Przejdź do artykułu

Top Logistyk

Top Logistyk 4/2012
<< Cofnij

Narzędzie menadżerów

Z sondaży przeprowadzonych wśród szefów firm przewozowych i kierowców wynika, że karty flotowe, zwane przez niektórych ciągle również paliwowymi, mają w Polsce niemal wyłącznie zwolenników. Karty paliwowe, jak sama nazwa wskazuje, mają służyć do zakupu paliw. W istocie jednak ich funkcja na przestrzeni lat zmieniała się, wykorzystywane są obecnie do realizowania wielu innych zadań.
to1
 
Karty stanowią też cenne narzędzie dla menadżerów, zajmujących się na co dzień logistyką. Z jednej strony pozwalają efektywnie zarządzać transakcjami bezgotówkowymi, a z drugiej są narzędziem generującym rzeczywiste oszczędności. Rozliczenia na jednej zbiorczej fakturze, korzystne ceny paliw czy 24-godzinny nadzór on-line to tylko niektóre z czynników pozwalających właścicielom firm na sprawniejsze i wydajniejsze zarządzanie bieżącą pracą. Same karty są w każdym przypadku podobne. To procesorowe płytki cechowane numerem zewnętrznym i posiadające kod identyfikacyjny. Kartę można aktywować na konkretnego kierowcę lub na dany samochód. Można ją też zaprogramować w zakresie rodzaju produktu lub usługi, a także np. normy dobowej czy wartościowej.
 
Nie tylko paliwo
 
Karta flotowa to rodzaj plastikowego pieniądza, w istocie niewiele różni się od płatniczej czy kredytowej. Podobnie jak tamte, umożliwia bezgotówkowe rozliczanie wielu kosztów. Za ich pomocą można realizować też płatności za inne zakupy bądź też za usługi. Pakiet bazowy obejmuje zazwyczaj olej napędowy, benzyny, a także gaz (LPG), a bogatsze opcje również: oleje silnikowe, płyny do spryskiwaczy, myjnię, akcesoria samochodowe itp. Z  wykorzystaniem kart można w wielu krajach regulować opłaty związane z poruszaniem się po drogach (za przejazd autostradami, tunelami, mostami itp.), korzystać z 24-godzinnego serwisu. Karty ułatwiają też administrowanie grupą ciężarówek. Poza uniknięciem „biurokracji”, pozwalają także na bieżącą kontrolę wydatków, przypisując je do danego pojazdu lub kierowcy. Niektórzy emitenci różnicują zakres poszczególnych kart. Na przykład w Statoil, wybierając kartę pn. Firma, klient otrzymuje możliwość dokonywania bezgotówkowych zakupów na terenie Polski. – Decydując się na rozwiązanie europejskie, klient otrzymuje kartę Statoil Europe, która oprócz zakupów na stacjach pozwala na regulowanie opłat za przejazdy drogami, tunelami, mostami, za transport drogowo-kolejowy (Combi-Traffic), jak również system napraw drogowych Falck Euro Service – mówi Jacek Gaczor (Statoil).
 
Funkcjonalność i bezpieczeństwo
 
Często akcentowanym walorem jest bezpieczeństwo użytkowania kart. Kierowca ciężarówki wybierając się w daleką trasę może się obyć bez większej gotówki, mniej potrzeba jej także w kasach stacji benzynowych, nierzadko działających również w nocy. Na liście korzyści dodatkowych pojawia się też wzrost zaufania do danej sieci stacji, pewność, że kupujący nabywa paliwo dobrej jakości, w sprawdzonym punkcie. Wielu użytkowników traktuje bowiem karty paliwowe jako swego rodzaju certyfikaty. Dla firm funkcjonujących w transporcie międzynarodowym bardzo istotne jest to, że kartami mogą rozliczać zakupy także poza granicami kraju. Ważna jest w tym przypadku również pomoc w odzyskiwaniu podatku od towarów i usług od zakupów dokonywanych podczas wyjazdów zagranicznych. Emitenci kart podkreślają, że obecnie można nimi pokrywać koszty związane z płaceniem e-myta.
 
 
Jak informuje Thomas Benkenstein (AS24), reprezentowana przez niego firma od ponad 20 lat specjalizuje się w dystrybucji paliwa dla przewoźników drogowych. – Ponad 600 stacji AS24 działa przez cały tydzień, 24 h/dobę, a zaopatrzone są w dystrybutory o dużej wydajności (130 l/min), umożliwiające tankowanie do pełna dwóch zbiorników. Dbamy o bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji, m.in. udostępniając karty w systemie kart podwójnych (dodatkowe zabezpieczenie przed nadużyciami) – podkreśla nasz rozmówca. Sieć stacji AS24 jest systemem on-line, czyli wszystkie transakcje monitorowane są w czasie rzeczywistym, co zwiększa bezpieczeństwo. Szczegółowe informacje dotyczące transakcji dokonanych kartami aktualizowane są na bieżąco i dostępne dla klientów na stronie internetowej w spersonalizowanej Strefie Klienta.
 
Zanim wybierzesz
 
Zdaniem Tomasza Biadały (DKV Euro Service), kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniej oferty, która będzie zarówno źródłem dodatkowych oszczędności, jak i pomocą w zarządzaniu firmą. – Dlatego też przed wyborem karty należy w pierwszej kolejności dokonać analizy bieżących potrzeb przedsiębiorstwa, m.in. czy kierowcy jeżdżą stałymi trasami, jakie ilości paliwa tankują, czy obsługują trasy międzynarodowe, na ile ważny jest dostęp do dodatkowych serwisów i pogotowia awaryjnego. Jeśli firma jest nieduża, mniejsze znaczenie ma wysokość rabatów (które w przypadku małych ilości zużywanego paliwa są niewielkie), a większe – dostęp do szerokiej sieci stacji i elektroniczna obsługa transakcji. Jeśli jednak kierowcy otrzymują różne zlecenia, lepszym wyborem są karty niezależnych emitentów. Dają one dostęp do stacji wszystkich liczących się marek, a często też stacji prywatnych. Można płacić nimi np. za naprawę samochodu w trasie czy zakup akcesoriów samochodowych – stwierdza nasz rozmówca.
 
Niektórzy emitenci oferują też karty przeznaczone dla określonych grup odbiorców. To np. UTA MercedesServiceCard, produkt będący pierwszą kartą serwisową producenta pojazdów, zarazem oferujący pełen zakres usług i wszystkie zalety karty UTA Full Service. Karta MercedesServiceCard jest wydawana wyłącznie dla pojazdów użytkowych Mercedes-Benz i akceptowana w sieci autoryzowanych warsztatów tej marki. Aby uzyskać karty MercedesServiceCard, wystarczy posiadać w swoim taborze pojazdy użytkowe Mercedes-Benz.
 
By zaoszczędzić jak najwięcej
 
to2
Ewidentną korzyścią, płynącą z korzystania z kart flotowych jest ograniczenie wydatków na tankowanie. Sami przewoźnicy podkreślają, że w firmach, zajmujących się transportem, niemal połowę wszystkich kosztów stanowi właśnie paliwo. Narzędzia dostępne w internecie, zdaniem przedstawicieli DKV Euro Service, umożliwiają planowanie tras na podstawie rozmieszczenia najtańszych stacji benzynowych, co pozwala zaoszczędzić na paliwie do 8 proc. Służy temu bezpłatny Nawigator DKV, analizujący sytuację na tysiącach stacji różnych marek w całej Europie. – Elektroniczne narzędzia do kontroli kosztów i planowania tras przejazdu umożliwiają także bieżący wgląd we wszystkie transakcje dokonywane przez kierowców. Ponieważ karty przypisane są do pojazdu, można przeglądać wydatki według dowolnych kryteriów. Przykładowo DKV umożliwia przeglądanie transakcji on-line w programie eReporting w podziale na karty, pojazdy, grupę towarów czy datę dostawy. Można też analizować wydatki w poszczególnych krajach, i – co istotne – listę transakcji przed rozliczeniem. Ponadto system ostrzega o dokonaniu przez kierowcę nieplanowanej transakcji, na przykład podróży nieustalonym i droższym odcinkiem płatnej autostrady – podkreśla T. Biadała. To skuteczny czynnik pozwalający nadzorować pracę kierowców.
 
Przy zagranicznych zakupach istotne znaczenie ma możliwość zwrotu podatku VAT. Należy dokładnie sprawdzić, jaką procedurę zwrotu VAT zapewnia emitent. DKV proponuje dla wszystkich klientów fakturowanie netto. Oznacza to, że kupujący paliwo oraz inne produkty płaci od razu stawkę bez VAT. Dlatego też nie ma potrzeby ubiegania się o jego zwrot.
 
 
Ile to kosztuje?
 
Emitenci zwracają uwagę na zerowe lub znikome koszty związane z uzyskaniem kart. DKV Card wydawana jest bezpłatnie, a klient nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów związanych z jej obsługą. Z kolei w przypadku kart emitowanych, np. przez AS24 Polska użytkownik ponosi wyłącznie koszt wydania kart (opłata raz na 18 miesięcy). W przypadku karty AS24 (paliwo) jest to 30 zł netto.
 
Adam Brzozowski
 
***
 
Aplikacja internetowa
 
Sprzedaż bezgotówkowa ułatwia kontrolę kosztów generowanych przez samochody firmowe. Po zalogowaniu do bezpłatnego serwisu internetowego osoba zarządzająca flotą w danej firmie ma możliwość m.in.: zamawiania oraz blokowania kart, jak również sprawdzania dokonanych transakcji, weryfikacji ilości zakupionych paliw, stanu bieżących należności. Aplikacja internetowa kartypaliwowe.pl została zaprojektowana w ten sposób, by zarządzanie kartami było sprawne, szybkie i łatwe.
 
Jacek Gaczor (Statoil)
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów