2019-02-26 | W magazynie

Krótki czas kompletacji

Większość detalistów z sektora handlu elektronicznego osiąga największe dochody w okresie od grudnia do połowy lutego. Jest to również gorący okres na rynku usług magazynowych i dystrybucji, ponieważ towary muszą być optymalnie składowane, aby można było je szybko i bezpiecznie przygotować do wysyłki.

W sektorach handlu detalicznego, dystrybucji i produkcji presja konkurencyjności napędza zapotrzebowanie na sprawniejszą i bardziej precyzyjną realizację zamówień. Konsumenci oczekują szybszej wysyłki zakupionych towarów – dostawa następnego dnia stała się praktycznie normą, a zapotrzebowanie na dostawę tego samego dnia i odbiór w sklepie stale rośnie. Dla producentów oraz operatorów procesów przemysłowych dostęp do zapasów i części zamiennych w czasie rzeczywistym ma coraz większe znaczenie dla zapewnienia ciągłości procesów.

Aby sprostać wymaganiom klientów, coraz większa liczba dystrybutorów i scentralizowanych magazynów poszukuje lepszych rozwiązań w zakresie zarządzania zapasami. Celem jest wykorzystanie połączenia technologii, automatyzacji i usprawnionych procesów przepływu pracy, aby skrócić czas potrzebny na kompletację, pakowanie i wysyłkę towarów. Takie podejście może pomóc magazynom i centrom dystrybucji przezwyciężyć wiele problemów związanych z tradycyjnym modelem magazynowania i pobierania towarów. Jest on z natury powolny i niewydajny ze względu na przechowywanie zapasów na statycznych regałach lub w systemach szufladowych mieszczących zarówno ładunki paletowe, kartony, jak i pojedyncze sztuki, które są ręcznie komisjonowane, przez co proces kompletacji i realizacji zamówień zajmuje dużo czasu.

Proces ręcznego pobierania i kompletacji wysoce zindywidualizowanych zamówień w magazynie lub scentralizowanym centrum dystrybucyjnym jest niezwykle praco- oraz czasochłonny i zazwyczaj wiąże się z koniecznością przemieszczania się pracowników po całym obiekcie (czasami pomiędzy kilkoma piętrami) przez wiele godzin. Pracownicy ręcznie pobierają artykuły, wyszukując je na podstawie unikalnych kodów SKU, a następnie transportują każde zamówienie do strefy wysyłki. Zwiększenie zatrudnienia tylko potęguje problem. Tłok na hali powoduje spadek wskaźników kompletacji, ponieważ pracownicy tracą czas na czekanie, a im liczniejszy personel, tym bujniejsze życie towarzyskie, a co za tym idzie – mniejsza produktywność.

Efektywne rozwiązania dzięki automatyzacji

Zastosowanie zautomatyzowanych rozwiązań opartych na oprogramowaniu, takich jak wertykalne regały karuzelowe i windowe, wertykalne moduły buforowe i horyzontalne systemy karuzelowe do kompletacji towarów, skraca czas realizacji zamówień, zmniejsza zapotrzebowanie na siłę roboczą oraz zajmowaną przestrzeń magazynową, a jednocześnie znacznie zwiększa przepustowość procesu oraz produktywność pracowników. Wykorzystanie technologii automatyzacji w połączeniu z usprawnieniem procesów przepływu pracy umożliwia skrócenie czasu potrzebnego na kompletację, pakowanie i wysyłkę towarów. Takie podejście pomaga magazynom oraz centrom dystrybucyjnym zwiększyć wydajność i konkurencyjność.

Dostępnych jest wiele różnych technologii automatyzacji, które zwiększają zarówno szybkość, jak i dokładność procesu kompletacji oraz przepływu pracy. Połączenie dynamicznych systemów magazynowania i ulepszonych procedur przepływu pracy związanych z realizacją zamówień, kompletacją oraz wysyłką zapewnia znaczną poprawę procesów zarządzania zapasami i większą satysfakcję klientów.

Większość firm koncentruje wysiłki optymalizacyjne wyłącznie na najszybciej rotujących produktach. Podejście to jest jednak krótkowzroczne, ponieważ ta kategoria produktów stanowi zazwyczaj niewielki ułamek ogólnego stanu zapasów. Aby w pełni wykorzystać korzyści płynące z automatyzacji, warto się zastanowić nad zastosowaniem tych technologii do niektórych lub wszystkich wolno i średnio rotujących produktów.

Pełne wykorzystanie możliwości, jakie daje automatyzacja

Pierwszym krokiem w automatyzacji procesu kompletacji w magazynie lub centrum dystrybucyjnym jest wybór odpowiedniego wyposażenia. Aby w pełni wykorzystać potencjał inwestycyjny, należy również rozważyć wdrożenie technologii uzupełniających i usprawnić procesy operacyjne w celu poprawy ogólnego przepływu pracy oraz zwiększenia szybkości kompletacji.

Zastosowanie technologii Pick-to-Light. Każda technologia kompletacji może być zintegrowana z technologią wskaźnika świetlnego Pick-to-Light w celu zwiększenia szybkości i dokładności kompletacji. Technologia Pick-to-Light polega na kierowaniu operatorów do dokładnego miejsca pobrania w regale karuzelowym lub systemie VLM. Pick-to-Light nie tylko kieruje operatora do miejsca pobrania, ale również wyświetla ilość do pobrania, numer artykułu i opis produktu. – Opracowujemy, integrujemy i instalujemy systemy umożliwiające 80-procentowe zwiększenie efektywności wykorzystania powierzchni, 90-procentową poprawę dokładności kompletacji i podniesienie wydajności kompletacji o 400%. Zapewniamy rozwiązania produktowe dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta, dzięki którym można optymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię magazynową, zwiększyć wydajność i zoptymalizować przepływ pracy – mówi Krzysztof Nowakowski z Kardex Polska.

Aby dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach oferowanych przez Kardex dla magazynów, a w szczególności o nowym produkcie LR35 zaprojektowanym z myślą o potrzebach klientów z sektora handlu elektronicznego, zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska na targach Automaticon, które odbędą się w dniach 26–29 marca 2019 w Warszawie.


Zobacz także

Manipulatory pozwalają projektować bardziej ergonomiczne i wydajne procesy robocze oraz zwiększać bezpieczeństwo pracy
Magazyny w granicach miast cieszą się coraz większą popularnością
Informatyka pomaga w lepszym zarządzaniu procesami magazynowymi
Rynek magazynów dedykowanych obsłudze e-handlu odnotowuje dynamiczny rozwój
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Rynek magazynowy w Polsce urósł o 100% w ciągu pięciu lat
Poradnik, który przybliża tajniki wynajmu magazynów
Jak osiągnąć płynne dostawy towarów bezpośrednio ze strefy magazynowej do gniazd produkcyjnych?
Największy magazyn GEFCO w Polsce powstaje pod Wrocławiem
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA