2018-09-18 | W magazynie

Poza strefą niebezpieczną

Alexander Glasmacher jest człowiekiem, któremu przyświeca szczególny cel: zapobieganie wypadkom wózków widłowych. David Priestman, wydawca czasopisma Logistics Business Magazine (Wielka Brytania), spotkał się z nim podczas targów MODEX w Atlancie / USA.
Glasmacher od dwóch lat pełni funkcję Dyrektora Zarządzającego w ELOKON GmbH, spółce działającej od 30 lat, z siedzibą w pobliżu Hamburga, zatrudniającej 130 pracowników i posiadającej spółki zależne w Polsce i Anglii. Opracowuje ona i dostarcza systemy bezpieczeństwa i wsparcia dla branży intralogistycznej, z których większość opiera się na najnowszych innowacjach stosowanych w sektorze motoryzacyjnym. Zgodnie z filozofią stosowania rozwiązań właściwych dla przemysłu 4.0, firma rozwinęła swoje kompetencje zarówno w zakresie doradztwa bezpieczeństwa maszyn, jak i w zakresie bezpieczeństwa magazynowego, opierając się na najnowszych technologiach z wykorzystaniem skanerów optycznych, czujników radarowych czy urządzeń wykorzystujących sygnały radiowe wysokiej częstotliwości.

Glasmacher podkreśla kłopotliwy, ale jednocześnie ważny fakt: nadal dochodzi do poważnych wypadków powodowanych przez wózki widłowe, mimo postępów w zakresie bezpieczeństwa ich poruszania, monitoringu, szkoleń i zasad pracy w obszarach zagrożeń, a także stosowania zderzaków czy blokad oraz bezpiecznych ramp załadunkowych, zaprojektowanych po to, aby zapobiec takim niepożądanym sytuacjom. Jego misja jest prosta.

„Staramy się zapobiegać wypadkom, zamiast łagodzić ich skutki. Naszym celem jest przewidywanie miejsca występowania potencjalnych kolizji, co pozwala im zapobiegać. Aktualnie stosowane rozwiązania w zarządzaniu flotą transportu bliskiego rejestrują incydenty, a zderzaki wózków absorbują siłę zderzeń, te się jednak nadal zdarzają. Dlatego też produkujemy i dostarczamy systemy wspomagające i ostrzegawcze dla magazynów i transportu bliskiego".

ELOshield to innowacyjny system ostrzegawczy monitorujący strefy wokół pojazdu, którego zadaniem jest ochrona pieszych, zapobieganie kolizji pomiędzy wózkami lub ochrona niebezpiecznych stref. System jest oparty na technologii detekcji radiowej o wysokiej częstotliwości. W przypadku wersji stacjonarnej, system monitoruje szczególnie niebezpieczne strefy, takie jak wąskie korytarze czy skrzyżowania, czyli elementy infrastruktury szczególnie narażone na wypadek. W wersji mobilnej system monitoruje obszar wokół wózka zapobiegając w ten sposób kolizjom pomiędzy wózkami czy kolizjom pomiędzy wózkiem a pieszymi. Zarówno strefy stacjonarne, jak i mobilne można konfigurować indywidualnie, dopasowując ich kształty, jak i zakres detekcji do potrzeb klienta.

Środki techniczne ELOKON

Zasłużone laury przyznano w czasie, w którym firma rozpoczęła ekspansję na rynek północnoamerykański.

„Urządzenia zamontowane na wózkach komunikują się z urządzeniami w które wyposażeni są piesi, wykorzystując do tego technologię radiowej detekcji o wysokiej częstotliwości”, dodaje Glasmacher. „Urządzenie umieszczone przez pieszych w specjalnym etui na ramieniu lub biodrze emituje wibracje w przypadku gdy pieszy znajdzie się w „strefie ostrzegawczej”, a dodatkowo sygnał dźwiękowy, jeśli pracownik naruszy „strefę niebezpieczną”. Wózki posiadają kilka anten rozmieszczonych z przodu i z tyłu pojazdu, dzięki czemu system widzi cały obszar wokół wózka i działa niezależnie od tego, czy wózek jedzie do przodu czy się cofa. W celu eliminacji fałszywych alarmów, system analizuje sygnały ze wszystkich anten, dzięki czemu w sposób precyzyjny określa odległość i kierunek od potencjalnej przeszkody. W miejscach szczególnie niebezpiecznych, takich jak skrzyżowania o dużym natężeniu ruchu, zamontowana w ich pobliżu stacjonarna wersja systemu może wymusić przełączenie trybu jazdy wózka w tryb pełzania lub spowolnić prędkość wózka do żądanej wartości. Dzięki temu zapobiega się wypadkom z przyczyn niedostosowania przez operatora prędkości w strefach lub miejscach narażonych na wypadek.

ELOshield pedestrian detection 01 CMYK PRINT

ELOKON działając globalnie stale zdobywa nowe rynki.

Zarówno w Europie jak i w USA, koszty pracy jak i koszty zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom są bardzo wysokie, dlatego ELOKON uważa, że dzięki swoim rozwiązaniom zapewnia sobie przychylność przedsiębiorców na obu tych rynkach. Spółka współpracuje z producentami wózków widłowych takimi jak: Linde, Still, Crown oraz Toyota.

VNA truck 02 RGB PRINT

Tomasz Dudek, Dyrektor Handlowy ds. Serwisu w Toyota Material Handling Polska Sp. z o.o. jest jednym z bardzo zadowolonych klientów

„Firma ELOKON, z którą współpracujemy od wielu lat, jest producentem innowacyjnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa w użytkowaniu wózków widłowych. Produkty ELOKON są doskonałym uzupełnieniem poprawiającym bezpieczeństwo w wózkach, które dostarczamy naszym klientom. ELOKON to partner, który poprzez doradztwo zawsze pomaga znaleźć optymalne rozwiązania dla naszych klientów. ELOKON to partner godny zaufania i polecenia, cechujący się uczciwością i wzajemnością w budowaniu wspólnego biznesu”.

 

 

 

Inny z produktów ELOKON – system bezpieczeństwa ELOprotect – jest zainstalowany m.in. u największego na świecie detalisty zajmującego się handlem internetowym na 80 wózkach w zakładzie w Daventry w Wielkiej Brytanii; jest on także wdrażany w innej lokalizacji tego potentata e-handlu – w Bawarii w Niemczech.

Tendencja zmierzająca w kierunku wykorzystywania pojazdów autonomicznych, robotyki i automatyzacji może oznaczać, że w niektórych miejscach wymagane będą już tylko odbojniki chroniące przed uszkodzeniem regału, z tego prostego powodu, że liczba pieszych będzie coraz mniejsza. Prace mające na celu poszukiwanie rozwiązań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwem są jednak dalekie od zakończenia. „Interfejsy człowiek-maszyna nadal będą ważne”, twierdzi Glasmacher.

Obecnie koncentruje się na produktach dla wózków widłowych, ale ELOKON bada już, w jaki sposób można zastosować rozwiązania w pojazdach sterowanych automatycznie i robotach kolaborujących. Przedstawiciele spółki są przekonani, że ze względu na rozwój handlu elektronicznego i wymóg utrzymania pewnego określonego poziomu wydajności pracy, coraz więcej robotów kolaborujących będzie współpracować z człowiekiem. Wizją ELOKON w tym kontekście jest umożliwienie ostrzegania przed kolizją oraz zapewnienie, aby urządzenie podnoszące i robot mogły współpracować wydajnie i bezpiecznie.

www.elokon.com
 

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Malowanie linii i natryskowe oznaczenia poziome
Systemy Pick by Voice to rozwiązania, które stają się coraz popularniejsze
Jak zmienia się zarządzanie magazynem w dobie Internetu Rzeczy?
Mitsubishi do kompletacji zamówień wydajniejszy o 14%
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

W fabryce KION w Kołbaskowie pracę znajdzie 150 osób
Trendy w projektowaniu kabin uwzględniają ergonomię pracy operatora wózka widłowego
Elektryczny wózek widłowy w wielu wariantach – rodzaje wózków z akumulatorami
Nowy Prezes Zarządu ELOKON Polska Sp. z o.o.
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA