Przejdź do artykułu

Top Logistyk

Top Logistyk 3/2015
<< Cofnij

Zarządzanie na odległość

Aplikacje mobilne stają się coraz bardziej powszechne, ułatwiając nam codzienne życie na różne sposoby. Podobnie rzecz ma się, jeżeli chodzi o sferę biznesową. Upowszechnienie się smartfonów i tabletów sprawia, że również w życiu zawodowym korzystamy z dobrodziejstw technologii mobilnych. Logistyka jest branżą bardzo podatną na rozwiązania mobilne, co widać po zainteresowaniu potencjalnych użytkowników aplikacjami.
Zarządzanie na odległośc 1
 
Nie ma wątpliwości, co do tego, że technologie mobilne, podobnie jak inne nowoczesne rozwiązania, zmieniają sposób podejścia do procesów biznesowych. Możliwości, które dają nam technologie mobilne mogą stanowić rozwiązanie problemu poszukiwania zrównoważonej przewagi konkurencyjnej, bowiem dostarczając danych w czasie rzeczywistym umożliwiają podejmowanie szybkich i przemyślanych decyzji. Podstawowe przykłady użycia technologii mobilnych można wskazać w branżach, w których rola pracowników w terenie jest kluczowa dla realizacji procesów biznesowych.
 
- Transport i logistyka są z definicji branżą „mobilną”, a więc i jedną z pierwszych, które zaadaptowały technologie mobilne. Na przykład, systemy telematyczne (GPS, nawigacja) stały się podstawowym elementem w zarządzaniu flotą już lata temu. – mówi Szabolcs Balázs, Senior Business Consultant w firmie ORTEC. - Jednak te firmy w branży, które zwracają uwagę na optymalizację biznesu czy automatyzację, doceniają wartość inkorporowania jeszcze większej mobilności we wszystkie procesy, które wymagają nieprzerwanej komunikacji pomiędzy elementami pozostającymi w ruchu. – dodaje nasz rozmówca.
 
Obserwując wzrost wykorzystania urządzeń mobilnych w biznesie firma AXIT przeprowadziła badanie wśród swoich klientów, zarówno dysponentów ładunku, jak i operatorów logistycznych. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że bardzo poważnie podchodzą do biznesu prowadzonego z użyciem urządzeń mobilnych. - Ich zdaniem szczególnie w logistyce śledzenie przesyłek oraz łatwa integracja z podwykonawcami stanowią typowe przypadki zastosowania. – potwierdza Daniel Kucner z firmy AXIT.
 
Firmy coraz częściej sięgają po tego typu rozwiązania w zakresie realizacji procesów logistycznych. To, co może skłonić przedsiębiorstwo do podjęcia takiej decyzji, to przede wszystkim fakt, że wdrożenie aplikacji mobilnych jest łatwe, a nakłady inwestycyjne  stosunkowo niewielkie. Czyli za małe pieniądze można wyposażyć pracowników odpowiedzialnych za realizację procesów logistycznych w nowoczesne i efektywne narzędzia, które usprawnią ich pracę. A jak to wygląda w praktyce? - Firmy są zazwyczaj sceptycznie nastawione do różnego rodzaju nowinek technicznych i jakiejkolwiek zmiany w organizacji pracy. Jednak w logistyce można zauważyć, że coraz więcej przedsiębiorstw decyduję się na używanie tabletów i smartfonów, by zarządzać swoimi procesami w sposób łatwy, szybki i mieć nad nimi pełną kontrolę. – mówi Dominik Jezierski, Konsultant WMS w firmie DataConsult. Nasz rozmówca uważa, że jest to specyficzna branża, w której tego typu rozwiązania sprawdzają się i dają dobre efekty. Pozostaje tylko kwestia przekonania się do tego typu rozwiązania i zrobienia pierwszego kroku w tym kierunku.
 
Mobilność w logistyce
 
zarządzanie na odległość 2
 
Rozwiązania mobilne dla transportu i logistyki mogą zostać zaprojektowane do usprawnienia każdej kluczowej aktywności, takiej jak dostawa/odbiór, monitoring zasobów czy śledzenie floty/załadunku w czasie rzeczywistym, ale także w celu uczynienia klientów, a nawet partnerów biznesowych, aktywnymi uczestnikami procesu zarządzania łańcuchem dostaw lub chociażby w celu polepszenia obsługi klienta.
 
Firmy coraz częściej sięgają po tego typu rozwiązania w zakresie realizacji procesów logistycznych. To, co może skłonić przedsiębiorstwo do podjęcia takiej decyzji, to przede wszystkim fakt, że wdrożenie aplikacji mobilnych jest łatwe, a nakłady inwestycyjne  stosunkowo niewielkie.
 
Aplikacje mobilne w pierwszym kroku zaczęły funkcjonować w magazynach w zasięgu sieci lokalnej, później pojawiły się w transporcie najpierw dzięki połączeniu sieci satelitarnej, a potem sieci GSM. Pierwsze rozwiązania mobilne w transporcie to systemy telematyczne, gdzie połączono komputer pokładowy z danymi z szyny CAN. - Obecnie coraz powszechniej stosuje się rozwiązania stricte do komunikacji z kierowcami oparte właśnie o tablety i smartfony (biurowe i przemysłowe). – mówi Patryk Grzelak, Dyrektor Zarządzający interLAN. - Wynika to głównie z faktu współpracy dużych spedycji i operatorów logistycznych z małymi podwykonawcami, gdzie informacje o parametrach technicznych pojazdu nie są istotne dla zleceniodawcy. – wyjaśnia nasz rozmówca.
 
Główne obszary wykorzystania aplikacji mobilnych w logistyce obejmują przede wszystkim transport i procesy magazynowe. Z uwagi na dostępność i łatwość w obsłudze są wykorzystywane głównie przez kierowców i menadżerów zarządzających transportem. - Zaletami aplikacji mobilnych jest to, że nie muszą działać na ciężkich terminalach czy kolektorach danych, wystarczą lekkie tablety i smartfony. Ta korzyść przyciąga głównie firmy logistyczne i magazynowe, które szukają uproszczeń i rozwiązań by usprawnić swoją pracę i procesy wewnątrz firmy. – mówi Dominik Jezierski z DataConsult. Aplikacje mobilne na magazyn stają się coraz bardziej przydatne. Pozwalają na rejestrowanie towaru i zarządzanie nim z poziomu urządzenia mobilnego, a wszystko dzieje się w czasie rzeczywistym. Jest to alternatywa dla systemów do zarządzania magazynem i duża korzyść dla menadżerów, którzy sprawnie mogą zarządzać procesami w każdym miejscu, wystarczy tylko dostęp do Internetu.
 
Przedsiębiorstwa, które zarządzają swoim łańcuchem dostaw, potrzebują rozwiązań, które dają im większą swobodę działania, zapewniają odpowiednie bezpieczeństwo całego procesu oraz umożliwiają szybkie podejmowanie decyzji.  Dzisiaj jest to możliwe dzięki urządzeniom mobilnym, niezależnie od czasu i miejsca przebywania danej osoby. - Łańcuch dostaw nie może przestać funkcjonować tylko dlatego, że jeden z partnerów lub osoba odpowiedzialna za podjęcie decyzji, chwilo nie znajduje się na swoim stanowisku pracy. – mówi Daniel Kucner z firmy AXIT.
 
 
W łańcuchu dostaw przykłady zastosowania aplikacji mobilnych mogą być różne. Na przykład kierowcy skanują kod QR na zleceniu transportowym i otrzymują dostęp do aplikacji w celu wprowadzenia statusu śledzenia określonej przesyłki. W ten sposób nawet nieznani kierowcy poddostawców mogą zostać włączeni w przepływ informacji. Zaletą tego rozwiązania jest to, iż kierowca nie musi posiadać specjalnego urządzenia, wystarczy że skorzysta ze swojego smartfona wyposażonego w  dostęp do Internetu i aplikację do skanowania kodów QR.
 
Inny przykład to chociażby sytuacja, w której, klient końcowy sklepu internetowego może otrzymać link www, przez który potwierdza lub edytuje informacje dotyczące ram czasowych dostawy. W ten sposób możliwe jest uniknięcie podejmowania niepotrzebnych prób dostarczenia przesyłki. Klienci sklepów internetowych mogą także kliknąć na interaktywny odnośnik w zamówieniu i uzyskać dostęp do informacji lub wprowadzić przesyłkę zwrotną.
 
Nie ma wątpliwości, co do tego, że technologie mobilne, podobnie jak inne nowoczesne rozwiązania, zmieniają sposób podejścia do procesów biznesowych. Możliwości, które dają nam technologie mobilne mogą stanowić rozwiązanie problemu poszukiwania zrównoważonej przewagi konkurencyjnej.
 
Początkowo aplikacje mobilne były skoncentrowane na dostarczaniu w czasie rzeczywistym informacji związanych z lokalizacją obiektów (przesyłki, flota). Teraz, wraz ze pojawianiem się rozwiązań opartych o cloud computing w obszarze systemów ERP, coraz większy zakres zarządzania firmą można przenieść do kanału mobilnego. - Dla kadry zarządzającej szczególne interesujące może być udostępnienie różnego rodzaju pulpitów menadżerskich poprzez aplikacje mobilne. Dzięki temu dostęp do kluczowych informacji nie musi być obwarowany fizyczną obecnością menadżera w firmie i koniecznością użycia firmowego komputera. Rozwiązania takie doceniają szczególnie osoby dużo podróżujące, które chcą mieć bieżący dostęp do wybranych danych operacyjnych. – mówi Dominik Zyskowski, Software Product Manager w firmie Espeo Software.
 
Innym zauważalnym zjawiskiem jest poszerzanie kluczowych procesów o procesy poboczne, na przykład kierowca oprócz dostawy towaru do klientów końcowych może przy użyciu aplikacji mobilnej rejestrować pobór i rozliczenie gotówki. - Jeśli chodzi o procesy operacyjne, aplikacje mobilne mogą znaleźć zastosowanie praktycznie wszędzie, gdzie stosowane są formularze papierowe i w wielu obszarach aktualnie obsługiwanych przez stacje robocze, a więc: dostawa i procesy poboczne w transporcie i dystrybucji, pobór gotówki, procesy dotyczące kontroli produkcji, przesunięcia magazynowe, przyjęcie towaru, procesy na placu, obsługa punktów przeładunkowych, rejestracja czasu pracy. – wymienia Michał Drozdowicz, lider zespołu rozwoju produktów mobilnych w firmie Consafe Logistics. Oprócz czynności typowo związanych z logistyką aplikacje mobilne są z powodzeniem stosowane przy wspomaganiu zadań zarządczych, dostarczając na przykład mobilnych raportów lub upraszczając akceptacje wydatków.
 
Przykład aplikacji
 
zarządzanie na odległość 3
 
Największe wyzwania stanowi natomiast mobilność poza obszarem firmy, a więc rozwiązania dla transportu i dystrybucji. Aplikacja EM.Distribution firmy Consafe Logsitics zwiększa dokładność śledzenia przesyłek i nośników zwrotnych, pozwala skrócić czas obsługi zgłoszeń szkodowych dzięki rejestracji informacji o uszkodzeniach w transporcie i dokumentacji fotograficznej. Dzięki rozwiązaniu możliwe jest także poprawienie satysfakcji klientów z uwagi na terminowość dostaw, dokładniejszą komunikację, pełne informacje o zleceniach i pewniejszy dojazd do punktów dostaw z pomocą zintegrowanej aplikacji nawigacyjnej. - Co niezwykle ważne, aplikacja zapewnia pracę bez połączenia z serwerem nawet przez wiele godzin w sposób przezroczysty dla użytkownika. Jednocześnie, informacje przesyłane są obustronnie tak szybko jak połączenie zostanie ponownie nawiązane, eliminując potencjalnie kosztowne opóźnienia w komunikacji na przykład zmian w trasie. – mówi Michał Drozdowicz.
 
Mobilna wersja platformy lokalizacyjnej Finder On-Line jest rozwiązaniem uniwersalnym, z licznymi funkcjami, które są przydatne w zarządzaniu flotą pojazdów oraz maszyn w każdej branży. To aplikacja działająca na smartfonach i tabletach, dzięki czemu stają się one przenośnym centrum zarządzania. Menedżerowie mogą zdalnie, będąc w ruchu, analizować potrzebne im dane np. takie jak: bezpieczeństwo pojazdów i maszyn, bezpieczeństwo przewożonych ładunków, sposobu użytkowania sprzętu przez kierowców/operatorów czy czasy realizacji dostaw lub wizyt handlowych. Mają zapewniony stały dostęp do informacji aktualnych i historycznych.
Z aplikacja mSPEED proponowana przez firmę interLAN to optymalne rozwiązanie dla operatorów logistycznych, sieci drobnicowych oraz firm z sektora transportowego, dla których nadzór nad procesem transportowym stanowi istotny aspekt współpracy z kontrahentami. Służy ona kierowcy do kontekstowej komunikacji w zakresie realizowanych przyjęć i dostaw, jednocześnie minimalizując pracę administracyjną po stronie biura. Aplikacja mSPEED zaprojektowana i przygotowana przez interLAN, charakteryzuje się kilkoma kluczowymi aspektami technicznymi:
 
  • Pisana jest w języku natywnym dla poszczególnych systemów operacyjnych, tj. Android, IOS, Windows phone.
  • Urządzenie na którym działa aplikacja posiada lokalną bazę danych, która umożliwia  pracę również w przypadku braku zasięgu GSM.
  • Interface napisany jest w technologii gwarantującej minimalizację transferu danych.

W firmie Prodefinity postanowiono obalić mit, że firma transportowa musi mieć specjalne i kosztowne urządzenia GPS. - Wykorzystaliśmy odbiorniki GPS, które każdy już miał w swoim telefonie i stworzyliśmy aplikacje mobilną PROST.  Następnie zintegrowaliśmy ją z systemem TMSOnline, aby dyspozytor widział położenie pojazdu w czasie rzeczywistym oraz mógł wysyłać zlecenia bezpośrednio z systemu do kierowcy. – mówi Kamil Kulasza z Prodefinity. Posiadanie takich danych w systemie TMS przenosi zarządzanie transportem w nowy wymiar. Rozwiązanie cieszy się zainteresowaniem nie tylko przewoźników, ale i nadawców, dla których terminowość dostaw i kontrola ostatniej mili są coraz ważniejszymi kwestiami.
 
 
Z kolei darmowa wersja systemu ExpertWMS® w modelu online wprowadzana na rynek przez spółkę DataConsult wykorzystuje mechanizmy znane z gier internetowych, polegające m.in. na gromadzeniu punktów zdobywanych za zarejestrowane w systemie operacje. Zdobyte punkty mogą być wykorzystane do wykupienia kolejnych funkcji, zgodnych z indywidualnymi potrzebami i preferencjami użytkownika. Część funkcjonalności (np. integracja przez EDI) jest dostępna tylko dla użytkowników abonamentowych. Aplikacja pozwala na planowanie i ewidencję ruchów magazynowych zarówno w interfejsie terminalowym (przeglądarka www na smartfonie lub tablecie), jak i w interfejsie przeglądarki PC. - Powstała z myślą o wykorzystaniu w firmach, które nie mają jeszcze potrzeby inwestowania  w stacjonarne rozwiązania WMS: małych hurtowniach, sklepach z magazynem (np. sprzedaż internetowa) oraz większych przedsiębiorstwach, które chcą obsłużyć m.in. magazyny serwisowe, narzędzi, BHP czy wypożyczeń. – mówi Dominik Jezierski.
 
Michał Klecha

W dowolnym miejscu i czasie
 
Manager potrzebuje dziś dostępu do informacji w dowolnym miejscu i czasie. W efekcie w PSIwms mamy dostępny moduł Event Management, który informuje użytkowników o tym co się stało, zapewniając pasywne lub aktywne śledzenie pracy magazynu, na podstawie określonych wskaźników KPI, poprzez sms lub e-mail. I co ważne, aby otrzymywać taką informację zbędna jest licencja. Webowy dostęp do systemu pozwala na zdalne sprawdzanie stanów magazynowych w dowolnym miejscu na świecie. Z kolei na stanowisku operatorskim systemy mobilne ewoluują w stronę trybu nakazowego, skracając ścieżkę decyzyjną.
 
Przyszłość należy do aplikacji systemów instalowanych na urządzeniach – to otwiera drogę, by mieć pełen wgląd do rozwiązań typu WMS np. z telefonu komórkowego. Funkcjonalność aplikacji to często efekt powiązania procesów i wymagań klienta, realizacji jego potrzeby biznesowej. Możemy już dziś zrobić zdjęcie i przesłać je do systemu, np. dokumentując uszkodzenie przesyłki. Ewolucja funkcjonalności związana jest zatem bezpośrednio z potrzebami rynku i wymaganiami klientów korzystających z systemów logistycznych.
 
Piotr Kulesz
Sales Manager
PSI Polska
***
Zaczęło się od telematyki
 
Wedle naszych doświadczeń mobilne rozwiązania cieszą się dużą popularnością w każdej z branż. Możliwość pracy z każdego zakątka świata o każdej porze dnia i nocy staje się koniecznością w wielu branżach.  W ten sposób cały świat jest połączony ze sobą w prosty i efektywny sposób. Jak wspomniałem w wielu obszarach działalności gospodarczej korzystanie z rozwiązań mobilnych jest niezbywalne. W branży logistycznej wszystko zaczęło w obszarze telematyki. Od wielu lat w tym obszarze wykorzystywane są mobilne urządzenia i systemy.  Platformy komunikacyjne w chmurze jak nasze CarLo exCHANGE, na których można z każdego miejsca i o każdej porze przekazywać zlecenia to przyszłość branży. Zleceniodawca i zleceniobiorca mogą ze sobą współpracować ze sobą jak w jednym systemie bez utraty danych i czasu.
 
Fabian Heidl
CEO
Soloplan Polska
***
Wsparcie na każdym poziomie
 
Automatyzacja procesów magazynowych stanowi obecnie ważny kierunek rozwoju systemów informatycznych. Rozwiązania klasy WMS wpisują się w dążenie kadry kierowniczej do zwiększenia kontroli nad magazynem, przy jednoczesnej redukcji kosztów logistycznych. Wyposażeni w aplikację zainstalowaną na przenośnym urządzeniu pracownicy magazynu zyskują wsparcie na każdym poziomie funkcjonowania magazynu (np. przyjęcie, relokacja czy wydanie towarów). A lepsza organizacja magazynu to nie tylko mniejsze straty, ale  i podniesienie jakości obsługi klienta. Warto zauważyć również, że dzięki aplikacjom na smartphony i tablety kierownicy magazynów mają możliwość „wyjścia zza biurka” i kontroli pracy magazynu zarówno systemowo, jak i wzrokowo.
 
Jakub Kurpiel
Product Manager
Infinite

****
Dostęp “od ręki”
 
Mobilność w biznesie stanowi dziś światowy trend widoczny również w branży TSL. Coraz częściej praca odbywa się poza biurem – w domu lub w drodze na spotkanie. Dzięki dedykowanym rozwiązaniom na urządzenia mobilne spedytorzy mają niemalże od ręki dostęp do istotnych informacji dotyczących ładunku i pojazdu. Podmioty działające w branży TSL narażone są na wiele nieprzewidzianych sytuacji. Wiedza dotycząca działań kierowcy i ewentualnych niepożądanych zdarzeń na drodze może okazać się kluczowa. Kolejną sprawą jest również mobilność kierowców i potrzeba zbierania informacji poza kabiną ciężarówki. – Aplikacje mobilne stanowią uzupełnienie komputerów pokładowych, pozwalając na monitorowanie czynności wykonywanych przez kierowcę podczas pracy na zewnątrz pojazdu. Kierowca, korzystając ze specjalnego oprogramowania, może zapisać informacje na smartfonie na temat wagi ładunku czy liczby palet, zrobić zdjęcie uszkodzonego towaru, a po powrocie do kabiny wszystkie te dane są automatycznie przekazywane do komputera pokładowego i z niego wysyłane do bazy.
 
INGO DE SCHRIJVER
Regional Sales & Operations Leader Northern Europe & CEE Transics a WABCO company
***
Mobilny świat
 
Środowisko biznesowe zmierza, jak cały świat, w kierunku rozwiązań mobilnych. Dotyczy to również branży logistycznej. Aplikacje mobilne pozwalają pracownikom być w stałym kontakcie z firmą oraz w czasie rzeczywistym rejestrować zdarzenia. Usprawnia to pracę oraz większa prędkość przekazywania informacji. Wśród firm kurierskich aplikacje mobilne są już standardem, a coraz więcej firm z innych branż szuka rozwiązań mobilnych, które usprawniłyby procesy.
 
Wewnątrz firmy też coraz częściej można spotkać rozwiązania, które nie wymuszają „przykucia” do komputera. Magazyny, w których obsługa transakcji odbywa się przy pomocy kodów kreskowych lub RFID i przenośnych urządzeń skanujących, pozwala w łatwy sposób identyfikować i znajdować towar na półkach. Coraz bardziej rozpowszechniane są również aplikacje na tabletach pokazujące drogi przejścia przez magazyn.
 
Maciej Brzeziński
Senior Project Manager
Exact Software Poland
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów