierowców dzięki danym zebranym z dłuższego okresu. Samochody dostawcze często muszą docierać regularnie w te same punkty - analiza danych od różnych kierowców może pomóc ustalić optymalną trasę. Bardzo często może okazać się, że pozornie dłuższa trasa (ze względu na odległość), jest w rzeczywistości krótsza (ze względu na czas) i w ostatecznym rozrachunku także oszczędniejsza (biorąc pod uwagę zużycie paliwa).

Aktualna lokalizacja pomocna dla klientów

W firmie zajmującej się dostarczaniem towarów, wiedza o aktualnej pozycji każdego z pojazdów jest bardzo cenną informacją. W szczególności dla transportu chłodniczego, kluczowym czynnikiem świadczącym o jakości jest punktualny czas doręczenia towaru. Monitoring GPS pojazdów pomaga ustalić dyspozytorowi ich dokładną lokalizację i informować na bieżąco klienta, w jakim czasie dotrze kierowca.

Redukcja zużycia paliwa dzięki analizie danych o pojeździe

Większość urządzeń oferowanych przez firmy proponujące klientom monitoring pojazdów posiada możliwość rozszerzenia zawartości przesyłanych danych między innymi o aktualny stan silnika. Oznacza to, że w aplikacji może pojawić się również informacja o osiąganych obrotach silnika, prędkości pojazdu (dane z GPS) i ewentualnych usterkach. Osoby jeżdżące nieekonomicznie będą mogły analizować swoje wyniki i poprawiać je na podstawie otrzymanych wskazówek. Pracodawca (w celu optymalizacji zużycia paliwa w firmie) może na przykład wprowadzić system premiowy, przeznaczony dla najbardziej oszczędnych kierowców. Takie rozwiązanie daje pracownikom pozytywną motywację do pracy i w ostatecznym rachunku prowadzi do oszczędności.

Kontrola ilości paliwa w baku

Montaż sondy informującej zdalnie o aktualnej ilości paliwa w baku pojazdu to dobry sposób na zabezpieczenie firmy przed stratami, które mogłyby zostać spowodowane nieuczciwymi praktykami prowadzącymi do ubytku paliwa. Już sama informacja o obecności takiego systemu monitoringu może mieć pozytywny wpływ na przebieg pracy floty.


Zobacz także

Jusky prezentuje plakat, który pozwoli uniknąć niebezpiecznych sytuacji
Po epidemii "ostatnią milę" czeka nowa adaptacja
Wykorzystanie aplikacji mobilnej w systemie awizacyjnym
Dassault Systèmes i Aden Group współpracują przy projekcie szpitali
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Monitoring pojazdów GPS wykorzystuje zaawansowane technologie
Narzędzia, które pozwalają optymalizować koszty przejazdów
W jaki sposób geolokalizacja pomaga działać efektywniej?
Jak przekonać swoich kierowców do monitoringu pojazdu?
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA