Przejdź do artykułu

Top Logistyk

Top Logistyk 4/2014
<< Cofnij

Podróże bezgotówkowe

Karty flotowe, początkowo służące jedynie do bezgotówkowego zakupu paliwa (z tej racji swego czasu częściej nazywano je kartami paliwowymi), z czasem stały się narzędziem do zarządzania flotą na wielu poziomach. Dziś są bardzo pomocne w optymalizacji pracy taboru i kierowców.

podrozeZ sondaży przeprowadzonych wśród szefów firm przewozowych i kierowców wynika, że karty flotowe mają niemal wyłącznie zwolenników. W istocie ich funkcja na przestrzeni lat zmieniała się, wykorzystywane są nie tylko do zakupu paliwa, ale również do realizowania wielu innych zadań. Karty stanowią cenne narzędzie dla menadżerów zajmujących się logistyką. Z jednej strony pozwalają efektywnie zarządzać bezgotówkowymi transakcjami, a z drugiej – są narzędziem generującym rzeczywiste oszczędności. Rozliczenia na jednej zbiorczej fakturze, korzystne ceny paliw czy 24-godzinny nadzór on-line – to tylko niektóre z czynników pozwalających właścicielom firm na sprawniejsze i wydajniejsze zarządzanie bieżącą pracą. Same karty są w każdym przypadku podobne. To procesorowe płytki cechowane numerem zewnętrznym i posiadające kod identyfikacyjny. Kartę można aktywować na konkretnego kierowcę lub na dany samochód. Można ją też zaprogramować w zakresie rodzaju produktu lub usługi, a także np. normy dobowej czy wartościowej. Obecnie karty flotowe to w istocie kompleksowy pakiet profesjonalnych produktów. Wykorzystanie ich we flocie pojazdów pomaga w podejmowaniu decyzji. I chodzi tu zarówno o decyzje codzienne, jak i strategiczne.

Jest w czym wybierać

BP ma w swojej ofercie Kartę BP Plus Polska (dla firm zainteresowanych podróżowaniem po Polsce, akceptowana we wszystkich miastach) i Kartę BP Plus Europa (kartę akceptowaną w całej Europie na wszystkich stacjach zrzeszonych w porozumieniu Routex, czyli BP, Aral, Statoil, OMV i Eni, zapewniającą dodatkowo dostęp do wielu usług oferowanych w trasie, dającą też możliwość odzyskania podatku VAT). Z myślą o szczególnych potrzebach kierowców ciężarówek stworzono dedykowaną sieć Routex-4-Trucks (R4T).

Główny produkt flotowy ORLEN to Program Flota – przeznaczony dla dużych flot, tankujących co najmniej tysiąc litrów miesięcznie. Karta Flota umożliwia bezgotówkowe zakupy paliw w ponad 1,7 tys. placówek pod markami ORLEN i Bliska. Oferta dla firm korzystających z karty Flota obejmuje m.in. programy Twoja Lokalna Stacja oraz Złoty Szlak. Pierwszy umożliwia hurtowy zakup paliw na jednej lub kilku wybranych stacjach, natomiast drugi gwarantuje rabaty dla flot korzystających z wybranych stacji usytuowanych przy głównych szlakach komunikacyjnych. W ramach Programu Flota oferowana jest też karta Open Drive, która umożliwia bezgotówkowe zakupy na ponad 2,5 tys. stacji paliw należących do Grupy Kapitałowej PKN ORLEN pod marką ORLEN i Bliska w Polsce, Benzina i Benzina Plus w Czechach, Star w Niemczech oraz ORLEN na Litwie. Dodatkową zaletą jest możliwość określenia waluty zapłaty za transakcje zagraniczne, tj. EUR lub PLN oraz opcja odzyskania podatku VAT od zrealizowanych transakcji zagranicznych na atrakcyjnych warunkach. Kartę Biznestank ORLEN kieruje do małych i średnich przedsiębiorstw, tankujących co najmniej 500 l paliw miesięcznie. Drugą propozycją jest Karta Mikroflota, rozwiązanie skierowane przede wszystkim do sektora mikroprzedsiębiorstw, małych firm oraz osób prowadzących działalność gospodarczą, dla których karty paliwowe były do tej pory poza zasięgiem ze względu na limity zakupowe. Mikroflota umożliwia bezgotówkowe zakupy paliw, produktów oraz usług na stacjach PKN ORLEN w kraju i za granicą. Portfolio kart zawiera także dwa rodzaje kart przedpłaconych.

UTA Full Service Card to karta zapewniająca dostęp do pełnego zakresu towarów i usług oferowanych przez sieć akceptacji UTA. Są to m.in: paliwo, opłaty drogowe, akcesoria, naprawy serwisowe, pomoc drogowa, pełen zakres mycia i czyszczenia pojazdów. SetraCard, OMNIplus ServiceCard i MercedesServiceCard to karty wydawane w ramach współpracy z Mercedesem i Setrą oraz serwisami EvoBus (łączą możliwości, jakie daje UTA Full Service Card z preferencyjnymi warunkami w autoryzowanych serwisach tych marek). Obecnie testowana jest karta UTA Full Select, która umożliwia dostosowywanie funkcjonalności do indywidualnych potrzeb klienta. Pozwala użytkownikowi decydować zarówno o tym, jakie produkty będzie można zakupić za jej pomocą, jak też ustalać wszelkie limity związane z ilością, kwotą, czasem czy miejscem tankowań.

Do potentatów rynkowych należy też DKV Euro Service, międzynarodowy operator kart paliwowo-serwisowych DKV Card. Firma istnieje od 1934 r. i jest najstarszą i zarazem największą na drogach Europy organizacją serwisową. Obejmuje zasięgiem ponad 80 tys. stacji i punktów usługowych. Na terenie Polski przedstawicielstwo DKV współpracuje z siecią ponad 3,4 tys. stacji paliw i 150 warsztatów. Karta paliwowa DKV umożliwia bezgotówkowe tankowanie na stacjach różnych marek i dostęp do wielu usług dodatkowych, m.in. rozliczania opłat drogowych, serwisów naprawczych, internetowych serwisów do zarządzania transakcjami czy zwrotu zagranicznego podatku VAT.

Mariusz Derdziak, Ekspert DKV Euro Service Polska, podkreśla, że DKV oferuje swoim klientom internetową platformę DKV eReporting. Program ten umożliwia planowanie i analizę płatności całej floty: tankowań, opłat drogowych oraz zakupów i płatności za usługi, śledzi status zwrotu podatku VAT, a także generuje raporty ostrzeżeń o dokonaniu nieplanowanych transakcji. Dodatkowo istnieje możliwość ustawienia alertów. Jeśli kierowca nie postępuje według zaleceń, spedytor otrzymuje specjalne zawiadomienia na e-mail. – Jednym z głównych kierunków działań DKV Euro Serivce jest rozwój usług on-line. Operator stawia nacisk na aplikacje, które ułatwią klientowi samodzielną obróbkę każdego typu danych, pozwolą oszczędnie zaplanować podróż, a nawet umożliwią śledzenie pojazdów w czasie rzeczywistym. Szczególnie przydatne są narzędzia on-line służące do śledzenia cen paliwa i planowania tankowań na trasach międzynarodowych. Do niedawna przewoźnicy wiedzieli, które kraje należą do tanich, a w których zwykle paliwo było droższe. Obecnie konieczna jest weryfikacja cen przynajmniej raz w miesiącu, jeśli firma nie chce być niemile zaskoczona wysoką ceną paliwa. Dlatego coraz większą popularność zyskuje internetowa platforma DKV, która podaje bieżącą cenę paliwa na każdej z 54 tys. stacji, a także sieć tanich stacji prywatnych działających w programie Bottom Up – wylicza M. Derdziak.

Coraz więcej funkcji

Piotr Sokołowski, Dyrektor Działu Kart, BP Europa SE, Oddział w Polsce podkreśla, że BP od początku funkcjonowania karty BP Plus postawiła na nowoczesne narzędzia internetowe. Podpisując umowę na karty paliwowe BP Plus, klient otrzymuje dostęp do BP E-Konto, systemu służącego do administrowania kartami paliwowymi przez internet, dzięki któremu firma ma pełną kontrolę nad wydatkami związanymi z flotą i może na bieżąco podejmować decyzje, które pozwalają optymalizować koszty jej utrzymania. – System on-line pozwala zapobiegać oszustwom znacznie wcześniej niż w tradycyjnym systemie, chroniąc w ten sposób wszystkie strony transakcji – mówi P. Sokołowski. Funkcjonalność BP e-konto wynika m.in. z samodzielnego ustalenia kodu PIN do nowej karty; blokady i unieważnienia karty (działa 24h/7); zastępowania anulowanej karty nową (nie jest to duplikat); zmian na grupie kart – hurtowe unieważniania lub blokowanie kart itp. Na karcie jest historia operacji dokonywanych na koncie (kto, kiedy i co zamawiał); mogą być też konta dla dodatkowych użytkowników z wybranym (przez osobę zarządzającą kontem) poziomem uprawnień; przegląd transakcji zafakturowanych i bieżących; szczegółowe dane na temat każdej transakcji (liczba, rodzaj, kwota, nazwa stacji itd.).

Paweł Wydymus, Dyrektor Biura Sprzedaży Rozwoju Paliw w PKN ORLEN, przekonuje, że obecnie karty flotowe dla firm to nie tylko możliwość płacenia za paliwo, ale cały wachlarz możliwości w zarządzaniu wydatkami związanymi z funkcjonowaniem floty w firmie. – W ostatnim czasie uruchomiliśmy nową funkcjonalność, jaką jest mobiParking we Flocie. Jest to unikatowe i pionierskie rozwiązanie na rynku oferujące rozliczanie opłat za parkowanie w ponad 30 miastach Polski razem z wydatkami paliwowymi, co jest istotne dla firm transportowych posiadających w swojej flocie także samochody osobowe – mówi P. Wydymus. Na przełomie roku swoją premierę miała także karta paliwowa Mikroflota, dedykowana dla sektora mikroprzedsiębiorstw. Program Mikroflota oferuje dostęp do systemu kart paliwowych z automatycznym limitem kredytowym. Z tej oferty korzystają nie tylko mikrofirmy, ale też przewoźnicy posiadający własne zbiorniki, którzy używają kart Mikroflota do posiadanych samochodów osobowych. Wszyscy klienci flotowi mają dostęp do specjalnego portalu, na którym znajdują się informacje nt. transakcji flotowych, możliwy jest także wgląd do faktur i zarządzanie kartami. Raporty na temat zatankowań można dowolnie konfigurować pod kątem poszczególnych samochodów, użytkowników czy rodzaju wydatków, co znacznie ułatwia zarządzanie flotą.

Iwona Myśliwiec, Menadżer ds. produktu UTA Polska potwierdza, że zakup paliwa staje się obecnie tylko jedną z funkcji kart. Regulowanie coraz powszechniejszych w wielu krajach europejskich opłat drogowych oraz możliwość opłacania innych produktów czy usług świadczy o wszechstronności i komforcie zapewnianym przez karty. Warto zatem zwrócić uwagę na to, jakie inne usługi czy produkty są dostępne w ramach poszczególnych kart. – Profesjonalne karty, takie jak karta UTA, stworzone z myślą o transporcie drogowym i skupiające się na jego potrzebach, umożliwiają dokonywanie opłat drogowych, rejestrację w elektronicznych systemach poboru opłat autostradowych i wyposażenie pojazdów w urządzenia pokładowe wymagane przez poszczególne spółki autostradowe, płatność w serwisach, warsztatach, myjniach czy za pomoc drogową. Równie ważna jest także pomoc w zwrocie zagranicznego VAT – wymienia I. Mysliwiec.

Swoistym novum jest uruchomiony w maju br. darmowy serwis internetowy, który podaje aktualne ceny paliwa na ponad 14 tys. stacji w Niemczech. Nowa strona to owoc współpracy DKV Euro Service oraz niemieckiego urzędu antymonopolowego. Najtańsze stacje można wyszukiwać przy użyciu smartfona, tabletu lub komputera. Nowy portal to udogodnienie dla wszystkich przewoźników podróżujących przez Niemcy. Ceny aktualizowane są na stronie co kilka minut. – Jeszcze do niedawna przewoźnicy wiedzieli, które stacje należą do tanich, a na których zwykle paliwo bywa droższe. Obecnie konieczna jest weryfikacja cen przynajmniej kilka razy w tygodniu – mówi Michał Bałakier, Dyrektor generalny DKV Euro Service Polska. Aplikację zaprojektowano tak, aby kierowca mógł wygodnie przeglądać ją z poziomu smartfona czy tabletu, np. podczas krótkiego postoju. Stacje oferujące najniższe ceny w okolicy są specjalnie podświetlane. – Cieszymy się, że możemy oddać w ręce przewoźników kolejne narzędzie do świadomego zarządzania kosztami. Zgodnie z zapowiadaną na ten rok ideą rozszerzania usług internetowych DKV dążymy do tego, aby przewoźnicy mogli samodzielnie wykonywać większość czynności związanych z planowaniem i monitoringiem kosztów transportu – podkreśla M. Bałakier.

Flota wspomagana

Karta BP Plus Routex to narzędzie do zarządzania flotą samochodową, niezależnie od tego, czy flota oznacza jeden samochód osobowy, czy kilkaset ciężarówek. Karty wydawane są bezpłatnie, a wysokość opłaty za pakiet usług dołączonych do karty jest negocjowana w zależności od wolumenu klienta – minimalny limit tankowania na miesiąc to 300 l. Karty BP Plus mogą być wystawione na numer rejestracyjny pojazdu, jako karta imienna, na okaziciela lub na sprzęt – mówi P. Sokołowski (BP). Karta oferuje rozwiązania, które pozwalają lepiej zarządzać firmą, zarówno w aspekcie finansowym, jak i zarządzania czasem: bezgotówkowe rozliczenia, nie ma konieczności wydawania kierowcom gotówki awansem, płatność następuje w odroczonym terminie; zbiorcze faktury (znikają pojedyncze faktury z wielu stacji); kredyt kupiecki (oszczędności dzięki odroczonemu terminowi płatności oszczędność czasu – kierowca spędza mniej czasu na stacji, nie czekając na wygenerowanie faktury); bezpośrednia opieka specjalistów ds. rynków zagranicznych, którzy są w stanie dobrać optymalną do potrzeb firmy ofertę zarówno wybranych sieci stacji, jak i pakiet usług opłat drogowych; przejrzystość rozliczeń – szczegółowa specyfikacja transakcji na fakturze oszczędności z tytułu uniemożliwienia nadużyć. Dla zachowania bezpieczeństwa, karty BP Plus chronione są kodem PIN, w razie kradzieży lub zagubienia fleet manager ma możliwość zablokowania karty przez system on-line, do którego posiada dostęp 24 godziny, 7 dni w tygodniu. W ramach pakietu klienci otrzymują także profesjonalną aplikację BP FleetExpert. Platforma internetowa integruje dane pochodzące z transakcji dokonanych za pomocą kart BP Plus w trybie on-line. – Specjalnie na potrzeby rosnącego rynku transportu ciężkiego powstała odrębna wersja oprogramowania BP Fleet Expert specjalnie dla sektora truck & bus, na którą składa się m.in.: dobrana do potrzeb logistycznych klienta, specjalna sieć stacji, znakomicie zlokalizowana w węzłach dróg tranzytowych Europy, dogodna dla taboru ciężkiego, z parkingami i zapleczem gastronomicznym oraz, co często jest bardzo ważne ze względu na programy oszczędnościowe, oferująca specjalną cenę paliw; bezpośrednia opieka specjalistów ds. rynków zagranicznych, którzy są w stanie dobrać optymalną do potrzeb firmy ofertę zarówno wybranych sieci stacji, jak i pakiet usług opłat drogowych; nowa oferta zwrotu podatku VAT, która w bardzo łatwy sposób poprawia płynność finansową firmy; zastosowanie najnowszych funkcjonalności systemowych on-line dostarczających bardzo wysokich standardów bezpieczeństwa transakcji (podwójny kod zabezpieczający, wszelkiego rodzaje limity, które można zmieniać on-line, monitoring transakcji on-line itp.) – zaznacza P. Sokołowski. Dodatkowo oferta BP Plus on-line oferuje: BP Raporty, czyli nowoczesny program do raportowania oferujący zestaw gotowych raportów na temat najważniejszych elementów funkcjonowania floty, w tym także szczegółowe raporty wykrywające nieprawidłowości w eksploatowaniu pojazdów flotowych.

W Niemczech ponad 95 proc. flot nie wyobraża sobie transportu bez posiadania kart paliwowo-serwisowych. Pod tym względem Polacy szybko gonią swojego zachodniego sąsiada, sukcesywnie rezygnując z gotówkowej formy płatności i samodzielnego rozliczania wszelkich transakcji, na korzyść rozliczeń za pomocą kart paliwowych. Obecnie zdecydowana większość rodzimych przewoźników korzysta już nie z jednej, ale bardzo często z wielu różnych kart paliwowych.

I. Myśliwiec (UTA Polska) zaznacza, że użytkowanie kart ponadkoncernowych, takich jak UTA, poza szeroką siecią stacji i innych usług, wpływa też na zmniejszenie ilości faktur, a tym samym na oszczędności związane z prowadzeniem księgowości. Na przykład, użytkownicy kart UTA otrzymują faktury zbiorcze dwa razy w miesiącu z 30-dniowym terminem płatności. Poza zakupem paliwa warto zwrócić uwagę także na inne usługi czy produkty dostępne w ramach poszczególnych kart. Ważne jest np., czy karta umożliwia dokonywanie opłat drogowych, rejestrację w elektronicznych systemach poboru opłat autostradowych, płatność w serwisach czy za pomoc drogową w całej Europie. Nie mniej istotna jest także oferta rabatowa poszczególnych emitentów i to zarówno w zakresie zakupu paliwa, jak i opłat za autostrady lub tunele.M. Derdziak (DKV Euro Service Polska) zwraca uwagę na to, że w niektórych krajach Unii Europejskiej, na przykład w Niemczech, ponad 95 proc. flot nie wyobraża sobie transportu bez posiadania kart paliwowo-serwisowych. Pod tym względem Polacy szybko gonią swojego zachodniego sąsiada, sukcesywnie rezygnując z gotówkowej formy płatności i samodzielnego rozliczania wszelkich transakcji na korzyść rozliczeń za pomocą kart paliwowych. Obecnie zdecydowana większość rodzimych przewoźników korzysta już nie z jednej, ale bardzo często z wielu różnych kart paliwowych. Dokładny zakres usług oraz zasięg danej karty zależy w głównej mierze od faktu, czy jej emitentem jest konkretny koncern paliwowy czy też operator niezależny. W przypadku tych pierwszych emitentów, którzy sygnują swoje karty logiem danego koncernu np. ORLEN lub Shell, płacenie kartą za paliwo możliwe będzie jedynie w obrębie sieci tychże stacji. Dużo korzystniej sytuacja wygląda w przypadku operatorów niezależnych, których sieć punktów akceptacji jest znacznie większa. Na znaczeniu zyskują oferowane przez niektórych emitentów kart specjalne serwisy on-line, które podają bieżącą cenę paliwa na wybranych stacjach oraz pozwalają z bardzo dużą dokładnością wyliczyć łączną wysokość opłat drogowych na danej trasie. – Jedno z tego typu nowatorskich rozwiązanie w zakresie optymalnego planowania podróży, dostępne w formie kalkulatora online, oferuje swoim klientom DKV. Karty paliwowe to także spore ułatwienie, jeśli chodzi o zarządzanie pojazdami będącymi już w trasie. Już teraz wybrani operatorzy kart paliwowych oddają w ręce klientów narzędzia, pozwalające na pełną kontrolę i monitoring kosztów ponoszonych w czasie podróży. Przykładowo, dzięki usłudze „Autoryzacja online” DKV użytkownicy wybierają, na których stacjach mogą tankować ich kierowcy lub do jakiej wartości zakupy mogą dokonywać. Podobnie możemy ustawić, które odcinki płatnych dróg w Europie są preferowane, a których kierowcy powinni unikać. System alarmuje przewoźnika za każdym razem, kiedy dokonana zostanie transakcja niezgodna z przyjętymi założeniami. Dzięki temu pozwala znacząco ograniczyć koszty przejazdów i, co istotne, świadomie i na bieżąco kontrolować wydatki floty. Podobny monitoring on-line jest możliwy w przypadku ubiegania się o zwrot podatku VAT płaconego za granicą – klient w każdym momencie może sprawdzić status swojego zwrotu i zapoznać się z odnośną dokumentacją – mówi M. Derdziak.

Michał Jurczak

***

Narzędzie dla flotowców

– Najnowszym, bo wprowadzonym w ubiegłym roku, narzędziem do zarządzania flotą jest BP FleetMove – kompleksowe narzędzie telematyczne, które pozwala monitorować pracę kierowcy w czasie rzeczywistym. Od dostępnych na rynku różni go to, że oprócz podstawowych funkcji, takich jak nawigacja, możliwość śledzenia pojazdu, monitorowanie przez dyspozytora, kontrola czasu pracy kierowcy czy oceny jego stylu jazdy, proponuje również absolutnie nowe rozwiązania, niezwykle przydatne w pracy fleet managera, np. bezpieczne tankowanie, czyli możliwość porównania transakcji paliwowych z odczytami poziomu paliwa w zbiorniku. Jeżeli pojawia się rozbieżność, osoba zarządzająca flotą otrzymuje ostrzeżenie, alert, że doszło do nieprawidłowości i natychmiast może na nie zareagować. Kolejną nowością jest rekomendowanie stacji paliw – oznacza to, że osoba zarządzająca flotą może wskazać kierowcy preferowane stacje, analizując je pod kątem ich rodzaju, dostępnych usług, średniego czasu dojazdu, odległości od trasy, którą jedzie ciężarówka czy też poziomu cenowego. Wykorzystanie tej funkcjonalności ma wpływ na znaczne obniżenie wydatków na paliwo. BP FleetMove informuje również kierowcę o tym, że w danym momencie jego styl jazdy jest nieefektywny pod kątem zużycia paliwa. Pozwala to na wprowadzenie natychmiastowej korekty. Dzięki tym wszystkim rozwiązaniom, BP FleetMove nie tylko umożliwia obniżenie wydatków na paliwo, ale także zwiększa wydajność kierowcy oraz bezpieczeństwo transakcji.

Piotr Sokołowski
Dyrektor Działu Kart, BP Europa SE, Oddział w Polsce

***

Autostrady i ubezpieczenia

– W ramach programu Flota oprócz płatności za paliwo, udostępniamy szereg usług dodatkowych ułatwiających zarządzanie parkiem samochodowym.
Jedną z istotniejszych dla segmentu CRT możliwości jest rozliczanie opłat drogowych viaTOLL w trybie przedpłaconym oraz w formie płatności odroczonej. System viaTOLL w Programie Flota to dodatkowe korzyści dla firmy i kierowcy. Dzięki wygodnemu systemowi rozliczeń opłat drogowych metodą post-paid firma płaci z odroczeniem za przejechany dystans i nie trzeba martwić się o doładowanie konta w systemie viaTOLL na czas. Karty Flota można przypisać do urządzenia viaBOX, dzięki czemu naliczanie opłat nastąpi automatycznie, a wydatki za opłaty drogowe znajdą się na zbiorczej fakturze razem z paliwem. Ważna jest też oszczędność czasu dzięki rozliczaniu opłat drogowych bezgotówkowo i brak przestojów dla kierowców związanych z brakiem środków na koncie Systemu i koniecznością doładowania. Dodatkową korzyścią z posiadania kart Flota i Open Drive jest możliwość płacenia za przejazd autostradą A2 oraz odcinkiem A4 zarządzanym przez GDDKiA. W ramach Programu Flota oferujemy ubezpieczenie ochrony prawnej DAS na atrakcyjnych warunkach, dzięki czemu firma transportowa może korzystać z profesjonalnej obsługi prawnej i pokrycia kosztów postępowania sądowego w Polsce oraz za granicą.

Paweł Wydymus
Dyrektor Biura Sprzedaży Rozwoju Paliw w PKN ORLEN

***

Rozliczyć VAT

– Dla firm transportowych świadczących swoje usługi na terenie Europy niezwykle ważna jest również możliwość odzyskiwania VAT zapłaconego za m.in. paliwo, opłaty drogowe oraz wydatki związane z naprawami i serwisem, co nie zawsze jest możliwe w przypadku płatności gotówką. Zwrot VAT za paliwo oraz inne produkty i usługi przynosi oszczędności równe wysokości podatku, czyli około 15–27 proc. Przy wyborze karty istotne są również wszelkie dodatkowe rozwiązania, które mogą ułatwić zarządzanie flotą. Użytkownicy kart coraz bardziej doceniają korzyści płynące z wykorzystania serwisów internetowych, umożliwiających zarządzanie samochodami. Ważna jest zatem także dostępność m.in. szczegółowych zestawień transakcji już zafakturowanych oraz informacji o bieżących transakcjach, alertów o transakcjach podejrzanych, wykazów najtańszych stacji, analiz cen paliw itd. Warto zatem wybrać takiego emitenta kart paliwowych, który zapewni wszystkie te usługi, co może przełożyć się na znaczną redukcję kosztów.

Iwona Myśliwiec
Menadżer ds. produktu UTA Polska

***

Jest taniej

– Skuteczność narzędzi pomagających w planowaniu podróży opiera się na fakcie, że różnice w cenie paliwa pomiędzy stacjami leżącymi w pobliżu sięgają nawet do 20 groszy na litrze. Często opłaca się zjechać 2 km z trasy, aby zatankować paliwo po znacznie niższej cenie. Dostarczając klientom bieżących informacji o cenach paliwa na poszczególnych stacjach, monitory te pozwalają na dobranie najlepszych miejsc tankowania, dostosowanych do rodzaju transportu i zasięgu pojazdów. W przypadku DKV, można też wybrać opcję wyszukiwania stacji lub warsztatów zapewniających wybrane usługi, np. myjnię, natryski, parking, serwis czy wymianę opon. Dla dużych firm transportowych korzyścią z posiadania kart stają się również rabaty na paliwo, niższe stawki opłat drogowych, czy pomoc w odzyskiwaniu podatku VAT. Emitenci kart ustalają rabaty w zależności od ilości i częstotliwości tankowania. W przypadku DKV niektóre z proponowanych upustów mogą zrównać cenę paliwa nawet ze stawkami hurtowymi. Operatorzy kart posiadają często w ofercie automatyczne urządzenia do rozliczania autostrad. Dzięki temu ich klienci zyskują dostęp do niższych opłat za wybrane autostrady i serwisy. Niektórzy emitenci są także pośrednikami w rozliczeniach zagranicznego podatku VAT. Zazwyczaj oferowane są dwie możliwości rozliczania podatku: fakturowanie netto, czyli natychmiastowe odliczenie należnej kwoty podatku VAT oraz mniej popularny z uwagi na długi czas oczekiwania – tryb normalny. Zwrot VAT za paliwo i produkty generuje oszczędności na poziomie 13–15 proc.

Mariusz Derdziak
Ekspert DKV Euro Service Polska

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczy.com - KLIKNIJ

REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów