2019-05-15 | Głos z rynku

Transport środków transportu

Wagon moskiewskiego metra o długości 20 metrów, silnik samolotu pasażerskiego o wadze 6 ton, setki i tysiące części tramwajów miejskich. Zanim wymienione elementy staną się częścią transportu publicznego lub ciężarowego, muszą pokonać długą drogę. Niekiedy produkcja zaczyna się od jednej części w Japonii, a ostateczny montaż odbywa się w Austrii. Logistyka branży maszynowej to odrębny świat, który rządzi się swoimi prawami. O czym opowiada Kierownik Działu AsstrA TML, Ilya Klimentenok.

Kiedy stało się jasne, że grupa kapitałowa potrzebuje wyspecjalizowanego działu? Czym różni się ATML od AsstrA Automotive Logistics?

Na początku 2018 r. w zawiązku z intensywnym rozwojem współpracy z jednym z kluczowych klientów AsstrA, znaczącym producentem wagonów i tramwajów, zrozumieliśmy, że branża produkcji środków transportu wymaga szczególnej uwagi. Z punktu widzenia logistyki jest to szybko rozwijający się, obiecujący i pełen wyzwań segment ryku.

Kierownictwo grupy AsstrA postanowiło zagłębić się w specyfikę branży i rozważyć możliwość stworzenia działu dedykowanego producentom środków transportu. Po przeprowadzeniu dokładnej oceny rynku, która obejmowała między innymi udział w licznych targach branżowych i konferencjach, postanowiono stworzyć dział o nazwie ATML - AsstrA Transport Manufacturing Logistics. Klienci działu ATML to producenci środków transportu kolejowego, lotniczego i morskiego oraz części zapasowych, a także producenci sprzętu budowlanego i rolniczego.

Profil działu ATML zasadniczo różni się od działu Automotive, ponieważ nie obsługuje producentów samochodów i pojazdów użytkowych. Zaś różnica między ATML a działem AIPL (AsstrA Indusrty Project Logistics) polega na tym, że ATML nie koncentruje się na pojedynczych zleceniach projektowych. Wręcz przeciwnie: jednym z głównych celów, jakie stawia sobie zespół ATML, jest znalezienie się na liście zaufanych partnerów oferujących rozwiązania logistyczne „na bieżąco”.

Podstawą stabilnego rozwoju działu jest „zaspokojenie” wszystkich potrzeb segmentu Transport Manufacturing: zapewnienie przewozów z wykorzystaniem wszystkich rodzajów taboru towarowego o dowolnej wadze i rozmiarze, odprawa celna, ubezpieczenie ładunku, konsulting itp. Zakres usług ograniczają jedynie wymagania klienta. Na tym właśnie polega sens tworzenia działu na potrzeby konkretnej branży – zgromadzić w jednym miejscu i czasie specjalistów, którzy mogą zaoferować kompleksowy łańcuch dostaw. Dzięki temu klient nie musi dzielić zadania między pięciu podwykonawców a w razie potrzeby, zlecić realizację całego transport od A do Z jednemu partnerowi.

Jakie podstawowe kompetencje i umiejętności powinien posiadać ekspert działu ATML?

Projekt często dyktuje własne zasady. Liczy się nie tylko profesjonalne przygotowanie, ale także optymizm i koncentracja na wynikach. Jeśli dostaniemy „cytrynę”, jesteśmy gotowi zrobić z niej „logistyczną lemoniadę”. Cechy wymagane od każdego specjalisty to chęć do pracy w dziale ATML, inteligencja emocjonalna i pracowitość.

ATML stał się wyzwaniem, które sprawia, że idziesz do przodu, zarówno zawodowo, jak i osobiście. Rozwijając projekt, rozwijam siebie: docendo discimus, co oznacza „nauczając, uczymy się”. Pracując w tej branży rozumiesz, jak ważne jest, aby być otwartym na nową wiedzę, pomysły i możliwości.

Od powstania działu minęło około sześciu miesięcy. Czy udało się zidentyfikować już mocne i słabe strony?

Należy pamiętać, że sama obecność dedykowanego działu jest już zaletą. Wiele firm transportowych i logistycznych nie tworzy dedykowanych działów. W AsstrA stworzenie oddzielnego zespołu na potrzeby konkretnej branży pomaga skoncentrować całe doświadczenie, wszystkie umiejętności i wszystkie niezbędne kontakty w jednym miejscu.

Drugą zaletą jest pakiet ekskluzywnych usług. Obejmuje to podstawienie pociągów własnymi siłami na tory klienta, odprawę celną statków i platform wiertniczych w celu przeprowadzenia operacji morskich, usługi Implant, Control Tower i Aircraft on Ground.

Usługa Implant polega na tymczasowym „wynajmie” ekspertów zewnętrznych. Aby klienci mogli skupić się na swojej podstawowej działalności, AsstrA wysyła kuratora bezpośrednio do firmy klienta w celu koordynacji działań logistycznych.

Control Tower to model zarządzania łańcuchem dostaw opracowany na potrzeby Zleceniodawcy na podstawie danych analitycznych. System oferuje strategiczne rozwiązania w zakresie zarządzania ładunkami.

Serwis AOG to swojego rodzaju „pogotowie ratunkowe” dla linii lotniczych. Pilna dostawa części samolotów „na dzisiaj” w przypadku awarii samolotu i konieczności jego natychmiastowej naprawy.

Jeśli chodzi o wyzwania, jakie stoją przed działem ATML, na obecnym etapie jest to głównie zależność terminów i rodzajów dostawy. Od momentu powstania działu przekonaliśmy się, że ze względu na wysoki poziom rozwoju technicznego przemysłu i jego zależności od licznych czynników zewnętrznych, wielu Klientów odwleka ostateczną decyzję „transportować – nie transportować” i wysyła zapytanie w ostatniej chwili, kiedy terminy są już bardzo napięte. Bądź też pierwotnie ustalane są pewne warunki dostawy, po czym okazuje się, że towar powinien być wysłany „już wczoraj”. Zespół AsstrA robi wszystko, aby zaoferować najlepsze rozwiązania. Jednocześnie należy pamiętać, że im wcześniej zapytanie transportowe zostanie wysłane, tym więcej opcji pozostaje do wyboru.

Największe wyzwanie od momentu powstania działu?

Podczas spotkania z klientem, do którego przygotowywaliśmy się od ponad dwóch miesięcy, zespół ATML przedstawił kompleksową propozycję opartą na wcześniej uzyskanych informacjach. Przedmiotem dyskusji była dostawa wiertarki tunelowej do budowy metra. Podczas negocjacji okazało się, że parametry ładunku zasadniczo różnią się od podanych wcześniej. Klient przedłożył nowe rysunki techniczne i postawił wymóg, że oferta jest potrzebna „tu i teraz”. Zespół AsstrA miał godzinę na przygotowanie nowej opcji transportu. Na miejscu klient otrzymał nową ofertę handlową z uzasadnieniem ceny, wyboru sprzętu, przygotowanego harmonogramu wysyłki, trasy i planu działania. O godzinie 12:00, kiedy rozpoczynaliśmy spotkanie, potencjalna współpraca stała jeszcze pod znakiem zapytania, a o 20:00 Klient podpisał umowę z AsstrA na dostawę sprzętu.


Zobacz także

Starzejący sie kierowcy są coraz większym problemem
Krakowski oddział agencji celnej Grupy Rusak zmienia lokalizację
PEKAES otworzył Agencję Celną w Białymstoku
Dachser zwiększa obroty na transporcie chemii
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Uber próbuje zrewolucjonizować usługi transportowe
Czym kierować się przy wyborze partnera logistycznego?
Strategiczne partnerstwo na rynku usług transportowych
Dokąd prowadzą zmiany w transporcie?
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA