Przejdź do artykułu
2022-12-29 | W magazynie

Innowacyjność to nasze DNA

Z Dariuszem Szymańskim, Prezesem LOGISYSTEM-u – o nowych projektach wdrożonych w ostatnich dwóch latach, innowacyjnych rozwiązaniach już zrealizowanych oraz planowanych na rok 2023, a także nowościach – rozmawia Łukasz Mikołajczak

Łukasz Mikołajczak: Przełom roku to dobry moment, aby zapytać, gdzie jest LOGISYSTEM w chwili obecnej.

Dariusz Szymański: LOGISYSTEM idzie konsekwentnie swoją drogą kompleksowego integratora systemów zaawansowanej automatyki magazynowej, rozwijając zespół, wdrażając nowe technologie i realizując kolejne, coraz to większe i bardziej zaawansowane, rozwiązania dla naszych klientów. Ostatnie dwa lata przyniosły duże projekty, w których z sukcesem konkurowaliśmy z największymi światowymi graczami.

LOGISYSTEM jest obecny nie tylko w Polsce. Od kilku lat spółka prowadzi też aktywne działania handlowe w Europie Zachodniej. Nasze podmioty przedstawicielskie, nastawione także na serwis i wsparcie posprzedażowe, nawiązują kontakt z klientami w takich krajach jak Niemcy, Belgia, Holandia, Francja, Włochy, Hiszpania i Anglia. Ciekawym rynkiem jest też Europa Południowo-Wschodnia. Dodatkowo w ramach Grupy LOGISYSTEM rozpoczął działalność nowy podmiot – spółka Techinvited, odpowiedzialna za szeroko pojmowane działania badawczo-rozwojowe.

Jednak jak wspomniałem na początku, głównym podmiotem w grupie jest spółka LOGISYSTEM. Jest ona konsekwentnie rozwijana, a rynek polski pozostaje dla niej kluczowy. Rozbudowa firmy ukierunkowana jest w znacznym stopniu na coraz lepszą obsługę posprzedażową i serwisową oraz dalsze inwestowanie w produkcję, nowe technologie i zespół specjalistów będący sprawczym motorem napędowym tego biznesu.

– Co przez ostatnie dwa lata, które minęły od naszej ostatniej rozmowy, udało się wdrożyć?

– Mówiąc o ostatnich dwóch latach, nie można zapominać o wszystkich czynnikach zewnętrznych, które również oddziałują na naszą działalność: pandemia koronawirusa czy wojna na Ukrainie. Dla nas ten czas, poza nowymi realizacjami i aktywną sprzedażą, oznaczał również nowe wyzwania. Utrudnienia w łańcuchu dostaw wymuszają na nas często zmiany i próby dostosowania naszych technologii do dostępnych na rynku komponentów, a każdy, kto pracuje w tej branży, wie, że jest to trudne i niesie ze sobą pewne ryzyko. Wobec tych realiów, gdzie na pewne części elektroniki, dostępne wcześniej z dnia na dzień, obecnie integratorzy dostają od producentów terminy 8 czy 14 miesięcy, skuteczna realizacja projektów wymaga dużej elastyczności i wielu dodatkowych działań. To głównie szukanie alternatyw na innych rynkach, zakupy w cenach zawyżonych, a nawet często przeprojektowywanie zwłaszcza w obszarze systemów sterowania, aby pomimo niedostępności komponentów, wykonać uruchomienia systemów w terminach wyznaczonych przez naszych klientów.

Ta elastyczność i zaangażowanie była kluczem oraz przyniosła sukces w ostatnich realizacjach. W tym momencie budujemy już stok komponentów na najbliższe dwa lata.

Pomimo tych utrudnień mamy za sobą zatem wiele udanych przedsięwzięć, w tym bardzo zaawansowane technologicznie. Dla przykładu zrealizowaliśmy i jesteśmy w trakcie realizacji kilku kolejnych wdrożeń w zakresie automatycznych magazynów paletowych, a także systemów pojemnikowych typu Miniload i Shuttle.

Oprócz tego działamy aktywnie w obszarze przenośników i sorterów wysokowydajnych, maszyn do pakowania automatycznego oraz wszelkich urządzeń towarzyszących. W przypadku technologii sortowania umacniamy się na pozycji jednego z czołowych dostawców na rynku. W ostatnich latach zrealizowaliśmy kilkadziesiąt inwestycji, z użyciem systemów wysokowydajnego sortowania paczek / foliopaków / kartonów / różnych produktów o wydajnościach 8000–12 000 szt./h, a także aplikacji z przedziału 15 000–20 000 szt./h.

– Czy możemy poznać kilka detali i szczegółów wspominanych przedsięwzięć?

– Dla przykładu, w zakresie magazynów automatycznych ciekawym i bardzo zaawansowanym projektem jest zrealizowany system dla jednego z największych w Polsce producentów płytek ceramicznych. Składa się on z 8 układnic paletowych, których sumaryczna wydajność daje przepływ na poziomie około 300 palet wejścia i 300 palet wyjścia na godzinę oraz z układnic pojemnikowych Miniload. W skład całości wchodzą także: czternaście stacji GTM (paletowe i pojemnikowe); liczne maszyny wykonujące operacje na paletach, pojemnikach i produkcie; przenośniki; sortery; windy; etykietownice; kapturnice; bufory automatyczne czy wózki systemowe. Wdrożenie pozwoliło na redukcję czasu realizacji zlecenia oraz zdecydowanie poprawiło ergonomię pracy przy tak ciężkim produkcie, jak płytki ceramiczne.

Innym ciekawym zadaniem jest zrealizowana w 2020 r. budowa systemu dla klienta z branży odzieżowej. Obejmowała ona wykonanie systemu Miniload 40 000 nośników o wymiarze 800x600 mm, systemu przenośników około 2500 m oraz wiele urządzeń wspomagających cały proces takich, jak: etykieciarki, system Put-to-Light czy aplikatora kartonów na tacę transportową. O sukcesie tej realizacji może świadczyć ciągła współpraca z klientem, skutkująca zakończoną w tym roku rozbudową, a także aktualnie trwającą pracą nad nowym magazynem automatycznym. Dzięki niej możliwość składowania powiększy się o kolejne 50 000 nośników, co oznacza powstanie obiektu o pojemności wynoszącej około 90 000 pojemników, obsługiwanego przez 10 układnic. Coś mi mówi, że to jeszcze nie koniec naszych działań…

Kolejnym ciekawym zleceniem była realizacja dla producenta przyrządów pomiarowych i armatury hydraulicznej. Był to magazyn automatyczno-paletowy, stanowiska GTM, system przenośników i maszyny wspomagające procesy magazynowania, zasilania produkcji oraz kompletacji zamówień.

Następną nowością uruchomioną latem tego roku jest kompleksowy system automatyki wspierającej zasilanie sieci sklepów i realizację zamówień eComm dla największej Polskiej sieci sprzedaży w branży RTV/AGD. W tym projekcie zastosowaliśmy rozwiązania z puli technologii, które stosujemy w naszym podejściu do procesów kompletacji i zamówień DC Multichannel.

Bardzo ważną grupą projektów są te zrealizowane w dziedzinie sortowania wysokowydajnego paczek eComm dla sortowni kurierskich, obiektów cross-dock, a także sorterów outbandowych w dużych centrach dystrybucji. Nasz zespół specjalizujący się w kompleksowych wdrożeniach sorterów wysokowydajnych miał w tym roku pełne ręce roboty. Liczne wdrożenia dla naszego wieloletniego partnera, firmy InPost, ale także dla innych podmiotów w obszarze centrów dystrybucji stanowiły istotną część naszego businessu.

– Faktycznie, jest tego sporo, ale LOGISYSTEM słynie przecież z modelu biznesowego opierającego się na własnych, autorskich rozwiązań. Na jakie flagowe projekty warto zwrócić uwagę w tej dziedzinie?

– Jak wspomniałem, oprócz innowacyjnych rozwiązań i nowatorskich technologii tworzonych od lat w LOGISYSTEM, nowy podmiot w naszej grupie spółka Techinvited odpowiadać będzie za badania, testy, prototypy, patenty i realizacje z przygotowaniem do produkcji seryjnej wybranych pomysłów. Obecnie jako na wyróżniające się w zakresie innowacyjności warto przytoczyć dwa produkty, z którymi wiążemy spore nadzieje.

Pierwszy to regały szufladowe. Jest to opatentowane w EPO i USA rozwiązanie, które pozwala na zwiększenie możliwości składowania od 30 do 50% w stosunku do regałów rzędowych. System ten, w dużym uproszczeniu, wykorzystuje odwrócenie regałów o 90o – w ten sposób głębokość składowania wynosi nawet 4 palety. Geometria, którą stosujemy odnośnie do całości układu, jest bliższa składowaniu w bloku, czyli zapewnia bardzo wysoką gęstość lokacji stokowych. Jednak zastosowanie wózków automatycznych, które wysuwają żądany regał w drogę transportową, zapewnia sprawny dostęp do konkretnej palety. Jest to idealne rozwiązanie dla kogoś, kto chce utrzymać dobry dostęp do każdego nośnika i zwiększyć pojemność swojego magazynu przy jednoczesnej poprawie efektywności wykorzystania wózków. Bardzo istotną cechą jest możliwość wykorzystania przez nas istniejących regałów klienta, co znacząco obniża koszty wdrożenia tej technologii. System był testowany z obciążeniami nawet do 40 t na czynnym magazynie.

Naszym najnowszym produktem jest system za- i rozładunku naczep Quick3pallets. Już niedługo pojawi się więcej szczegółów na ten temat. Opracowane przez nas urządzenie, dzięki opatentowanemu systemowi rozsuwania i zsuwania palet, w jednym cyklu może załadować lub rozładować trzy palety zamiast jednej. Jest to przełomowe urządzenie – czas załadunku naczepy wyniesie od 9 do 15 min, w zależności od masy palet. Co istotne, system nie będzie wymagał dodatkowego wyposażenia doków, naczep oraz będzie zdecydowanie bardziej kompaktowy i uniwersalny niż obecnie dostępne na rynku rozwiązania. Wózek, który jest sercem układu, będzie mógł pracować na kilku dokach w trybie autonomicznym lub manualnym. Elementem systemu ma być również automatyczny bufor dla palet, który pozwoli zmniejszyć wielkość obszaru wydania. System jest przewidziany do łatwej integracji z istniejącymi urządzeniami automatyki magazynowej. Trwają testy prototypu, a w pierwszym kwartale 2023 r. planujemy prezentacje oraz wdrożenia u pierwszych klientów.

– Tempo rozwoju rynku e-commerce przyhamowało, niemniej dynamika rozwoju tego sektora jest wciąż wyraźna. Walka o klienta w przestrzeni cyfrowej toczy się obecnie na polu szybkości i niezawodności usługi. Jakie rozwiązania LOGISYSTEM wspierają klientów w utrzymaniu przewagi konkurencyjnej na tym wymagającym rynku?

– E-commerce jest trudnym w obsłudze kanałem dystrybucji, jeżeli działamy w sposób tradycyjny. Nasze doświadczenie pozwala nam jednak wspólnie z klientem zdecydować, jakie rozwiązanie będzie dla niego optymalne pod względem wydajności oraz kosztów inwestycji. Proponujemy bardzo szeroki wybór technologii – od magazynów automatycznych, przez systemy przenośników, sortery wysokowydajne, sortery ekonomiczne PTL, sortery hybrydowe, po maszyny do pakowania automatycznego w kartony, foliopaki i wiele innych. Ale co najważniejsze, oferujemy także gotowe, przemyślane i kompletne układy technologiczno-procesowe o architekturze blokowej. Możemy je sprawnie adaptować, dostosowując do specyfiki potrzeb i procesów konkretnego klienta. Wypracowaliśmy także przez lata metodykę, w oparciu o którą pracujemy z klientem i wewnętrznie. Daje to nam przewagę konkurencyjną, dzięki której szybciej, w lepiej dopasowany, a także zoptymalizowany kosztowo sposób, możemy przejść przez projekt i zrealizować wdrożenie.

W e-commerce stosujemy także rozwiązania techniczne, o których mówiłem już wcześniej i, co ciekawe, coraz częściej wdrażamy magazyny automatyczne i stacje GTM. Ogranicza to niepotrzebne przemieszczanie się ludzi i ruch wózków, co jest szczególnie efektywne ekonomicznie i procesowo w połączeniu z techniką sortowania.

Oczywiście także inne maszyny, w tym sortery, znajdują zastosowanie na kompletacji sztuk do zamówień i sortowaniu paczek na poszczególne firmy kurierskie lub kierunki. Coraz istotniejszym elementem projektów stają się maszyny do pakowania automatycznego w foliopaki i kartony, w tym kartony z redukcją objętości paczki.

Najważniejsze pozostaje dla nas, by odpowiednio dobrać rozwiązanie, uwzględniając wymagania klienta, specyfikę produktów i branży, wolumeny oraz wydajności, a także budżet.

– Gdzie LOGISYSTEM zmierza krótko- i długoterminowo oraz jakie kierunki będą dla firmy najważniejsze w 2023 r.?

– Ciągle pracujemy nad rozwojem zarówno naszego zaplecza produkcyjnego, jak i zespołu. Firmę budują ludzie i chcemy, by ich praca była łatwiejsza, coraz lepiej zorganizowana, przyjemniejsza i efektywniejsza. Aktualnie zakończyliśmy budowę nowej hali produkcyjno-magazynowej z częścią biurową. Pracujemy już nad projektem rozbudowy, tak by w roku 2023 powiększyć zakres oraz możliwości produkcji, co jest potrzebne z uwagi na nowe produkty.

Od strony produktowej nadchodzący rok będzie ważny z powodu innowacyjnych zapowiedzi, o których wspominałem. Planujemy premierę naszego systemu do załadunków, a w połowie roku mamy zamiar przedstawić rozwiązanie w pełni autonomiczne, a także rozpocząć produkcję seryjną.

Planujemy dalszy rozwój i wdrażanie narzędzi wspierających standaryzację całości procesu realizacji projektów oraz stałe podnoszenie efektywności naszej pracy.

Chodzi o rozwiązania informatyczne, ale także procesowe. Całość tych działań oczywiście jest nakierowana na coraz sprawniejszą obsługę naszych klientów, bo to ich potrzeby biznesowe i oni są w tym wszystkim najważniejsi.

Perspektywa długoterminowa może się wydawać w dzisiejszych czasach trudna do przewidzenia, ale my widzimy ją klarownie. Będziemy robić swoje, konsekwentnie rozwijając się w obszarach, o jakich mówiłem wcześniej. Progres ma być realizowany według zasad, jakie przyświecały zespołowi LOGISYSTEM do tej pory, wzmacniając naszą organizację i nasze podmioty zarówno na rynku polskim, jak i za granicą.

W tym miejscu, z uwagi na przełom roku pragnę podziękować naszym pracownikom i w szczególności wszystkim naszym klientom za zaufanie i powierzane zadania. Wszystkiego najlepszego na Nowy 2023 rok!

­– Dziękuję za rozmowę.

 

Ten i inne artykuły znajdziecie w czasopiśmie Magazynowanie i Dystrybucja – dostępnym w naszym sklepie


Zobacz także

Handel internetowy nie wymaga własnej logistyki – od tego jest fulfillment
Logistyka nie otrząsnęła się dobrze po pandemii, a już wpadła w rzeczywistość wojenną
Atuty systemu WMS Rewista
Bezpieczny załadunek – przegląd rozwiązań Novoferm
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów