Przejdź do artykułu

Top Logistyk

Top Logistyk 3/2020
<< Cofnij

24 h

Bezawaryjna praca bram przemysłowych oraz ramp przeładunkowych to gwarancja skutecznej logistyki w przemyśle. Za płynne działanie tych urządzeń odpowiadają ich jakość, profesjonalny montaż, poprawne użytkowanie, ale także skuteczny serwis. Novoferm Polska, producent nowoczesnych bram przemysłowych, wspiera wszystkie te cztery aspekty. Ale to serwis jest obecnie elementem oferty, na który kładzie szczególny nacisk.

– Dbałość o jakość wpisana jest w DNA marki Novoferm. Na ten aspekt zwracamy uwagę na każdym etapie – począwszy od przygotowania oferty, poprzez montaż konkretnego rozwiązania, po rozwijanie dobrych praktyk w zakresie serwisu. Wiemy, że skuteczne wsparcie klientów w tym obszarze buduje ich zaufanie do marki, a właśnie na takich relacjach opiera się nasz biznes – mówi Tomasz Chmielewski, Prezes Zarządu Novoferm Polska.

Awaria bramy przemysłowej czy rampy powoduje przestoje w pracy i generuje straty w przedsiębiorstwie. Oczywiście usterek nie da się zupełnie wyeliminować, ale można ograniczyć ryzyko ich wystąpienia. Kluczową kwestią jest użytkowanie urządzeń zgodnie z przeznaczeniem oraz przestrzeganie zaleceń gwarancyjnych i serwisowych producenta.

Od gwarancji po naprawy

– Serwis Novoferm obejmuje nie tylko wszystkie typy bram przemysłowych Novoferm, ale również nasze produkty dla logistyki, czyli np. rampy przeładunkowe i uszczelnienia. Zapewniamy zarówno przeglądy serwisowe gwarancyjne, jak i pogwarancyjne, nasi specjaliści pomagają klientom także w usuwaniu usterek oraz awarii – wyjaśnia Jakub Pomagier, Dyrektor Serwisu Novoferm Polska.

Serwisanci Novoferm wykonują przeglądy okresowe, w których ramach sprawdzane są wszystkie te elementy, które w danym urządzeniu eksploatuje się w największym stopniu. Zarówno w przypadku bram, jak i ramp przeładunkowych podczas przeglądu największy nacisk kładziony jest na sprawdzenie kwestii bezpieczeństwa oraz stanu części ulegających naturalnemu zużyciu podczas eksploatacji. Nie bez znaczenia jest również weryfikacja działania elementów zabezpieczających, takich jak: fotokomórki, kurtyny świetlne, zabezpieczenia przed pęknięciem lin czy sprężyn naciągowych. Każdy przegląd zakończony jest sporządzeniem protokołu, na którego podstawie klient posiada pełen obraz stanu technicznego posiadanych produktów. – Wystąpienie usterki to dla firmy straty. Dlatego im szybciej zareagujemy, tym koszty przestoju będą niższe. Z tego powodu nasze ekipy serwisowe pracują 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Nawet w sytuacji, gdy dojazd nie jest w danym momencie możliwy (np. w nocy), dzięki współczesnym technologiom (kamery w smartfonie) są w stanie udzielić pomocy doraźnej, a następnie, w normalnym trybie, wysłać ekipę serwisową – podkreśla Jakub Pomagier.Ekipy serwisowe Novoferm to mobilne zespoły techników (w Poznaniu, Warszawie i Katowicach) oraz stale rozbudowywana sieć podwykonawców (obecnie to 25 wykwalifikowanych firm z całej Polski).

Dobre praktyki serwisowe

Ekipy serwisowe Novoferm Polska upowszechniają też dobre praktyki serwisowe, w trosce o jak najlepszą pracę sprawdzanych urządzeń – często wychodząc poza oczekiwania klientów. –Naszą dobrą praktyką jest m.in. wymiana oleju w rampach przeładunkowych, o czym bardzo często zapominają klienci, a co wpływa na żywotność agregatów hydraulicznych, oraz wymiana sprężyn skrętnych co określoną liczbę cykli. Tę ostatnią opcję możemy zaprogramować w naszych centralach sterujących – w odpowiednim momencie wyświetli się informacja o konieczności wezwania serwisu – wyjaśnia Jakub Pomagier.

Zintegrowany system zarządzania zgłoszeniami

Warunkiem skutecznego zarządzania serwisem jest odpowiedni system kontroli zgłoszeń klientów. System Novofermu integruje wiele modułów, generuje numery zgłoszeń i przydziela je klientom, powiadamia o zmianie statusu zgłoszenia, udostępnia też historię działań (klient może sprawdzić, czy ma jakieś niedokończone zlecenia) itp. – Jedna z nowo wprowadzonych funkcjonalności cieszy się ostatnio szczególnym powodzeniem. To możliwość takiej konfiguracji konta użytkownika, np. szefa utrzymania ruchu danej fabryki, by mógł jednocześnie śledzić status spraw zgłaszanych przez służby techniczne we wszystkich obiektach, za które jest odpowiedzialny – podsumowuje Jakub Pomagier. Zaznacza też, że system ten pozwala na automatyczny monitoring stanów minimalnych części zamiennych, które zresztą produkowane są – przynajmniej częściowo – w zakładzie w podpoznańskim Tarnowie Podgórnym (segmenty i sprężyny skrętne do bram przemysłowych).

Numer serwisowy Novofermu: 501 229 499
Więcej informacji na temat serwisu i produktów Novoferm na www.novoferm.pl

REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów