Magazynowanie i Dystrybucja

Magazynowanie i Dystrybucja 3/2019
<< Cofnij

Indywidualna półka

Inspiracją dla tego artykułu była próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, co wspólnego mogą mieć ze sobą takie firmy, jak Staples – największy na świecie dystrybutor sprzętu biurowego, Rexel – lider na rynku dystrybucji materiałów elektrycznych i wyposażenia technicznego oraz potentat dystrybucji części Grupy Volkswagen i niezliczona ilość małych firm na całym świecie. Otóż wszyscy oni zdecydowali się zainstalować ten sam system magazynowy: regały półkowe Hi280 od firmy Dexion.

Tak duża różnorodność klientów wymaga oczywiście zadania pytania, jak to jest możliwe, że system, który pomaga międzynarodowym sprzedawcom, takim jak Staples, odbierać i wysyłać z ich magazynów blisko 60 000 artykułów papierniczych i biurowych dziennie, jest jednocześnie najlepszym wyborem dla firm z niewielkim magazynem lub podręcznym składem. Odpowiedź kryje się w jego genezie.

Co sprawia, że dany system jest idealny do przechowywania małych części?

Kiedy inżynierom z działu badawczo-rozwojowego firmy Dexion powierzono zadanie stworzenia nowego systemu półkowego, który uzupełniłby ofertę istniejących już produktów, dano im również wolną rękę, aby zaprojektować go od podstaw. Zaczęli więc od szukania odpowiedzi na pytania. Co klienci lubią, a czego nie lubią w posiadanych obecnie regałach? Jak można wyeliminować ich wady? Jakie były życzenia i wymagania przed zakupem regałów? Czy konkretne branże wymagają indywidualnych rozwiązań?

Aby uzyskać możliwie najrzetelniejsze odpowiedzi, które mogłyby być podstawą do rozpoczęcia prac nad nowym systemem regałowym, poza zapytaniem osób decydujących o zakupie, poproszono o opinie również tych, którzy pracują na co dzień w magazynie i wykorzystują regały. Założono bowiem, że najważniejsze jest uzyskanie informacji od praktyków na temat zalet produktów, z których korzystają każdego dnia i tego, co doskonale się sprawdza i realnie ułatwia ich pracę, oraz tego, co szczególnie ich w tych produktach denerwuje. Uzbrojeni w odpowiedzi i badania produktów konkurencji inżynierowie Dexion stworzyli zestaw niezbędnych elementów, które mogą mieć zastosowanie dla każdej firmy, niezależnie od jej specyfiki czy wielkości.

Na liście tej znalazły się:

 • łatwy i szybki montaż,
 • duża wytrzymałość i obciążalność,
 • łatwość przebudowy,
 • możliwość zabudowy parterowej i piętrowej,
 • stabilna i wytrzymała konstrukcja,
 • duży wybór rozmiarów półek,
 • bogaty wybór akcesoriów, ułatwiający dopasowanie do specyfiki pracy,
 • bezpieczeństwo.

Po okresie intensywnych badań, testów i ulepszeń system regałów półkowych Hi280, zaprojektowany tak, aby spełnić powyższe wymagania, został wprowadzony na rynek. Od tego czasu jest on jednym z najbardziej udanych systemów regałów półkowych dostępnych w wielu konfiguracjach i spełnia wszelkie wymagania, nie tylko największych firm na świecie, ale także najmniejszych przedsiębiorstw, które dopiero zaczynają działalności i jeszcze nie mają jasno sprecyzowanych wymagań.

Czym jest system Hi280?

Hi280 to unikalny modułowy system, który może być używany zarówno jako mały tradycyjny regał półkowy, jak również jako zautomatyzowany system wysokiego składowania. Składa się on z zestawu standardowych wielkości ram i półek wykonanych z wysokogatunkowej stali ocynkowanej hutniczo oraz szeregu standardowych elementów dodatkowych i szerokiej gamy akcesoriów, które sprawiają, że jest stabilny i dostosowuje się do każdej branży i indywidualnych potrzeb. Klient może zacząć od kupienia pojedynczej sekcji regału, a gdy firma się rozwinie lub zmieni profil działalności, może w każdej chwili dodać dopasowane do tej zmiany komponenty i akcesoria.

System

Może być skonfigurowany na wiele sposobów, żeby jak najlepiej spełnić wymagania klientów:

 • Brak miejsca na rozwój? Instalacja wielopoziomowa z własną podłogą, może podwoić strefę pobrań.
 • Potrzebujesz dłuższych bądź głębszych półek? Duży wybór standardowych półek i długich przęseł mogą być ze sobą łatwo łączone.
 • Używasz układnic bądź wózków z podnoszonym operatorem? System wąskiego korytarza Hi280 optymalizuje wykorzystanie powierzchni i wysokości.
 • Potrzebujesz kontrolowanego dostępu i więcej miejsca? Regały przesuwne Hi280 mogą podwoić pojemność składowania, mogą też być zamykane dla zabezpieczenia dostępu.

Komponenty i akcesoria

Opracowując akcesoria, zespół po raz kolejny czerpał inspirację ze swoich badań. Jakie są wszystkie możliwe rzeczy, które wymagają przechowywania? Lista była nieskończona, jednak zaowocowała zaprojektowaniem różnorodnych podziałek półek, wysuwanych szuflad i tac, plastikowymi tacami i pojemnikami, a także rurowymi wieszakami, wspornikami opon i panelami wypełniającymi.

Oczywiście niektóre małe części mają dodatkowe wymagania. Urządzenia wrażliwe na elektryczność (ESD) są tego przykładem, dlatego firma Dexion zdecydowała się na dodatkowe przetestowanie przez DNV GL sytemu Hi280 na przewodnictwo elektryczne.

Śruby i nakrętki systemu

W przypadku zastosowania systemu jako instalacji parterowej, elementy regału nie wymagają stosowania ani nakrętek, ani śrub – po prostu łączy się je ze sobą. Utrzymanie rzeczy prostymi jest pomysłem, który od początku przyświecał założycielowi firmy Dexion, który w 1947 roku zaprojektował pierwszy na świecie regulowany system regałów, który do dziś jest szeroko stosowany. Hi280 to kompletny system modułowy, który może się rozwijać wraz z firmą klienta, dając mu pewność, że będzie on przyszłościowy; można go będzie zdemontować, przebudować i rozbudować, lub przekonfigurować i dostosować, gdy zmienią się aktualne potrzeby przedsiębiorstwa.

Używanie standardowych części ma sens, gdy zostały one zaprojektowane w oparciu o to, czego chcą klienci. Zespół Dexion, dzięki pracy od podstaw, stworzył produkt, który spełnia wszystkie oczekiwania.

Więcej o systemie Hi280: www.dexionpolska.pl

REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA