Przejdź do artykułu
2024-02-01 | W magazynie

Movu zapewnia KDL lepszą i łatwiejszą automatyzację

System wózków paletowych atlas firmy Movu Robotics zapewnia wiodącemu dostawcy usług logistycznych Kris De Leeneer (KDL) około 45 000 lokalizacji magazynowych i zdolność do zarządzania potencjalną przepustowością do 11 000 ruchów palet tygodniowo. Co ważne, ten zautomatyzowany system magazynowania i pobierania (AS/RS) spełnia potrzeby KDL w zakresie elastyczności, umożliwiając zwiększenie przepustowości palet poprzez dodanie większej liczby wózków, podczas gdy modułowy regał można rozbudować w celu zwiększenia jego pojemności, aby pomóc zabezpieczyć obiekt na przyszłość.

Projekt ten reprezentuje pierwszy system Movu atlas dla rynku logistyki osób trzecich (3pl). Rozwiązanie spełnia wymagania branży 3pl, zapewniając elastyczną obsługę produktów i przepustowość. W tym sektorze trudno jest dokładnie przewidzieć przyszłe poziomy działalności biznesowej, rodzaje klientów, wynikającą z tego przepustowość i liczbę wymaganych palet, dlatego elastyczna intralogistyka jest koniecznością.

Lepsze, większe i łatwiejsze

Założona w 2001 roku firma KDL jest ukierunkowanie na pomoc swoim klientom w usprawnianiu zarządzania łańcuchem dostaw i rozwijaniu ich działalności. System transportu wahadłowego Movu atlas odgrywa istotną rolę w realizacji tych celów i znajduje się w samym sercu nowego, najnowocześniejszego centrum dystrybucyjnego (DC) KDL o powierzchni 10 000 metrów kwadratowych. Otwarte pod koniec 2022 r. centrum dystrybucyjne znajduje się w Lokeren w Belgii. Ze względu na położenie przy autostradzie, gdzie grunty są droższe, firma KDL zdecydowała się na magazynowanie na dużej wysokości, dzięki czemu można zminimalizować powierzchnię zajmowaną przez budynek.

W przypadku klientów z branży czekoladowej zapasy mogą obejmować składniki i towary podstawowe do produkcji czekolady, a także tabliczki i pudełka czekoladek, liczące nawet 1000 jednostek SKU w zależności od profilu zapasów.

Nowy DC został zaprojektowany, aby pomóc KDL w dalszej poprawie obsługi klientów i zapewnić miejsce na poszerzenie własnej działalności. Nie tylko centralizuje wszystkie usługi logistyczne w miejscu neutralnym pod względem emisji CO2, ale także odzwierciedla przyszłościowe wizję firmy: „lepiej, więcej i łatwiej".

Realizacja wizji

Pomagając w realizacji tej wizji, latem 2022 r. zainstalowano system wózków wahadłowych Movu atlas, aby zapewnić wysoką gęstość, wielopaletową pozycję AS/RS. Bez potrzeby stosowania korytarzy dla wózków podnośnikowych, system atlas maksymalizuje pojemność magazynową na danej powierzchni, jednocześnie eliminując ręczną obsługę, pomagając zmniejszyć zarówno ryzyko związanego z personelem jak i błędów w trakcie kompletacji.

Firma Movu zaprojektowała system składający się z regałów atlasowych o wysokości 28 metrów, składających się z dziesięciu poziomów, o powierzchni 60 x 100 metrów, co umożliwia pomieszczenie 45 000 miejsc paletowych. Palety są przemieszczane i organizowane w regale za pomocą floty 20 wahadłowych wózków paletowych Movu atlas. Te samojezdne zrobotyzowane transportowe wózki paletowe na szynach służące do składowania w regałach, na których znajdują się palety, oraz na szynach głównego toru, który przebiega przez tory składowania. Oprogramowanie Movu WES zarządza ruchem wahadłowym w regale, wydając zamówienia z systemu zarządzania magazynem (WMS) KDL. Movu dostarczyło również aplikację, która umożliwia autoryzowanym operatorom sterowanie systemem za pomocą smartfonów.

Obok instalacji atlasu znajduje się obszar wysyłki DC i trzy poziomy antresoli, każdy o powierzchni około 2000 metrów kwadratowych, które są obsługiwane przez windy i wykorzystywane do przetwarzania towarów. Movu podjęło współpracę z Ceratec, aby zapewnić zintegrowane strefy wejścia i wyjścia, zaawansowane przenośniki i obrotnice. Łącznie systemy te zapewniają płynny przepływ towarów z magazynu do obszaru wysyłki, gdzie znajduje się dziesięć doków załadunkowych.

Operacja

Ciężarówki przywożą i odbierają towary przez zadaszone doki załadunkowe 24 godziny na dobę obiektu. Po kontroli i identyfikacji palety są umieszczane w wewnętrznym systemie transportowym. Wózki wahadłowe Movu atlas umieszczają i wyjmują palety za pomocą trzech wind. Rozbudowany system zarządzania magazynem KDL kontroluje zlecenia odkładania, kompletacji palet i uzupełniania zapasów.

Wózki wahadłowe atlas transportują szereg różnych rodzajów towarów, którymi KDL zarządza dla swoich klientów. Palety - które mogą obejmować mieszankę standardowych palet przemysłowych, euro i plastikowych - są ważone przed wprowadzeniem do systemu atlas, dzięki czemu KDL wie, co przechowuje. Palety o załadunku do 1000 kg są przechowywane na dwóch pierwszych poziomach, a jednostki o wadze do 850 kg znajdują się na poziomach powyżej.

Na antresolach zespoły wykonują usługi o wartości dodanej, takie jak pakowanie, etykietowanie i montaż. Wszystkie palety, w tym te do kompletacji, są przywożone lub odbierane przez wózki wahadłowe. System obsługuje 150 wjeżdżających i wyjeżdżających palet na godzinę.Gdy towary są gotowe do wysyłki, są tymczasowo umieszczane w magazynie lub natychmiast przewożone do strefy wysyłki.

Duża elastyczność

Nieodłączna elastyczność systemu Movu atlas była kluczową zaletą dla KDL w porównaniu z systemem AS/RS bazującym na układnicy. W przypadku systemu opartego na układnicy, jeśli jedna z suwnic przestanie działać, palety w danym korytarzu nie będą dostępne. Trudno jest również zmienić konfigurację, aby spełnić zmieniające się wymagania i jest ona mniej wydajna dla środowiska – ciężki dźwig pobiera więcej energii niż lekki wózek wahadłowy do transportu każdej palety.

800pxatlas 01022024

Wózki Movu atlas można łatwo dodawać lub usuwać w zależności od potrzeb. Funkcja wymiany umożliwia automatyczną zmianę poziomów, więc jeśli na przykład na jednym poziomie znajduje się duża liczba palet, można przenieść wózek z mniej obciążonego poziomu, aby poprawić jego przepustowość.

Regał jest obecnie zajęty w 40%, co daje dużo miejsca dla nowych klientów, ale system Movu przyczynia się również do przyszłościowego projektu obiektu. Tylną ścianę w DC można w razie potrzeby usunąć, aby umożliwić rozbudowę modułowego regału i dodanie większej liczby wózków wahadłowych. Obiekt posiada miejsce na potencjalne podwojenie w przyszłości pojemności do 90 000 palet.

Stefan Pieters, CEO Movu Robotics, mówi – Ten projekt jest świetną demonstracją wprowadzenia łatwiejszej automatyzacji do wszystkich magazynów. System wózków atlas oferuje elastyczne, skalowalne, modułowe podejście do automatyzacji. Jest szybki w instalacji, prosty w integracji i łatwy do rekonfiguracji lub rozbudowy przy minimalnym wpływie na bieżące operacje.

Kris De Leeneer, CEO KDL, powiedział – Po podjęciu decyzji o wprowadzeniu automatyzacji do naszego nowego DC i po rozważeniu się innym rozwiązaniom, przyciągnęła nas elastyczność oferowana przez system atlas Movu. Pozwoliło nam to zoptymalizować przestrzeń, a także obsłużyć więcej palet niż było to kiedykolwiek możliwe w trybie manualnym. Co więcej, atlas jest wydajnym i skalowalnym zautomatyzowanym rozwiązaniem magazynowym, które może dostosować się do naszych wymagań dzięki swojej modułowości i możliwości dodawania, w razie potrzeby, wózków wahadłowych.


Zobacz także

Optymalizacja RedSteel w zakresie pakowania produktów
W jakim celu operatorzy logistyczni specjalizują swoje usługi?
Stabilne partnerstwo i nowoczesne rozwiązania, czyli mocne strony Grupy Raben
SUR-FBD CMMS/EAM – dwie dekady innowacji w utrzymaniu ruchu
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów