Przejdź do artykułu
2010-11-12 | W magazynie

Zaawansowana logistyka

Checkpoint Systems, producent i dostawca rozwiązań w zakresie zarządzania stratami oraz znakowania, zabezpieczenia i monitorowania produktów ogłosił rozpoczęcie kolejnego etapu współpracy z koncernem METRO Group w ramach programu „Tag It Easy”. Technologia RFID trafi do kolejnych dostawców współpracujących z właścicielem sieci sprzedaży.

Rozpoczynająca się właśnie trzecia faza programu obejmie swoim zasięgiem 75 azjatyckich dostawców dóbr konsumpcyjnych.

Rozpoczynająca się właśnie trzecia faza programu obejmie swoim zasięgiem 75 azjatyckich dostawców dóbr konsumpcyjnych. Dołączą oni do 100 wytwórców z Hong Kongu, Chin i Wietnamu, którzy uczestniczyli już w poprzednich fazach projektu „Tag It Easy” (Łatwego Etykietowania). Program jest częścią inicjatywy ALA (Advanced Logistics Asia; ang. Zaawansowana Logistyka Azji), którą METRO Group uruchomiło w 2006 r. Jej celem jest poprawa obsługi procesu logistycznego wśród azjatyckich dostawców koncernu poprzez wdrożenie technologii RFID do znakowania towarów.

Idea programu została stworzona w ścisłej współpracy z Checkpoint Systems, strategicznym partnerem METRO Group w przedsięwzięciu Future Store Initiative, w ramach którego kontrahentom koncernu oferowane jest wsparcie merytoryczne i techniczne w zakresie użytkowania technologii RFID. W programie „Tag It Easy” Checkpoint Systems jest jedynym dostawcą etykiet RFID oraz rozwiązań związanych z ich obsługą.

Dostawcy zamawiają etykiety za pośrednictwem globalnego portalu Metro Link, służącego do komunikacji pomiędzy koncernem a jego dostawcami. Etykiety RFID dostarczane przez Checkpoint Systems zawierają informację o numerze seryjnym przesyłki (Serial Shipping Container Code, SSCC), który jest odczytywany w kilku punktach łańcucha dostaw między krajem dostawcy a Niemcami. METRO Group otrzymuje w tym czasie odpowiednie powiadomienia wraz z dokładnym wykazem zawartości ładunku (EDI), z kolei dostawcy otrzymują potwierdzenie odbioru nadanej przesyłki, gdy ta dotrze już do centrum dystrybucyjnego w Niemczech. – Od rozpoczęcia programu, obserwujemy zasadniczą poprawę szybkości obsługi przesyłek dostarczanych do magazynów i sklepów – mówi dr Gerd Wolfram, szef Biura Informatyki METRO Group. – Jesteśmy również bardzo zadowoleni ze wskaźników odczytu informacji z inteligentnych etykiet zawierających Elektroniczny Kod Produktu. Teraz, gdy ręczne zliczanie towaru nie jest konieczne, przesyłki są dostarczane do poszczególnych sklepów o wiele szybciej.

Zastosowanie technologii RFID usprawnia przepływ informacji w całym łańcuchu dostaw koncernu, optymalizując tym samym przebieg procesów logistycznych. Umożliwia ona śledzenie towaru oraz błyskawiczną kontrolę zawartości przewożonego ładunku i ostatecznie przyczynia się do zwiększenia komfortu zakupów dokonywanych przez konsumentów, dzięki niemal całkowitemu wyeliminowaniu sytuacji braku produktów na półkach sklepowych. Dostawcy zaś ograniczają swoje koszty i zyskują czas, tracony wcześniej na ręczne liczenie i sprawdzanie zawartości przesyłek. Kolejną korzyścią są bezpieczne potwierdzenia wysyłki ‑ odbioru oraz precyzyjne dane dotyczące przewozu towarów. Dzięki RFID stają się oni również znacznie bardziej wiarygodnymi partnerami dla pozostałych klientów, co jest bardzo ważne na niezwykle konkurencyjnym rynku dóbr konsumenckich.

METRO Group za ostateczny cel obrało zwiększenie zarówno skuteczności, jak i wydajności zarządzania łańcuchem dostaw. Aby go osiągnąć, firma musi maksymalizować przejrzystość przepływu towaru i informacji w całym łańcuchu dostaw. Ten projekt daje możliwość jej osiągnięcia. – Jestem pod wrażeniem tego, jak METRO Group utrzymuje pozycję rynkowego lidera w zakresie wykorzystania technologii RFID w globalnym łańcuchu dostaw – komentuje Rob van der Merwe, Prezydent i CEO Checkpoint Systems. – Sukces programu „Tag It Easy” w wielu krajach pokazuje dużą skuteczność i korzyści z jej zastosowania na szeroką skalę.

Zdaniem dr Gerda Wolframa partnerstwo z Checkpoint Systems jest kluczowe z punktu widzenia wdrożenia RFID do łańcucha dostaw. – Lokalne wsparcie i szkolenia, jakich Checkpoint dostarcza naszym azjatyckim dostawcom w połączeniu z globalną usługą Check-Net, dającą możliwość zamówienia druku etykiet zabezpieczających i ich dostawy do producenta, pozwalają znacząco przyspieszyć wprowadzenie nowych technologii do procesu logistycznego w regionie Azji Wschodniej – uważa. Dlatego też azjatyccy dostawcy nie muszą się martwić o technologię czy duże nakłady na inwestycje. Co więcej, zastosowanie międzynarodowych standardów, takich jak np. etykiety w systemie EPC Global Gen 2, buduje bazę dla efektywnego kosztowo wprowadzenia technologii RFID na skalę światową.

Wprowadzenie rozwiązań pozwalających kontrolować stan ładunku na każdym z etapów procesu logistycznego w ramach projektu „Tag It Easy” tworzy infrastrukturę, która umożliwia monitorowanie coraz większej ilości coraz bardziej zróżnicowanych produktów, co jest podstawą optymalizacji łańcucha dostaw.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczy.com - KLIKNIJ

REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Niezawodny łańcuch dostaw zapewnia ciągłość informacji
Silny&Salamon wskazuje trendy w produkcji i logistyce
E-Produkty zakończy bałagan w danych produktowych
Automatyczne bramki RFID Rewista Gate Control

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów