2015-12-19 | W magazynie

Pełne wykorzystanie przestrzeni

Jesteśmy przyzwyczajeni do przechowywania towarów czy przedmiotów na regałach. To naturalne, że chcemy mieć wszystko w zasięgu ręki. Robotom na tym nie zależy. Nie potrzebują rzędów półek ani długich
Jesteśmy przyzwyczajeni do przechowywania towarów czy przedmiotów na regałach. To naturalne, że chcemy mieć wszystko w zasięgu ręki. Robotom na tym nie zależy. Nie potrzebują rzędów półek ani długich korytarzy. Dlaczego zatem tracić czas na rozwiązania regałowe, gdy dostępny jest system AutoStore?
 
AutoStore - system efektywnego składowania oraz kompletacji zamówień, na które składają się pojedyncze towary i małe opakowania, został opracowany i jest wytwarzany przez norweską firmę Hatteland. Swisslog Holding AG (akcjonariusz i strategiczny partner biznesowy Logzact SA)  podpisał umowę na dystrybucję AutoStore na poziomie globalnym, natomiast Logzact jest wyłącznym dystrybutorem tych urządzeń na terenie Polski.
 
Rozwiązanie oparte na konstrukcji o kształcie prostopadłościanu umożliwia pełne wykorzystanie dostępnej przestrzeni do magazynowania. Dzięki systemowi można przystosować niewykorzystaną przestrzeń do przechowywania, aby dwukrotnie, trzykrotnie a nawet czterokrotnie zwiększyć pojemność magazynu, bez potrzeby przenoszenia się do nowego budynku. Pojemniki są składowane obok siebie, jeden na drugim. Sterowane radiowo roboty mobilne przesuwają się po torach umieszczonych na szczycie prostopadłościennej konstrukcji i zjeżdżają w dół, aby chwytać skrzynki  i dostarczać je do stanowisk roboczych w celu realizacji zamówienia lub uzupełnienia zapasów. Zapewnia to wydajność i dokładność operacji wykonywanych na stanowiskach kompletacyjnych w dynamicznym środowisku produkcyjnym. Aby uzyskać dostęp do pojemnika znajdującego się w dolnej części konstrukcji roboty wydobywają je jeden po drugim. Pojemniki dostarczone do stanowiska roboczego są odkładane na górę stosu, dzięki czemu te z rzadko używanymi produktami znajdują się na dole, natomiast skrzynki z artykułami, na które jest duże zapotrzebowanie są przechowywane w górnej części konstrukcji. Taki sposób składowania pozwala ograniczyć potrzebę wydobywania pojemników do minimum, co znacznie zwiększa wydajność pracy.
logzact
 
Z punktu widzenia wymagań systemu, jedynym warunkiem wdrożenia rozwiązania jest płaska podłoga w magazynie. Poza tym nie ma żadnych innych ograniczeń. Budynek magazynu może mieć dowolny kształt, konstrukcję systemu można zbudować wokół filarów, co umożliwia pełne wykorzystanie pomieszczeń o nieregularnych kształtach.
 
Aby zwiększyć wydajność systemu, roboty można sukcesywnie dodawać. Zaletą rozwiązania jest też jego modułowa budowa. Dzięki prostej konstrukcji prostopadłościennej możliwości rozbudowy systemu są niemal nieograniczone, a sam proces jest szybki i tani. System AutoStore jest całkowicie bezawaryjny – gdy jeden robot przestanie działać system będzie funkcjonował bez zmian. Co więcej, jest też bardzo energooszczędny. Dziesięć robotów zużywa tyle samo energii co jeden odkurzacz!

 
System AutoStore jest używany na całym świecie w wielu różnych branżach. Doskonale sprawdza się m.in. w sieci brytyjskich supermarketów ASDA, będącej częścią amerykańskiej sieci Wal-Mart, oferujących artykuły spożywcze, urządzenia elektroniczne, odzież i produkty gospodarstwa domowego. ASDA to ponad 550 sklepów oferujących około 75 tysięcy różnych produktów. Aby wykorzystać przestrzeń magazynową w swoich centach dystrybucyjnych ASDA zdecydowała się w 2012 roku na współpracę z firmą Swisslog i wdrożenie systemu AutoStore.
 
- Projektanci Swisslog doskonale zrozumieli nasze potrzeby i idealnie dostosowali system pod nasze wymagania – twierdzi Ant Everett, Head of Capacity & Engineering ASDA.
 
Możliwość efektywnego wykorzystania naszej powierzchni magazynowej, integracja z funkcjonującym w firmie systemem zarządzania magazynem oraz zapewnienie łatwej rozbudowy w przypadku dalszego rozwoju firmy  były czynnikami kluczowymi decydującymi o wyborze tego rozwiązania.
 
AutoStore - modułowy, elastyczny i wysoce niezawodny system kompletacji

PROJEKT I ZAKRES
 
Stelaż systemu AutoStore konfiguruje się w niemal nieograniczony sposób, dzięki czemu można go dostosować do wszelkich wymagań klienta. Pojemniki zawierające towary szybko rotujące są umieszczane na górze stelaża, podczas gdy te, które rotują wolniej, są składowane na głębszych poziomach.

STELAŻ I POJEMNIKI
 
Stelaż (grid) to aluminiowa struktura, zawierająca prostokątne komórki. Każda komórka mieści określoną liczbę pojemników, które są składowane bezpośrednio jeden na drugim. Możliwe są różne konfiguracje wysokości i kształtu.
Pojemniki są dostępne w dwóch wysokościach, jak również z dwóch różnych materiałów (do zastosowań ogólnych oraz antystatyczne dla przemysłu elektronicznego).
 
ROBOTY I PORTY
 
Roboty są wyposażone w dwa zestawy kół, które umożliwiają ich przemieszczanie w czterech kierunkach w poziomie. Wszystkie roboty mogą osiągać dowolne lokalizacje na stelażu.
 
Robot jest wyposażony w mechanizm windowy i chwytak, umożliwiające chwytanie, przewożenie i zwalnianie pojemników. Roboty komunikują się z systemem sterowania za pomocą fal radiowych (WiFi). Ładowanie robotów jest realizowane automatycznie.
 
Porty można instalować na wszystkich bokach stelaża. Po dostarczeniu nowego pojemnika do portu następuje automatyczna wymiana z pojemnikiem używanym uprzednio, który z kolei jest zwracany przez robota automatycznie do magazynu.

ZALETY AUTOSTORE:
  • Zapewnia lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni niż jakikolwiek inny system automatyczny
  • Łatwa implementacja w istniejących budynkach
  • Możliwość łatwej rozbudowy dzięki skalowalnej modułowej konstrukcji
  • Minimalne czasy przestojów dzięki unikalnej redundancji (brak pojedynczych punktów krytycznych)
  • Niskie nakłady eksploatacyjne dzięki niezwykle wysokiej efektywności energetycznej i małym kosztom konserwacji
  • Niskie koszty dzięki efektywnym operacjom na stanowiskach kompletacyjnych
 
Wysokość stelaża max. 5.4 m
Nośność max. 30 kg
Prędkość jazdy robota 3.1 m/s
Prędkość podnoszenia robota 1.6 m/s
Przyspieszenie robota 0.8 m/s2
Wydajność: pojemniki pobrane (średnio) na robota 25 pojemników/h
Wydajność: pojemniki wystawione (średnio) na port 120 - 500 pojemników/h
Pojemność składowania (typowo) 5 000 - 100 000 pojemników/system
Wewnętrzne wymiary pojemników
601 mm x 401 mm x 200 mm/310 mm
 

Zobacz także

Automatyczny sorter odzieży i obuwia pracuje w magazynie No Limit
Specjalistyczne aplikacje IT do zarządzania magazynem zapewniają wydajne procesy operacyjne.
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Jak zagwarantować bezawaryjną pracę stanowisk zrobotyzowanych?
Współpracujące roboty pomagają zwiększyć wydajność produkcji
System Crown QuickPick Remote® ułatwia pracę w magazynie
Śnieżka wdraża system kompletacji głosowej ibcsVoice
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA