Przejdź do artykułu
2023-01-08 | Łańcuch dostaw

Konsolidacja do pełna

Wąskie gardła produkcyjne, kruche globalne łańcuchy dostaw, niedobór kontenerów – w tych burzliwych czasach dostawcy usług logistycznych mierzą się z wieloma wyzwaniami. Rozwiązaniem ich problemów okazują się kontenery drobnicowe frachtu morskiego. O tym, dlaczego tak się dzieje i jaki ma to wpływ na transport towarów niebezpiecznych, mówi Ewelina Staszewska-Kobiela, Business Development Manager DACHSER Chem Logistics w Polsce.

ES 2300

Dużą zaletą kontenerów drobnicowych (w skrócie LCL) dla klientów jest to, że mogą oni wysyłać mniejsze ładunki bez konieczności płacenia za pełny kontener. Dzięki temu mogą utrzymywać ciągły przepływ towarów, nawet w przypadku wąskich gardeł produkcyjnych, a także elastyczniej reagować na wahania sezonowe. Kontenery LCL są często traktowane priorytetowo w stosunku do pełnych kontenerów w procesie załadunku, co zapewnia dodatkową przewagę czasową i pozwala na lepsze planowanie czasu transportu. Dachser oferuje rozwiązanie nazwane „kontenerami konsolidacyjnymi” – klienci płacą tylko za przestrzeń, którą faktycznie zajmują w kontenerach. Ponadto firma planuje wyjazdy z tygodniowym wyprzedzeniem, a nie tylko wtedy, gdy znane są wielkości produkcji. Oznacza to, że kontenery, których wciąż brakuje, można wstępnie zarezerwować w odpowiednim czasie, a klienci zachowują elastyczność podczas rezerwacji.

Wiele firm, zwłaszcza z branży motoryzacyjnej, life science i opieki zdrowotnej, od lat korzysta z przesyłek drobnicowych drogą morską. Warto zwrócić uwagę, że ta usługa jest również odpowiednia dla przemysłu chemicznego, który stawia szczególnie wysokie wymagania dotyczące bezpieczeństwa i przejrzystości procesów.

W przesyłkach od klientów z branży chemicznej, które czasami zawierają towary niebezpieczne, decydującym czynnikiem jest zawsze bezpieczeństwo. Musimy chronić ludzi i środowisko – mówi Ewelina Staszewska Kobiela, Business Development Manager DACHSER Chem Logistics. W Dachser możemy poszczycić się globalnym doświadczeniem w zakresie transportu towarów niebezpiecznych w segmencie kontenerów drobnicowych. W ramach serwisu LCL obsługujemy wszystkie klasy IMO z wykorzystaniem sieci własnej. Centralny system zarządzania towarami niebezpiecznymi firmy i jej ponad 250 regionalnych DGSA, tj. doradców ds. bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych, monitorują zgodność ze specjalnymi przepisami regulującymi transport towarów niebezpiecznych. Ponadto wielu pracowników Dachser jest corocznie szkolonych w zakresie szczególnych wymagań logistyki chemicznej.

W przypadku ładunków drobnicowych morskich zespół frachtu morskiego konsoliduje różne LCL i ładuje je do pełnego kontenera. Optymalizuje to wykorzystanie pojemności kontenerów, co z kolei stanowi podstawę ekonomicznych kosztów transportu. Maksymalne wykorzystanie poprawia również zrównoważony rozwój transportu, jednocześnie zmniejszając ryzyko dla poszczególnych firm w czasie, gdy łańcuchy dostaw są kruche. Zamiast wysyłać transportem drogowym pełny kontener, który może zostać zatrzymany w przypadku pominięcia okien załadunkowych, coraz więcej klientów decyduje się na kontenery drobnicowe frachtu morskiego. Zmniejsza to ryzyko oraz zapewnia bardziej terminowy transport – wyjaśnia ekspertka.

DGI 004054

Silna sieć i inteligentne rozwiązania logistyczne

Popyt na usługi LCL będzie nadal rósł. Dlatego Dachser, jako lider na europejskim rynku drobnicowym, rozszerzył również swoją morską sieć LCL o 70 bezpośrednich połączeń tygodniowo do i z ich europejskich centrów konsolidacyjnych LCL w Hamburgu w Niemczech, które są wykorzystywane dla większości ładunków drobnicowych z Polski. Koncentrując się na głównych trasach globalnych, systematycznie zwiększamy również nasze możliwości przewozowe w zakresie towarów niebezpiecznych. Oznacza to oczywiście obsługę głównych rynków zarówno na półkuli wschodniej, jak i zachodniej, takich jak Chiny, Indie i USA – mówi Claus Freydag, Managing Director ASL Germany. W 2021 roku Dachser wysłał około 19 700 cbm towarów niebezpiecznych jako LCL do klientów z branży chemicznej. Klienci z Polski mogą skorzystać z tego rozwiązania dzięki połączeniu ofertowanych usług DACHSER European Logistics (transportu drogowego) oraz DACHSER Air & Sea Logistics (transportu lotniczo-morskiego). Oprócz zwykłych usług port-to-port, Dachser świadczy również różne usługi bezpośredniego importu w głąb lądu do innych miast europejskich. Bezpośredni załadunek minimalizuje ryzyko uszkodzenia ładunku i zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo poprzez wyeliminowanie dekonsolidacji w terminalu tranzytowym.

Do sztauowania i rozładunku Dachser coraz częściej korzysta z własnej infrastruktury oddziałów, oprócz standardowych kontenerowych stacji towarowych (CFS) w portach. Gdy przepustowość portu jest ograniczona, przedsiębiorstwa korzystają z dodatkowej jakości wysyłki i krótszych czasów tranzytu – mówi Staszewska-Kobiela. Globalna sieć Dachser łączy własne usługi kontenerów drobnicowych do i z Niemiec z szerokim zakresem usług oferowanych przez Dachser European Logistics, umożliwiając w ten sposób kompleksową obsługę w całej Europie.

DGI 004450


Zobacz także

Wózki widłowe EKS 412s w wynajmie długoterminowym
Cyfrowe rozwiązania TIVE do kontroli przesyłek na każdym etapie transportu
Wywiad z Dariuszem Szymańskim, Prezesem LOGISYSTEM-u
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Jak radzi sobie Dachser w przemyśle chemicznym?
Rola interkontynentalnego transportu drobnicowego wg Dachser
Dachser rozwija logistykę żywności
Rozwiązania Silny&Salamon dla brażny ogrodniczej

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów