Przejdź do artykułu

Top Logistyk

Top Logistyk 6/2014
<< Cofnij

Policzyć i rozliczyć

Profesjonalne rozliczanie czasu pracy kierowców sposobem na uniknięcie kary nakładanej przez ITD czy PIP
policzyc
Proces rozliczania czasu pracy kierowców w firmach transportowych wydaje się prosty i czytelny, jednak są to tylko pozory. Osoba niedoświadczona może spowodować wręcz szkody dla przedsiębiorstwa oraz sprowadzić kłopoty na właściciela, co ewidentnie widać podczas kontroli Państwowej Inspekcji Pracy czy Inspekcji Transportu Drogowego, a świadczy o tym wysokość oraz ilość nakładanych kar.
 
Nie ma tutaj znaczenia wielkość zatrudnienia, ilość kierowców, ponieważ kara przeważnie jest odczuwalna. Istotną kwestię stanowi fakt, że kierowcę obowiązują inne normy i przepisy niż pozostałe grupy pracowników – czy to biurowych, czy fizycznych. Branża transportowa rządzi się specyficznymi prawami i podlega pod wiele ustaw, regulacji. Dlatego też osoba, która prowadzi tego typu działalność, musi zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą niedostateczna znajomość przepisów. Podobnie pracownik, który rozlicza kierowców – niezbędna jest szeroka wiedza, aby nie popełnić błędu i nie narazić pracodawcy na kary.
 
 
Często padają pytania, na które przedsiębiorcy poszukują odpowiedzi i rozwiązań. Niestety, nie jest możliwe omówienie wszystkich problemów podczas jednego szkolenia czy wykładu, dlatego zachęcam do bezpośredniego kontaktu z centralą firmy, aby możliwe było przedstawienie szczegółów i korzyści z podjęcia współpracy. Wówczas właściciel firmy transportowej problem rozliczania czasu pracy kierowców oraz wszystkich aspektów w tym związanych pozostawia firmie zewnętrznej i może spać spokojnie, nie martwiąc się o poprawność rozliczeń – mówi Łukasz Włoch, Główny Ekspert OCRK z zakresu Prawa Pracy.
 
Problemów z regulaminami pracy, ewidencją, samym rozliczeniem czasu pracy, nadgodzin, diet i ryczałtów jest bez liku. Dlatego coraz więcej przedsiębiorców prowadzących biznesy transportowe zdecydowanie bardziej woli przekazać to odpowiedzialne zadanie znanej na rynku firmie i polegać na jej doświadczeniu, niż samodzielnie zgłębiać kruczki prawne i ryzykować pomyłkę. Niestety, przeszukując źródła czy to prasowe, czy internetowe można natknąć się na wiele firm, które deklarują szeroką ofertę, wiele profitów, a w efekcie nie spełniają swoich obietnic. W przypadku kontroli lub innych poważnych problemów przedsiębiorca zostaje tak naprawdę sam. Będąc klientem OCRK można liczyć nie tylko na profesjonalne podejście do zadań wynikających z umowy, ale także na wsparcie ekspertów, stabilne zaplecze i optymalne narzędzia do realizacji celów. Analiza i rozliczanie czasu pracy kierowcy wymaga kompleksowej wiedzy, wyspecjalizowanych narzędzi i wykwalifikowanej kadry, zdolnej odnaleźć się w gąszczu przepisów oraz rozmaitych interpretacji aktów prawnych. Poprawna obsługa w tym zakresie jest kluczem do zapewnienia bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie, dlatego warto postawić na firmę z dużym zapleczem personalnym (specjaliści, eksperci), doświadczeniem nie tylko w samym rozliczaniu, ale również w usługach dodatkowych i pobocznych. Jest to głównym zabezpieczeniem i sposobem na uniknięcie kar nakładanych przez PIP czy ITD. Znalezienie poważnego partnera w biznesie jest trudne, ale nie niemożliwe, trzeba tylko dobrze sprawdzić dostępne na rynku rozwiązania.
 
Z całą pewnością profesjonalnych usług z zakresu szeroko rozumianego rozliczania kierowców nie można świadczyć bez podstawowych elementów, które powinny stać się normą, a są to:
 
  • Realna odpowiedzialność finansowa, gwarantowana przez niezależne instytucje finansowe, dająca pewność wypłaty odszkodowania za błędy;
  • Umowa, która gwarantuje klientowi ustalony zakres usług, terminy ich realizacji, a nie wyłącznie określenie i utrzymanie ceny. Często firmy obiecują bardzo dużo, nie odzwierciedlając tych obietnic w umowie. Pamiętajmy, żeby zawsze dokładnie czytać zapisy umów;
  • Kompleksowość, tak niezbędna w dzisiejszych realiach, ponieważ same raporty analizujące czas pracy to zdecydowanie zbyt mało. Niezbędne jest opracowanie dokumentacji kadrowo-płacowej, przeprowadzenie szkoleń kierowców, pisanie odwołań (ITD, PIP, viaTOLL), reprezentacja podczas kontroli, pomoc merytoryczna i wiele innych. Stanowi to faktyczne wsparcie dla przedsiębiorstwa;
  • Najwyższej klasy eksperci, gdyż wiedza specjalistyczna stanowi podstawę. Niezbędni są osobni eksperci od tematyki analizy czasu pracy, osobni od spraw związanych z prawem pracy. Konieczna jest możliwość zweryfikowania ich doświadczenia, znajomości rynku, przejrzenie publikacji jakich są autorem itd. Należy pamiętać, że to ci ludzie będą nas reprezentować w sądach czy w trakcie kontroli w przedsiębiorstwie i warto dowiedzieć się czegoś więcej;
  • Wsparcie nie tylko w standardowych godzinach pracy – sytuacje wyjątkowe spowodowane np. kontrolą drogową wymuszają na kierowcach podejmowanie bardzo ważnych decyzji. Niezbędne okazuje się wsparcie dyżurujących ekspertów siedem dni w tygodniu, 24 h na dobę.
Powyższe elementy wchodzą w skład oferty, jaką może poszczycić się OCRK – Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców, które było pierwszą ogólnopolską firmą profesjonalnie analizującą czas pracy kierowców. Jednym z wyróżniających aspektów było wprowadzenie do oferty tworzenia dokumentacji kadrowo-płacowej, szkolenia kierowców czy reprezentacji podczas kontroli organów inspekcyjnych. Najlepszym dowodem na skuteczność podejmowanych działań są rekomendacje liderów branży TSL oraz duża ilość publikacji merytorycznych, do których zapraszani są eksperci OCRK.
 
Podczas współpracy eksperci analizują dotychczasową dokumentację, sporządzają odpowiednie aneksy do regulaminów, dbają o poprawność rozliczeń i podejmują wiele innych działań, mających na celu ustrzec przedsiębiorstwo przed kontrolą ITD lub PIP. Jeżeli już do takiej kontroli dojdzie, reprezentują firmę, często są obecni podczas samej kontroli, odpowiadają na pytania inspektorów. Jest to bezdyskusyjnie duża pomoc, zwłaszcza jeżeli pracownik rozliczający nie zna odpowiedzi na wiele pytań lub nie czuje się pewnie w zakresie niektórych przepisów.
 
OCRK jako lider wyróżniający się spośród konkurencji
 
Dla OCRK klient to partner, o którego należy dbać, pokazywać prawidłową drogę działania, a wszystko po to, aby ustrzec przed przykrymi konsekwencjami, jakie mogą nieść ze sobą często nieświadomie popełniane błędy.
 
Z pewnością zasięg ogólnopolski działa na korzyść i firmy, i klientów. Eksperci ITD oraz PIP rozmieszczeni na terenie kraju dają możliwość błyskawicznej reakcji na zaistniałe problemy. Całodobowy telefon interwencyjny, pod który może zadzwonić kierowca w przypadku, gdy napotka na problem czy zostanie zatrzymany do kontroli, to również niewątpliwa korzyść wynikająca ze współpracy. Kadra ponad 100 pracowników, którzy przechodzą systematyczne kontrole jakości, to kolejny element świadczący o pozycji lidera, który kładzie duży nacisk na sprawną obsługę na najwyższym poziomie. Dopełnieniem oferty jest polisa ubezpieczeniowa, która daje gwarancję odpowiedzialności finansowej dla klientów.
 
OCRK na bieżąco poszukuje nowych rozwiązań zaistniałych problemów, współpracuje z wieloma partnerami branży TSL. Dla firmy transportowej droga do OCRK jest prosta – wystarczy zadzwonić pod numer 801 006 300 lub wypełnić formularz kontaktowy na stronie internetowej, a całą resztę pozostawić już specjalistom.
 
***
 
Sprawna analiza i rozliczanie
 
Grzegorz S. Woelke – Współpraca z OCRK pozwoliła na unowocześnienie i usprawnienie procesu analizy i rozliczania kierowców. Dzięki profesjonalnym szkoleniom prowadzonym przez ekspertów Ogólnopolskiego Centrum zwiększona została świadomość kierowców dotycząca unijnych regulacji prawnych, co przyczyniło się do poprawy stosunków z kierowcami, którzy po chwili początkowej nieufności i wielu pytaniach uznali rozliczenia za rzetelne. Pozwoliło to na ograniczenie czasu poświęcanego przez dyspozytorów na ?rozmowy wyjaśniające. Rozwiązania, które zostały przyjęte pozwoliły na uzyskanie widocznych oszczędności oraz zoptymalizowanie kosztów pracowniczych.
 
Grzegorz S. Woelke
Prezes Zarządu VIVE Transport Sp. z o.o.

***
 
Adekwatnie wynagradzać
 
Dariusz Szumacher– OCRK wykorzystuje w swojej codziennej pracy system 4Trans wzbogacony o specjalną aplikację, która analizuje dane systemu Transics, a to z kolei przynosi naszej firmie wymierne korzyści i pozwala ograniczyć koszty związane z rozliczeniem czasu pracy kierowców. Dzięki takiemu rozwiązaniu można wypłacić kierowcy wynagrodzenie adekwatne względem faktycznie przepracowanych godzin, co z kolei przekłada się na zmniejszenie kosztów utrzymania przedsiębiorstwa. Współpraca z OCRK pozwala na redukcję kosztów oraz umożliwia koncentrację na podstawowych celach działalności, na zadaniach biznesowych i rozwoju firmy.
 
Dariusz Szumacher
Prezes DARTOM Sp. z o.o.
 
***
 
Zaufanie wypracowane
 
Bartosz Najman– Analiza i rozliczanie czasu pracy kierowców i związane z tym tematem zagadnienia to prestiżowe, a zarazem bardzo odpowiedzialne zadanie. Od rezultatów pracy osób zajmujących się tym tematem zależeć będzie bezpieczeństwo firm transportowych. Cieszy mnie fakt, że tak wiele przedsiębiorstw w Polsce, zarówno małych zatrudniających kilku kierowców, jak i największych, których tabor przekracza setki pojazdów, obdarzyło nas zaufaniem. Dzięki temu staliśmy się liderem w Polsce.
 
Bartosz Najman
Prezes OCRK Sp. z o.o.
 
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA