Przejdź do artykułu
2021-09-02 | W magazynie

Linie bezpieczeństwa*

Liczba budowanych nowych obiektów magazynowych o różnej wielkości wciąż rośnie. Generuje to ciągłe zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę, odpowiedzialną za bezpieczeństwo skomplikowanego procesu przepływu towarów.
Opieka nad magazynem logistycznym wymaga specjalistycznej wiedzy i zaangażowania sporej grupy pracowników. Duże przedsiębiorstwa deklarują w 2021 r. wzrost zatrudnienia liczony rok do roku na poziomie +11%, natomiast wyniki w przypadku średnich i małych przedsiębiorstw wynoszą odpowiednio +6% i +3%. Pozostaje jednak pytanie o kompetencje i posiadane kwalifikacje poszukiwanych osób, które w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa mają zagwarantować pracownikom zdrowie i życie. – Można zauważyć wzrost świadomości znaczenia bezpieczeństwa w przestrzeniach magazynowych. Rośnie też odpowiedzialne podejście do poszczególnych działań. Obecnie większość firm dąży do zorganizowania choć w minimalnym stopniu bezpiecznego ruchu w magazynie – informuje Piotr Kotlarz, Kierownik ds. Kluczowych Klientów w firmie MalowanieLinii.pl.

Sporo do poprawy

Mimo to, niestety nadal zdarzają się wypadki podczas pracy, czasem będące wynikiem rażących zaniedbań pracowników lub braku właściwych zabezpieczeń. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego za pierwszy kwartał 2021 r. wynika, że nastąpił wzrost udziału osób zarówno w wypadkach śmiertelnych, jak i ciężkich. Wskaźnik wypadkowości w zakresie gospodarki magazynowej wyniósł 1,11%.Dominującą grupą wydarzeń powodujących urazy było uderzenie w nieruchomy obiekt (38,0%), a aż 60,7% wypadków przy pracy było spowodowanych nieprawidłowym zachowaniem się pracownika. Poprawne oznakowanie ciągów komunikacyjnych, transportowych, pól odkładczych oraz znaków BHP nie tylko zapobiega niepożądanym zachowaniom w zakresie bezpieczeństwa, ale też skraca transport towaru z punktu przyjęcia do miejsca jego magazynowania, a później wysyłki. Powoduje również, że droga nie koliduje z trasami, którymi poruszają się pracownicy. Idealnie zaprojektowany layout powinien w jak największym stopniu eliminować kolizyjne skrzyżowania, zapewniać sprawne odstawianie towaru, określać wyraźnie, gdzie mogą się poruszać ludzie, wskazywać drogę ewakuacyjną na wypadek alarmu, a także jednoznacznie ograniczać strefę, w której mogą się poruszać osoby obce, takie jak kierowcy samochodów ciężarowych. Uświadomienie osobom zatrudnionym tych wszystkich czynników nie jest łatwe, zwłaszcza w przypadku częstej rotacji pracowników. Proces ten wymaga ciągłych szkoleń, gdyż nowi pracownicy często nie wiedzą, jak się poruszać po magazynie. – Mimo wzrostu świadomości kadry menadżerskiej w dziedzinie bezpieczeństwa, nadal jest sporo do poprawy. Działanie takich firm, jak MalowanieLinii.pl, opiera się w dużej mierze na doradztwie menadżerom przed wykonaniem prawidłowego zabezpieczenia w obiekcie. Ważne jest tu zrozumienie potrzeb klienta i dostosowanie ich do ogólnych przepisów dotyczących wytyczania i wykonania ciągów, dróg transportowych, pól odkładczych, zabezpieczeń ramp czy owijarek – wylicza Dawid Pacholec, Kierownik ds. Kluczowych Klientów w firmie MalowanieLinii.pl.

20200729 112553

Bezcenne doświadczenie

Oznakowanie poziome w magazynie nie ulega modom i trendom. Tutaj najważniejsza jest standaryzacja – odpowiednio przyporządkowane kolory, piktogramy czy znaki BHP. Dzięki niej przy migracji pracowników łatwo odnajdują się oni w nowej pracy, a obce osoby poruszające się po magazynie bez trudu potrafią zrozumieć organizację ruchu w danej przestrzeni. Nowością jest jednak coraz częściej spotykane wdrażanie w centrach logistycznych robotów transportowych. Urządzenie takie wymaga odpowiedniego przygotowania i określenia kierunków poruszania. Jednym z rozwiązań jest programowanie poruszania się po odpowiednio wykonanej linii określonego koloru. Wymaga to dokładnego przygotowania takiej trasy oraz wykonania np. odpowiednich kątów. – Dla MalowanieLinii.pl to nie nowość. Mamy 11 lat doświadczenia w realizacji takich linii, ponieważ zajmujemy się kompleksowym wykonywaniem oznakowania poziomego w magazynach, halach produkcyjnych czy terenach zewnętrznych. Posiadamy 7 stałych brygad, które wykonują zlecenia na terenie całego kraju i za granicą. Taka ilość pracowników umożliwia elastyczne podejście do potrzeb klienta, jeśli chodzi o terminy, pozwala także w szybkim tempie wykonać duże zlecenia, dzięki możliwości łączenia kilku ekip w jednym miejscu. Dzięki długoletniej praktyce i posiadanej liczbie ekip potrafimy fachowo doradzić rodzaj farby, sposób wykonania, wskazać problemy z layoutem, a także wykonywać prace w niestandardowych porach, które są niewygodne dla innych. Efektem naszych prac jest przejrzyste oznakowanie, łatwo odczytywalne przez osoby przebywające w obiekcie, podnoszące bezpieczeństwo i porządek składowania. Jest ono jednocześnie trwałe, wykonane z odpowiednio dobranych materiałów i przez wykwalifikowanych pracowników – podsumowuje Piotr Kotlarz.

oznakownaie poziome malowanie linii na hali magazynowej 3

 

MalowanieLinii.pl

ul. Krzycka 71A/2
53-019 Wrocław
tel. 601 304 306, 795 466 885

www.linie.pl  

www.malowanielinii.pl

 

Ten i inne artykuły znajdziecie w czasopiśmie Magazynowanie i Dystrybucja – dostępnym w naszym sklepie

*Artykuł sponsorowany


Zobacz także

Reach trucki pozwalają pracować na najwyższych trawersach regałów
Czy wygląd magazynów przyszłości przekracza nasze wyobrażenie?
Dlaczego warto o to zadbać?
Jak e-commerce zmienił logistykę?
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów