2011-04-04 | W magazynie

Kompetencje z jednej ręki

W strukturach firmy SSI SCHÄFER powstał specjalny dział logistyki napojów. SSI SCHÄFER, dostawca systemów połączył różnorodne rozwiązania automatyzacyjne z myślą o zastosowaniu w logistyce napojów. Ma to być kompleksowa oferta One-Stop-Shopping przeznaczona dla wszystkich przedsięwzięć intralogistycznych z segmentu produkcji napojów i płynnych artykułów spożywczych.
kompetencje
 
Składowanie towarów zgodnie z potrzebami procesu produkcyjnego i szybkie przekazywanie produktów do wysyłki – to największe wyzwania dla branży napojów. Duże sezonowe wahania zbytu, krótkie cykle życia produktu i zmniejszone ilości zamówień z codziennymi dostawami „just-in-time” wymagają wydajnej i elastycznej logistyki wewnętrznej. Mając na względzie te uwarunkowania, firma SSI SCHÄFER postanowiła wykorzystać wiedzę o tej wymagającej branży, tak aby maksymalnie zastosować w niej systemy logistyczne. W tym celu powstał specjalny dział: logistyka napojów. "Chcemy funkcjonować jako kompetentny partner dla producentów i zakładów napełniania napojów i płynnych artykułów spożywczych." – wyjaśnia Jörg Wurlitzer, kierownik regionalny dystrybucji Unit Load Solution, odpowiedzialny za nowy dział logistyki napojów w firmie SSI SCHÄFER. "Wszystko z jednej ręki, od dostarczania odpowiednich pojemników typu KEG, aż po sprzęt umożliwiający całkowitą automatyzację magazynów, w razie potrzeby realizujemy także prace montażowe." – dodaje.
 
Tak dużo automatyki, ile trzeba; tak mało automatyki, jak tylko jest to możliwe” – brzmi złota zasada efektywnej logistyki wewnętrznej. Dla branży napojów oznacza to przede wszystkim połączenie obszarów produkcji, magazynu i wysyłki oraz sprawną obsługę pustych pojemników. Dlatego właśnie rozwiązania proponowane przez SSI SCHÄFER przydają się już w momencie planowania instalacji napełniających. Pojemniki typu KEG w każdym rozmiarze i do każdego zastosowania, skrzynki, półautomatyczne i w pełni automatyczne systemy, najróżniejsze strategie komisjonowania i wiele indywidualnie dedykowanych systemów transportowych – stanowią podstawę do optymalnych rozwiązań, których celem jest wygodę klienta. "Nowy dział skupił w sobie wiedzę nabytą w wielu podobnych projektach. Także tych wymagających specyficznych rozwiązań i sprawdzonych komponentów systemowych marki SSI SCHÄFER." – mówi Wurlitzer.
 
Pracownicy nowego działu mogą sięgnąć do wcześniejszych rozwiązań, które dotychczas sprawdziły się w licznych wdrożeniach. Firma otrzymała na przykład zlecenie na realizację jednego z największych projektów inwestycyjnych w historii browaru z tradycjami Carslberg. Wyposażyła centralny zakład produkcyjno-dystrybucyjny w duńskim mieście Fredericia w ponad 75 tys. miejsc do składowania. Inny producent napojów, Brandenburger Urstromquelle zdecydował się na wybór rozwiązań SSI SCHÄFER przy budowie nowego magazynu wysokiego składowania w Baruth. Nowa koncepcja logistyczna i kompletne rozwiązanie, automatyzujące przepływ towarów między produkcją a przygotowaniem do wysyłki towaru, umożliwiły pełną dostępność do produktów, również w czasie dużego natężenia zamówień. Dla międzynarodowej firmy mleczarskiej Campina, SSI SCHÄFER zrealizował w belgijskim mieście Aalter dynamiczny magazyn automatyczny z częściową regulacją temperatury i elektrycznym systemem gondolowym. Automatyzacja procesów umożliwiła optymalizację składowania i komisjonowania w spółdzielni mleczarskiej Hansa-Milch AG w miejscowości Upahl w Meklemburgii.

Gama produktów, dopasowana do potrzeb branży napojów, rozpoczyna się od systemów regałowych i przenośnikowych do magazynów paletowych i kanałowych, poprzez półautomatyczne i w pełni automatyczne systemy komisjonowania lub innowacyjny system komisjonowania skrzynek z napojami. Do tego należy dołożyć również w pełni automatyczny system ładowania samochodów ciężarowych i dostosowane rozwiązania informatyczne, które posiada w ofercie producent. Gamę produktów uzupełnia kompleksowa oferta planowania i budowy systemów, wspomagana programami symulacyjnymi oraz rozbudowane usługi serwisowe. W ten sposób, z optymalnie dopasowanych komponentów i koncepcji przepływu materiału dostosowanej do natężenia, powstają innowacyjne rozwiązania dla towarów płynnych – z wydajnymi, w pełni sterowalnymi i przejrzystymi procesami, przy zachowaniu dużej elastyczności.
 
"Naszym celem jest stworzenie rozwiązania dla klientów, które jest idealnie dopasowane do ich indywidualnych potrzeb. Powinno one zarówno spełniać oczekiwania wobec minimalnego zaopatrywania magazynu i wysokiej dostępności produktów w czasie dużego natężenia zamówień, jak i przyczyniać się do zoptymalizowania procesów biznesowych." – mówi Wurlitzer. Kolejna korzyść: w dziale „Schäfer Container Systems“, należącym do koncernu Schäfer, w grupie spółek znajduje się jeden z wiodących światowych dostawców pojemników na piwo, wino i napoje bezalkoholowe oraz kontenerów na ciecze, substancje stałe i granulaty. W ten sposób firma oferuje nie tylko usługi generalnego wykonawcy oraz urządzenia przenośnikowe i systemy komisjonowania, lecz także sześć optymalnie dopasowanych rodzajów pojemników typu KEG do każdego zastosowania. Zakłady należące do grupy roboczej „ContainerLogistics“ (COLO) już od ponad dziesięciu lat oferują swoim klientom także kompleksowe rozwiązania logistyczne. "Pasujące pojemniki, innowacyjne systemy oraz całość planowania i realizacji projektów w branży napojów w systemie One-Stop-Shopping. Fakt, że wszystkie te usługi pochodzą z tej samej grupy spółek, przynosi klientom dodatkowe bezpieczeństwo inwestycji i wysokie standardy jakościowe jako wręcz naturalną wartość dodaną." – podsumowuje Jörg Wurlitzer.

Zobacz także

Wzrost liczby zmiennych elementów kosztów transportowych oraz dynamika tych czynników wpływa na złożoność stawek frachtowych.
Systemy transportu podwieszanego – SDI Group.
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

SSI SCHAEFER uruchomił wirtualne stanowisko dla Targów LogiMAT 2020
SSI SCHÄFER prezentuje regały do magazynów dystrybucyjnych
Regały przesuwne to nie tylko oszczędność miejsca w magazynie, ale również szereg innych korzyści
Zautomatyzowane, bezzałogowe rozwiązanie dostawcze firm SSI SCHÄFER i Identytec nominowane do Nagrody IFOY 2017
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA